Zdravá výživa
Kaki – Exotické ovoce s podivným názvem – Jak chutná, jak ho pěstovat
Co je to Kaki
Kaki je plod ovocného stromu, tomelu japonského. Používá se pro něj více názvů, jako třeba šaronské ovoce, korejské mango, čínská švestka, nebo medové jablko. Názvů je ještě víc. Tyhle se ale používají nejčastěji. Již přes dva tisíce let se pěstuje v Číně. Plody dorůstají do velikosti kolem osmi centimetrů. Mají krásně oranžovou barvu. Tvarem připomínají pomeranč, nebo mandarinku. Jedná se o exotické ovoce s jemně sladkou chutí.
I když pochází původem z Číny je nyní již rozšířen v subtropech od Asie až po Ameriku. K nám, do České republiky se dováželo nejdříve ze Španělska. Na našem trhu ale není až tak dlouho. Plody se transportují ještě nezralé. Při jejich nákupu si musíme dát pozor na to, abychom nekoupili otlačené kusy. Ty by mohly začít zahnívat.
Doma nám dobře dozrají. Generace před námi, toto exotické ovoce vůbec neznala, a když, tak jen z knih a časopisů. Dnes už si bez tohoto ovoce nedokážeme představit sortiment exotického ovoce v zimě. Dováží se k nám od podzimu, přes zimu. Sklizeň trvá tři měsíce. Stalo se i u nás velmi oblíbeným ovocem. Pro jeho sladkou chuť ho milují hlavně děti. Kaki je exotické ovoce, které se dá jíst i se slupkou, ale ta je dost tuhá, tak ji ve většině případů oloupeme a sníme pouze dužinu.
Další způsob konzumace je, že plod rozřízneme a pokapeme citronovou, nebo limetkovou šťávou. Pak dužinu vydlabeme lžičkou. Zralá dužina má mazlavou konzistenci. V kuchyni má mnohostranné využití. Přidává se do moučníků, salátů, zmrzlin, do omáček a sladkých jídel. Také se z něj dělají marmelády. Výborné je i sušené.
Výborné ovoce s krásnou vůní a lahodnou chutí
Kaki nejenže skvěle chutná, ale i krásně voní. Říká se, že voní po vanilce. Zralé chutná velice sladce, ale málo zralé je trpké, a nemělo by se v tomto stavu jíst. Doma nám dozraje. Někdy to trvá i dva týdny. Říká se, že plody ze Španělska trpké nejsou. Aby nezměnilo barvu, když ho nakrájíme, stačí ho pokapat citronovou šťávou. Získá tím tak i zajímavou chuť. Plody jsou o něco větší, než jablko. Sklizeň probíhá v druhé polovině roku. V obchodech si ho můžeme koupit od podzimu do zimy.
Tip: přečtěte si o tomto ovoci více na Wikipedii
Video – jak správně konzumovat kaki
Najdeme ho v regálech mezi exotickým ovocem. Když máme trochu štěstí, pořídíme ho v akci. Jeho přibližná cena za jeden kus je kolem patnácti korun. Při koupi si dáváme pozor na to, jak vypadá. Mělo by mít krásnou oranžovou barvu bez fleků. Odrůdy ze Španělska bývají o dost kvalitnější, než z jiných zemí. Používá se hodně v asijských a exotických pokrmech. Kdo jednou kaki ochutná, už ho bude kupovat stále.
Když vezmeme v potaz jeho nezaměnitelnou sladkou chuť, určitě by byla škoda, kdybychom si ho nekupovali. Existuje mnoho druhů různých odrůd. Liší se nutričním složením, ale základ zůstává stejný. Většina z nich roste divoce v tropických a subtropických oblastech. Sklizeň probíhá ručně, do malých košíků Při sklizni se opatrně odřízne stopka tak, aby neporušený kalich zůstal na plodu. K nám dovážené plody jsou bez semen.
Exotické ovoce má i vliv na hubnutí
Kaki je exotické ovoce, které napomáhá odbourávat tuky z těla. Doporučuje se ho jíst při dietách. Má pozitivní vliv na náš metabolizmus. Má velmi nízký obsah kalorií, takže pro ty, co chtějí zhubnout je vynikající. Také je plné vitamínů. Má vitamíny skupiny B, ale také A, C, K, a také vlákninu, tolik potřebnou pro naše tělo.
Obsahuje i minerály fosforu, hořčíku, železa, draslíku a vápníků. Má výborný vliv na naše zdraví. Doporučuje se ho jíst při potížích s játry a ledvinami. Dobře podporuje nervovou soustavu, je vhodný proti stresu a nervozitě, dobře pomáhá snižovat špatný cholesterol, oddaluje stárnutí, pomáhá rozkládat tuky a podporuje trávení, pomáhá při vyprazdňování, dodává energii a výborně snižuje únavu, posiluje imunitu, je vhodné i pro těhotné a kojící ženy.
