Cibule kuchyňská (Allium cepa)

0
2300

Cibule kuchyňská se řadí k cibulovité zelenině, konkrétně do čeledi česnekovitých rostlin. Vedle ní existují ještě další druhy cibulí, jako je cibule šalotka, cibule zimní nebo cibule prorůstává.

Cibule kuchyňská se řadí k cibulovité zelenině, konkrétně do čeledi česnekovitých rostlin. Vedle ní existují ještě další druhy cibulí, jako je cibule šalotka, cibule zimní nebo cibule prorůstává. Předpokládá se, že pochází z Asie, kde vznikla z planého druhu Allium oschaninii. Cibule byla známá již ve starověké Číně a Indii, kde ji využívali jako léčebný prostředek. Dále se o ní zmiňuje Bible, papyrové svitky starého Egypta a dokonce i Sumerové. Dalo by se s trochou nadsázky říct, že je stará jako lidstvo samo…

Cibule je dvouletá bylina, která při kvetení může dosáhnout až výšky 130 cm. Samotná cibule se vyvíjí pod zemí. Tvoří jí hlavička masitých listů, které vyrůstají z kořenové báze v soustředných kruzích. Pokud si cibuli pěstujeme na zahrádce, sklízíme ji v době, kdy nadzemní část rostliny, nať, zežloutne a seschne. Poté ji vytaháme ze země, svážeme do svazečků a necháme dozrát. Po dozrání cibule uskladníme na suchém, chladnějším místě, kde nám vydrží až do jara. Další možností je koupit si cibuli v obchodě.

Využití cibule

Dnes cibuli využíváme hlavně jako výbornou surovinu k vaření, jehož se stala běžnou součástí. Mnohdy však zapomínáme na její blahodárné a léčivé účinky, které zvlášť v zimě můžeme využít ve svůj prospěch. Cibule pro příklad obsahuje vysoké množství vitaminu C (5mg/100g), vápníku (25mg/100g) nebo draslíku (160mg/100g). Díky obsahu allicinu, štiplavě páchnoucí sirné látky, má cibule antibakteriální vlastnosti. V lidovém léčitelství se cibule používá k léčbě astmatu, cukrovky, nedostatečné funkci žlučníku, při nepravidelné menstruaci nebo ke snížení vysokého tlaku. Výborně působí při nachlazení, kašli, zánětu průdušek, při chřipce, angíně, zánětu hltanu a nosohltanu, a to hlavně při užívání ve formě cibulové šťávy. Podle tradiční čínské medicíny odstraňuje cibule teplo, snižuje tvorbu hlenů, ničí parazity a detoxikuje organismus. Pomáhá zvyšovat sekreci žaludečních šťáv, a tím podporuje trávení. Navíc zpevňuje vlasy a zlepšuje jejich vzhled. Cibulí můžeme potírat štípance od hmyzu a vřídky na kůži.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here