Datle – exotické ovoce i vitamínová bomba

0
6714
Datle
Datle

Datle je druh ovoce s velice nízkým obsahem vody. Původně pocházejí z Přední Asie, odtamtud se časem rozšířila do tropických oblastí tím, že ji lidé ji tam vysazovali. Každopádně se palmě datlovníků v suchých a teplých oblastech velmi dobře daří. Odhaduje se, že se pěstují něco kolem pěti tisíci let. Nakonec zmínky jsou o nich již v Bibli, a v Koránu. Tak významná plodina to je.

Datle rostou na datlovníku pravém, plody jsou velké od třech centimetrů, do sedmi centimetrů. Plody jsou oválném dlouhé a mají hezkou tmavohnědou barvu. Ze sedmdesáti procent jsou tvořeny sacharidy.

Také obsahují pro naše tělo potřebné železo, draslík, chlor a vitamín B. V Severní Africe a na Blízkém východě jsou  základní potravou. Egypt, Maroko, Tunisko, Irák, Španělsko a Kanárské ostrovy, jsou největšími producenty této plodiny. Každodenní součástí kuchyně jsou v arabských zemích. Tam se hlavně pečou na másle. Je to vynikající pochoutka. Jsou nejstarší a nejchutnější zdroj potravy. Co o datlích ví Wikipedia?

Video – jak se sklízí datle:

Má výborná zdravotní pozitiva

Dobré je, když si je vezmeme před spaním, protože se po nich dobře usíná. Podporují i růst zdravých vlasů a nehtů – stejně jako například avokádo. Používají se datle hlavně sušené. Tím získávají dlouhou trvanlivost. Hlavně sportovci při velké námaze, jako je běh na dlouhé tratě a podobně, si pomocí nich doplňují energii. Zajímavé je, že i když se jedná o velmi sladké ovoce, nezvyšuje se při jeho konzumaci hladina cukru v těle.

Je zvláště vhodná, konzumace při onemocnění, při němž dochází k ucpávání tepen. Lidé s tímto problémem, by měli datle zařadit častěji do svého jídelníčku. Je to i rychlý zdroj energie. Krásně voní a velice sladce chutná. Běžně jsou k dostání v našich prodejnách.

Trs datlí na stromě
Trs datlí na stromě

Dříve se na ně kolem Vánoc u nás stály velké fronty. Dnes jsou dostupné každému. Pro jejich sladkou chuť je milují hlavně děti. Jsou nejvhodnější náhražkou za jiné sladkosti. U nás se prodávají hlavně vypeckované a lisované. Je to už prastarý způsob zpracování datlí. V zemích, kde se pěstují, je konzumují čerstvé, nebo slisované do bochníku., který se krájí, jako náš chleba.

Vánoce bez datlí si už neumíme představit

Nová úroda se sklízí od září, do konce roku. I z toho důvodu se u nás nakupovaly hlavně na vánoce. Jejich chuť a vůně k našim vánocům tak nějak patří od nepaměti. Datlovníky mají i širší využití, než jen v kuchyni. Protože obsahují dvacet procent tuků, využívají se jeho semena na krmení pro zvířata, hlavně pro velbloudy. Také se zužitkují listy, které jsou dlouhé až tři metry. Vyrábí se z nich klobouky, provazy, koše a spoustu dalších věcí.

Muslimové o této palmě říkají, že je to strom života. Je podle nich strom spravedlivých lidí. O datlích se říká, že jsou něco jako afrodisiakum pro ženy i pro muže. Doporučují se i pro těžce pracující muže, těhotným ženám kojícím ženám jsou doporučovány pro dobrý vznik mléka. Je to taková energetická svačinka sbalená na cesty 🙂 odkaz.

V posledních letech se prý i dokázalo, že jsou výborné proti vzniku rakoviny, a že jsou vhodné jako potravina pro lidé, kteří trpí srdečními chorobami. Přitom nezáleží vůbec na tom, v jakém stavu je jíme. Mohou být čerstvé, sušené, v podobě medu, nebo sirupu. Chutnají výborně v jakémkoliv stavu. Jejich sladká chuť je naprosto nezaměnitelná.

Video – jak si vypěstovat datle doma:

Výborné recepty

Je celkem dost receptů ,kde je využijeme v jakémkoli stavu. Vyzkoušet můžeme třeba datlový pudink. Je vynikající a dodá nám spoustu energie i vitamínů. Potřebovat na něj budeme tyhle suroviny. Dvě lžíce polohrubé mouky, jednu lžíci strouhanky, jednu lžičku prášku do pečiva, špetku soli, tři žloutky, jeden hrneček cukru krupice, jeden hrneček nastrouhaných datlí, jeden šálek nastrouhaných ořechů na hrubo, ze třech bílků tuhý, pevný sníh, trošku oslazenou šlehačku a jeden hrnek vypeckovaných višní nebo třešní. Podle toho, co má kdo rád. Začneme s přípravou těsta. Nejdříve smícháme mouku, strouhanku, prášek do pečiva a sůl. Našleháme žloutky s cukrem do husté pěny.