Má také preventivní vlastnosti proti různým nemocem. Pozitivně ovlivňuje pohybový aparát. Také je rychle nastupujícím zdrojem energie. Toto ovoce je nazýváno pokrmem bohů. Dá se dobře využít ve sladké i slané kuchyni. Výborně se hodí do salátů, ale i k masu.
Vypěstovat si svoje Kaki- Tomel můžeme i v našich klimatických podmínkách
Tomel Japonský je správný název pro otužilou subtropickou rostlinu, kterou si můžeme sami vypěstovat. Pěstování vyžaduje dostatek tepla a slunečné stanoviště. Jinak na pěstování není nikterak náročné. Určitě vyžaduje kyprou půdu, která má dost živin. Ve volné půdě se doporučuje sázet ve vinařských oblastech.
Jinde se doporučuje pěstovat v květináči, a na zimu schovat do skleníku, nebo třeba do garáže. I tak je ale možnost pěstování venku i ve vyšších polohách. Bude v takovém případě ale nutné stromek pořádně zazimovat. Na kořeny nahrneme asi dvacet centimetrů vyzrálého kompostu. Před prvními mrazy stromek pořádně zalijeme a obalíme ho netkanou textilií.
Video – jak si kaki sami vypěstovat
https://youtu.be/kNttwd6HlNo
Stromek je mnohem lepší zasadit na jaře, aby se dobře do zimy uchytil a pořádně zakořenil. Tím se stane oproti zimě mnohem odolnější. Pokud se i přesto stane, že mráz stromek poškodí, nemusíme se bát , na jaře nám opět pěkně obrazí znovu. Musíme počítat s tím, že v prvních letech poroste celkem pomalu, protože nejdříve roste kořenový bal.
Další roky už roste celkem bujně. V tropických oblastech dorůstá výšky patnáct metrů. U nás, v našich klimatických podmínkách to bude o něco méně. Jedná se o listnatý strom, s velkými, širokými a oválnými listy. Jeho dřevo je velice tvrdé. V posledních letech se začíná poměrně ve velkém pěstovat i na Slovensku. Mají k tomu o něco lepší klimatické podmínky, než jsou u nás.
Kaki se používá v mnoha receptech
Vynikající je z něj i štrúdl Připravíme si na něj následující suroviny. Jednu hrst rozinek, padesát gramů másla, čtyři kusy kaki, čtyři lžíce strouhanky, hrst vlašských ořechů, jeden balíček skořicového cukru a půl kila lístkového těsta. Na potření si nachystáme jedno vejce, a na ozdobu šlehačku a moučkový cukr. Nejprve na pánvi rozehřejeme máslo, nasypeme strouhanku a mícháme, dokud nám nezezlátne.
Ovoce oloupeme, nakrájíme na malé plátky a dáme do misky spolu se skořicovým cukrem, rozinkami a vlašskými ořechy. Pokud chceme, můžeme přisladit cukrem. Potom pustíme troubu na sto osmdesát stupňů, aby se předehřála. Lístkové těsto rozdělíme na dva stejné kusy, a na pomoučněném vále vyválíme tenké placky. Na placku natřeme strouhanku, a na ní dáme nachystanou směs.
Placku opatrně zavineme. Závin přesuneme na plech, který jsme předem vystlali pečícím papírem. V hrnku si rozšleháme vejce, a pomocí mašlovačky natřeme na záviny. Péct budeme asi čtvrt hodiny. Vychladlý štrúdl nakrájíme a můžeme na něj dát kopeček šlehačky. Dalším výborným receptem se salát s kaki a kozím sýrem. Připravíme si na něj jeden hlávkový salát, čtyři kusy kaki, čtyři rajčata, jedno balení kozího sýra, dvě lžíce olivového oleje, sůl, pepř a oregano.
Příprava je jednoduchá. Mohou nám se salátem pomoct i děti. Nejdříve si omyjeme hlávkový salát, natrháme ho na kousky, oloupeme kaki a nakrájíme ho na kousky. Vše rozložíme na talíř tak, aby to hezky vypadalo, posolíme, opepříme, a dáme oregano. Navrch nadrobíme kozí sýr a polijeme olivovým olejem. Tenhle salát je velice chutný. Některým lidem ale nechutná kozí sýr, tak ho z toho důvodu odmítají jíst. V tom případě do salátu kozí sýr nebudeme dávat, ale dáme tam jiný. Může být třeba balkánský. Ten je v tomhle salátu také dobrý.
Zdravá výživa
Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu
Co je kokos
Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.
Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).
Bylinky na posílení imunity
RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni
Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)
Zdravá výživa
Lahodné fitness menu do práce
Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.
Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.
Polévka
Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.
Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.
Hlavní jídlo
Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. Přidat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.
Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.
Dezert
Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.
Zdravé pohoštění
Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.
Zdravé jednohubky
Místo pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.
Nápoje
Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.
Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.
Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com
-
Doplňky stravy4 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy3 týdny ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy3 týdny ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Ostatní dětská kosmetika3 týdny ago
Tanno Hermal Lotio 100 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy4 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Holící strojky a žiletky3 týdny ago
TrueLife BELLE IPL E3 epilátor z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy4 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz