Connect with us

Zdravá výživa

Mango – Jak pěstovat a jíst toto exotické ovoce

Published

on

Mango

Mango

Mango, poklad Indie

Tropické ovoce je plodem stromu nazývaného Mangovník indický. Jde o v průměru dvacet metrů vysoký strom, na kterém ročně vykvete 4 miliony květů, ovšem jen 25 tisíc se přemění v plod. Mango má většinou žlutou, červenou a zelenou barvu, které se navzájem prolínají. Existují ale i úplně žlutá, nebo naopak úplně zelená. Tvarově se plod podobá ledvině o velikosti 15 cm. Průměrná hmotnost je 300 g z čehož pecka zabírá skoro 30 %. Pro domorodce je to jedno z hlavních a důležitých zdrojů živin. Existuje více než 30 druhů, které se od sebe lehce liší vzhledem, tvarem i chutí.

Jak poznám zralé mango

Zralost manga nelze soudit podle barvy. Nejvhodnějším ukazatelem je vůně ale také povrch plodu. Kolem stopky by měla být textura zaoblená a buclatá. Pokud je v této oblasti i vůně silně ovocná, je zcela jisté, že mango je připraveno k přímé konzumaci. Pokud je vůně silně kořeněná a zdá se hořká, je to jasná známka toho, že mango začíná hnít.

Dalším pomocným ukazatelem nám mohou být jemně hnědé flíčky po celém povrchu. Dotek také spolehlivě napoví. Jestli se dá ovoce jemně promáčknout a opět se pak vrátí do původního stavu, tak je zralé. Plod také obsahuje spousty vláken, které nám při konzumaci mohou být nepříjemné, a proto je vhodné jít proti jejich směru. Dužina by měla být sytě žlutá až žlutooranžová.

Zralé mango

Zralé mango

Konzumace

Jako většina podobných druhů ovoce se i mango nejlépe zpracuje podélným rozkrojením a následným vyjmutím kostky. Dužinu můžeme vydlabat anebo slupku oloupeme a dle libosti nakrájíme. Velká obliba je v kombinaci s dezerty nebo při výrobě koktejlů a smoothie. Nemusíme ho odkládat ani pokud se chystáme vařit, ve směsi s rýží a masem vytvoří neodolatelnou chuť, stejně jako v kombinaci se sýrem. Radost nám bude dělat i při výrobě domácí zmrzliny, nebo zdravé pochutiny müsli.

Další informace o mangu naleznete na serveru Celostní Medicína

Jak vypěstovat mango?

Je známo 35 druhů manga, z nichž pro nás nejznámější je plod manga nádherného (Wikipedia), který se dováží z Thajska. Nejprve z manga musíme dostat jeho pecku. Nejlépe tak, že mango rozkrojíme a pecku pomocí lžičky vydlábneme. Důkladně ji očistíme od veškeré zbylé dužiny a otřeme. Pecka obsahuje ještě tuhý obal, který je potřeba odstranit, a to nejlépe tak, že pecku ponoříme do vody, kde se nabobtná, opatrně, abychom nepoškodili vnitřek tuhý obal odstraníme pomocí rozštěpení ostrým nožíkem.

Video, jak si vypěstovat mango doma

https://www.youtube.com/watch?v=X6ByUC7qoDs

Použijeme substrát, který má neutrální hodnotu pH a neobsahuje vápník, jelikož ten mangu škodí. Nejlépe se na to hodí kokosová směs. Umístíme jej do vhodné nádoby a pecku zasejeme tak, aby byla asi 3 cm pod povrchem a snažíme se udržovat stále vlhké prostředí. Nesmíme prostředí přelít, mohli by pak dojít k uhynutí plodu a z našeho výpěstku bychom nic neměli. Vhodná teplota pro klíčení, které probíhá v období jednoho až tří měsíců by měla být 25 °C až 30 °C.

DO OBCHODU

První půl rok rostlina čerpá veškeré živiny ze své pecky, tudíž není potřeba ji přispívat. Poté ovšem bychom postupně měli hnojit určenými hnojivy a příměsi právě pro tyto tropické rostliny. Ze začátku bychom měli začít s 1/3 doporučené dávky a postupně přidávat až na normu určenou pro správný růst. Během zimy rostlinu přemístíme na světlé míst do místnosti okolo 15 °C a přerušíme veškeré hnojení, tím dopřejeme rostlině klidnou fázi.

Mango pokrájené na kousky můžete přidávat do salátů i do smoothies

Mango pokrájené na kousky můžete přidávat do salátů i do smoothies

Rostlinu přesazujeme jednou za dva roky, ovšem záleží na její velikosti a dopřát jí můžeme už i klasický zahradnický substrát. Dále pokračujeme v hnojení a zalévání již dle potřeby rostliny. První květy se na rostlině objeví až po sedmi letech, kdy z těchto květů vzniká jeden až tři plody. V cizokrajných oblastech, které jsou pro tuto rostlinu domovinou může mangovník dorůstat výšky až 40 metrů, což v našem prostředí není možné.

Bomba pro naše zdraví

Toto ovoce je velmi prospěšné pro naše zdraví, jak už psychické, tak i fyzické. Obsahuje spoustu potřebných látek, které bychom jinak nahrazovali doplňkovými tabletami pro tělo.

