Jak dětem doplňovat vitamíny

0
2307

Dětská tělíčka ve vývinu potřebují více vitamínů než dospělí. Pochopitelně je nejlepší, když jsou doplňovány přírodně, ale takové množství ovoce děti obvykle nesní. Když mají chuť na sladké, nejlépe je uctíte čokoládou.

Návyky na zahánění chutě na sladké pomocí ovoce je potřeba budovat od malička. Ovoce a zeleninu by děti měly dostávat několikrát za den, člověk by měl přijmout pět dávek ovoce/zeleniny denně. Tohle množství dokáže pokrýt nutnou dávku vitamínů. Jenže většina z nás tolik ovoce nesní. Ani děti ne.

Jaké vitamíny jsou pro děti nejdůležitější?

Na imunitu je to určitě vitamín C. Ten se nachází v běžném ovoci (pomeranč, mandarinka, …) a nelze se jím předávkovat. Na podzim nebo právě teď na jaře, kdy řádí chřipky, tedy děti dostatečně krmte citrusovými plody.

Dále by to měl být vitamin D, který tělo přijímá od sluníčka. Stačit by mělo 20 minut denně na sluníčku, v případě nemoci se dá doplňovat prostřednictvím mléka, pomerančové šťávy či sójových produktů. Všichni známe pohádku o Zubejdě, která nás naučila, že kam nechodí slunce, tam musí lékař.

Mezi další důležité vitamíny se dá zařadit vitamín A, který přispívá ke správné funkci zraku, sliznic a pokožky, vitamín K, B12, železo, jód, zinek a další. Většina z nich se opravdu nachází v ovoci, což je přes zimu docela problém. Třešně jako zdroj jódu nebo fíky kvůli hořčíku teď seženete jen v některých obchodech a nejčastěji sušené. Ceny se vám líbit nebudou.

Želé vitamíny

V takových případech není od věci dětem pořídit nějaké vitamíny. Na trhu jich je několik a děti je mají daleko raději než ovoce. Dětské vitamíny jsou totiž sladké a velmi chutné. Mají podobu bonbónků nebo gumových medvídků s různou příchutí, takže rodiče musí nakonec ještě hlídat, aby jich dítě nesnědlo více, než je doporučené. Dokonalým příkladem jsou želé vitamíny Vibovit ve tvaru zvířátek ze ZOO, dinosaurů nebo třeba abecedy. Děti by je nejraději snědly na posezení, takže pokud zamíříte do lékárny a pořídíte je, radši balení někam schovejte a dávkujte zodpovědně.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here