Jaké účinky má na vaše tělo vitamin C?

0
2143

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je látkou nezbytnou k životu. V lidském těle plní mnoho důležitých funkcí, a proto je vhodné jej pravidelně doplňovat. Většina lidí ví, že se vyskytuje zejména v ovoci a zelenině, ale tušíte vůbec, jaké má účinky na váš organismus?

Vitamin C se řadí mezi rozpustné vitaminy, tělo si jej nedokáže samo vytvořit, a tak jej musí přijímat v potravě nebo v podobě doplňků. Stejně jako my ho potřebují přijímat i primáti, morčata, ryby z nadřádu kostnatí, netopýři nebo někteří ptáci.

Co všechno dělá vitamin C v lidském těle?

Pomáhá regenerovat tkáně, chrání před srdečními chorobami, snižuje množství cholesterolu v krvi. Podle některých výzkumů pomáhá dokonce bojovat proti rakovině. Z vlastních zkušeností jistě víte, že dokáže urychlit symptomy běžného nachlazení a běžně se využívá na podporu imunity.

Jak poznáte, že ho máte nedostatek?

Jste věčně unavení, bolí vás svaly a klouby, krvácíte z dásní či z nosu, máte vyrážku na nohou? To všechno mohou být projevy nedostatku vitaminu C. Jistě jste slyšeli o kurdějích, nemoci, kterou trpěli námořníci v 15. století, když dlouhodobě nejedli žádné ovoce a zeleninu.

Doporučená denní dávka se pohybuje zhruba od 50 do 100 mg podle pohlaví i věku:

  • batolata 1 – 3 roky: 15 mg,
  • děti 4 – 8 let: 25 mg,
  • děti 9 – 13 let: 45 mg,
  • dívky 14 – 18 let: 65 mg,
  • chlapci 14 – 18 let: 75 mg,
  • muži: 90 mg,
  • ženy: 75 mg,
  • těhotné ženy: 85 mg,
  • kojící ženy: 120 mg.

Jak získat vitamin C z potravy?

Stačí jíst hodně ovoce a zeleniny. Dobrým zdrojem vitaminu C jsou jablka, chřest, brokolice, zelí, meloun, pomeranč, papriky, špenát, brambory a rajčata. Pamatujte však, že vařením či smažením se ho ztrácí až 60 %. Nejlepší je jíst tyto druhy ovoce a zeleniny syrové, případně upravené „v papiňáku“ či v páře.

Předávkovat se jím každopádně nemůžete (nebo minimálně je to dost obtížné), protože všechno, co tělo nespotřebuje, se rozpustí v moči a odejde z organismu pryč. Pouze pokud byste jej do těla dostali více než 4 g za den, došlo by k velkému zatížení jater a mohly by se vám začít tvořit ledvinové kameny.

Lze jej čerpat i odjinud než z potravy?

Samozřejmě. Zejména u dětí bývá problém s tím, že jim moc nechutná zelenina. V takovém případě jim pořiďte doplňky stravy. Buď se může jednat o komplexní doplněk, nebo přímo o vitamin C.

Umělé doplnění vitaminu je vhodné především na jaře a na podzim, kdy bývá organismus oslabený a řádí různé chřipky. Vhodné je pořídit si přípravek, který tělu dodává vitamin postupně po malých dávkách. To dokáže například Extra C 500 s postupným uvolňováním. Jedna tobolka obsahuje 500 mg vitaminu C a toto množství je organismu přístupné minimálně po dobu 8 hodin.

Vitamin C je pro tělo naprosto nezbytnou látkou, jejíž doplňování byste neměli podcenit. Člověku může někdy chybět, ani o tom neví.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here