Funkce vitaminu C

0
2251

Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamín a antioxidant, který snižuje poškození způsobené volnými radikály. Volné radikály jsou destruktivní molekuly schopné poškodit chemické struktury buněk, proteinů a DNA. Vitamín C svým působením opravuje chrupavku a pomáhá udržovat zuby, dásně, kosti a tvorbu kolagenu. Vitamin C může také zlepšit schopnost těla absorbovat železo z rostlin.

Zdroje vitaminu C

Nejlepším zdrojem vitamínu C je čerstvá zelenina a ovoce, v našich končinách to jsou zejména:

  • červené papriky a zelené papriky,
  • zelené listy, jako jsou zelené listy, kapusta, zelí, brokolice, růžičková kapusta, květák,
  • rajčata a rajčatová šťáva,
  • šípky,
  • kiwi a meloun,
  • jahody, borůvky, maliny a brusinky,
  • mango, ananas a papája,
  • citrusové plody a jejich šťávy, jako jsou pomeranče a grapefruit.

Celé ovoce, jelikož obsahuje vlákninu, je výhodnější než džus, který obsahuje spoustu cukru nebo jiné přísady.

Kolik vitaminu C denně je potřeba?

Protože lidské tělo není schopné uchovávat vitamín C, denní zásobování živinami je nezbytné pro udržení zdraví. Jakýkoli přebytek se vylučuje močí. Doporučenná denní dávka vitamínu C pro dospělého je 80-100 mg/den. Při krátkodobém užívání se pro specifické případy dávka zvyšuje až na 500 až 1000 mg vitaminu C denně. Vyšší potřebu vitamínu C až o 100 % mají např. kuřáci a sportovci.

Jak je to se vstřebatelností vitaminu C

Absorpce vitaminu C se odehrává v tenkém střevě, odkud jej speciální transportní mechanismy dopravují přes stěnu střeva do krevního oběhu. Tyto transportéry ovlivňují vstřebávané množství živiny. Například vitamín C sdílí transportéry s glukózou, což může omezit příjem tohoto vitaminu, jak napovídá shrnutí výsledků výzkumů zveřejněné v roce 2007 v časopisu „Journal of Nutrition“. Množství vitamínu C absorbovaného v tenkém střevě je také závislé na dávce, takže je ovlivněno tím, kolik vitaminu C příjmete. Při příjmu nad 80 mg začnou ledviny vylučovat a regulovat množství vitamínu C v oběhu.

Při vyšším příjmu vitamínu C tedy klesá jeho vstřebatelnost, např. při dávce 1g vitaminu C denně, je vstřebatelnost pouze 50 %, tedy 500 mg je absorbováno.

Pro jedince, kteří nepříjmají denně dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny může být vhodné doplňovat vitamíny a minerály prostřednictvím některých doplňků stravy.

Velmi vhodné je také užívat vitamín C společně s některými bioflavonoidy, jelikož v takovéto formě a komplexu s dalšími látkami se vitamín C přirozeně nachází v čerstvém ovoci a zelenině.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here