Sušené datle na talíři
Sušené datle na talíři

Přidáme ořechy a datle, a všechno znovu zamícháme do sebe. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Je důležité, abychom sníh vmíchávali s opatrností. Malý pekáček, nebo formu vytřeme máslem. Potom formu dáme na velký pekáč, do kterého nalijeme vodu. Pečeme ve vyhřáté troubě na sto osmdesát stupňů.

Ve vodní lázni takhle pečeme jednu hodinu. Takto připravený pudink se dá jíst teplý i studený. Ještě před ním, než ho budeme jíst, si ho dozdobíme třešněmi a kopečkem šlehačky. Je to netradiční pudink, jehož výroba je zdlouhavější, než u obyčejného pudinku, ale výsledek, který se dostaví, stojí určitě za to. Tenhle pudink bude všem chutnat a dostaneme za něj obrovskou pochvalu.

Výborný pudink s datlemi

Vyzkoušet můžeme i další pudink, který je o dost rychlejší, protože je bez vodní lázně. Budeme na něj potřebovat šálek krystalového cukru, dvě velké lžíce hladké mouky, dvě vejce, jeden šálek nakrájených na drobno datlí, jeden šálek namletých ořechů a jednu lžičku prášku do pečiva.

Na nazdobení si nachystáme šlehačku a vypeckované třešně. Pudink začneme dělat tak, že utřeme do husté pěny  vajíčka s cukrem, do toho vmícháme mouku a prášek do pečiva. Přidáme datle a ořechy. Pořádně promícháme a dáme do formy upéct. Pečeme třicet minut na sto sedmdesát stupňů. Hotový pudink nakrájíme na jednotlivé porce, nazdobíme šlehačkou a třešněmi. Pudink krásně vypadá a ještě lépe chutná. Vyzkoušet můžeme i nepečené cukroví. Jedná se o kuličky datlovo-pomerančové. S tímto receptem nám mohou pomoct i děti.

Potřebovat budeme jeden balíček piškotů, které rozmačkáme, tři čtvrtiny šálku strouhaného kokosu, jednu čtvrtinu datlí nasekaných na drobno, jednu čtvrtinu šálku mletých ořechů, tři čtvrtiny šálku práškového cukru a půl šálku pomerančové marmelády. Všechny suroviny mimo práškového cukru smícháme dohromady. Uděláme malé kuličky, které obalíme v cukru. Hotové dáme zmrazit.

Datlové koláčky

Další výborný recept je na datlové koláčky. Těsto uděláme ze tří hrnků hladké mouky, dva a půl lžičky kypřícího prášku, dvou lžic cukru krystalu, sto padesáti ml smetany ke šlehání, jednoho citronu, jednoho vejce, sto padesáti ml mléka, jednoho hrnečku mandlí. Troubu předehřejeme na dvě stě stupňů, mandle nasekáme na kousky. Smícháme vejce, mléko a šlehačku.

V druhé misce smícháme mouku, datle, cukr, kypřící prášek a citronovou kůru. Potom přidáme mléko a vypracujeme těsto. To rozprostřeme na asi dvou centimetrový plát, a vykrájíme koláčky. Na vykrájení si vezmeme vykrajovátko, nebo se dá použít i otočená sklenička. Vyložíme plech pečícím papírem a koláčky na něj naskládáme. Koláčky potřeme mlékem, pocukrujeme a dáme péct asi na dvacet minut. Ještě teplé koláčky potřeme marmeládou a ozdobíme ušlehanou šlehačkou. Hotové koláčky můžeme jíst ještě teplé.

Datle na stromě
Datle na stromě

Datlový salát

Vynikající je i mražený datlový salát. Tenhle salát není moc známý, což je velká škoda, protože je opravdu vynikající. Nachystáme si tyhle suroviny. Potřebovat budeme jednu malou plechovku ananasu, který nakrájíme na malé kousky a scedíme šťávu, jeden plnotučný tvaroh, nebo lučinu, jednu čtvrtinu šálku ananasové šťávy, jednu polovinu šálku nadrobno nasekaných ořechů, dva šálky datlí a dva šálky šlehačky. Když máme všechno nachystané, začneme dělat salát. Našleháme tvaroh s ananasovou šťávou. Přidáme ananas, ořechy, datle a zamícháme. Potom opatrně vmícháme šlehačku.

Naplníme formu a dáme zamrazit. Tohle množství je určeno pro devět lidí. Každý recept, jehož jsou datle součástí je nejen výborný, ale i plný energie, kterou všichni potřebujeme. Zvláště těžce pracující a sportovci tyhle recepty ocení. Dostanou do sebe tolik energie, kolik po náročné práci, nebo sportu potřebují, aby měli dost sil znovu sportovat, nebo těžce pracovat.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here