Mango je největším poskytovatelem vitamínu A ze všech druhů ovoce i zeleniny, obsahuje totiž více než 15 karotenoidů, které jsou důležité pro jeho tvorbu. Jsou to červená a žlutá rostlinná barviva, která se v těle přeměňují na tento vitamín. Nejhojněji je zastoupen betakaroten. Tento vitamín je důležitý pro obnovu epitelových tkání, a také působí jako antioxidant při stárnutí buněk.

Mango má velmi osvěžující chuť

Mango má velmi osvěžující chuť

Obsahuje i jiné vitamín C  a vitamín E, které mají příznivé účinky na naši pleť. Zpomalují její stárnutí a blahodárně přispívá k léčbě akné. Obsahuje velmi vysoké denní dávky, které plně pokryjí naši potřebu. Dále obsahuje významné množství vitamínů z kategorie B, které obsahují minerály draslík, hořčík a také železo. Zejména vitamín B6, který se při nedostatku projevu nervozitou, nespavostí a depresemi. Ukrývá v sobě také rozpustnou vlákninu, ale i jablečnou a citrónovou kyselinu. Mango pomáhá udržovat správný odstín pleti, zavodňuje ji, ale zároveň také vysušuje. Díky tomu se na pleti tvoří šupinky, díky nimž se struktura pokožky neustále obnovuje.

Video, jak nejsnáze nakrájet mango

 

Konzumace se doporučuje také v případě, že hrozí jakékoli poškození zraku, např. šeroslepost nebo trombóza. Má také příznivé účinky na oběhový systém a napomáhá předcházet infarktu myokardu. Tudíž je vhodné i pro diabetiky, taktéž totiž snižuje hladinu glukózy v krvi. Reguluje vysoký krevní tlak a má diuretické účinky. Ovoce má v sobě také zdroje vápníku a fosforu, které pomáhají udržení normální formy pro kosti a zuby. Plod je také prospěšný při držení diety a je vhodný i pro lidi, kteří trpí alergiemi.

Mango je vhodné i pro alergiky

Mango je vhodné i pro alergiky

Dobroty z manga dle libosti

  • Marmeláda

Vynikající dobrota ke snídani i k svačině. Potřeba je jen pár surovin. Především mango, dále cukr, kyselinu citrónovou a želírovací přípravek. Přidat můžeme také rum nebo skořici, či jiné koření na dochucení. Dále se nabízí šťáva z čerstvé limetky, vanilková lusk nebo mletý kokos. Možností je opravdu spousta. Záleží jen na našich preferencích a vykouzlit můžeme dokonalý domácí džem po kterém bude poptávka v celé rodině.

  • Lehký salát

Základem bude jistě naše mango, poté třeba oříšky, např. kešu nebo i mandle. Dále přidáme zelený listový salát, nebo sladké čínské zelí, ale i polníček nebo rukolu. Můžeme přidat i jiné ovoce, třeba papáju nebo avokádo. Sůl a pepř nebo další koření na dochucení. Vše nachystáme na malé kousíčky a smícháme dohromady. Zakápneme olivovým olejem nebo citrónovou šťávou a dle chuti můžeme přidat i bílí jogurt a máme připravenou zdravou, a hlavně vitamíny nabitou svačinu pro naše tělo.

  • Dressing

Tohle si ne všichni umíme představit. Sladké ovoce v kombinaci s masem, ale i to je možné. Na přípravu omáčky ke kuřecímu masu budeme potřebovat mango, které rozmixujeme, popřípadě nakrájíme na malinké kousky, dále smetanu na vaření, med, pepř, sůl, kokosový olej a kari koření. Dochucovat můžeme dle libosti a vychutnávat všemi smysly.

  • Sorbet

Sladká tečka na konec. Mango, kokosové mléko a šťáva z limetky jsou základ. Přidáme si k tomu jiný druh ovoce, záleží, na co máme chuť, například ananas. Dále dle libosti můžeme přidat i na ozdobu mandle, kokos, vanilku a cukr na doslazení. Všechno rozmixujeme a dáme mrazit.

  • Fitness dort

Základ tohoto velmi zdravého, ale opravdu výborného receptu nám bude tvořit kakao, med a třeba fíky, rozinky, ořechy a mandle. Na náplň bude potřeba mango a banán, nebo dle chuti i jiné ovoce. Dále kokosový olej a přidat můžeme i javorový sirup a vanilku nebo rum. Dort vložíme do lednice a za pár hodin můžeme jíst. Tak dobrou chuť.

MANGO V OBCHODĚ

5/5 - (9 votes)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravá výživa

Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu

Published

on

By

Kokos

Kokos

Co je kokos

Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.

Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).

(Pokračování textu…)

4.9/5 - (7 votes)
Continue Reading

Bylinky na posílení imunity

RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni

Published

on

By

Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným  hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro  preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravá výživa

Lahodné fitness menu do práce

Published

on

By

Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.

Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.

Polévka

Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.

Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.

Hlavní jídlo

Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. idat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.

Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.

Dezert

Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.

Zdravé pohoštění

Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.

Zdravé jednohubky

sto pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.

Nápoje

Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.

Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.

 

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net