Bezlepková dieta – o co se jedná?

0
4743

Co je to bezlepková dieta, proč není čeho se bát, když se jí musíte podřídit…

Kateřina Pařízková

Za můj život se mě již několik lidí ptalo: „A to kvůli držíš tu dietu kvůli udržení linie?“ Musím se přiznat, že mne ta otázka vždycky trochu pobavila. Neumím si představit se až takto omezovat v jídle dobrovolně. Hlavně v době nedávno minulé, kdy žádné moc speciální dobroty pro tuto, pro mé zdraví nutnou dietu, nebyly na trhu. Nyní v obchodech již jsou (spíše ve speciálních), ale jejich ceny jsou spíše k pláči nežli k smíchu.

A jak to tedy s bezlepkovou dietou je? Proč ji lidé drží?

Příčiny jsou různé. Je to nemoc celiakie, Duhringova dermatitida anebo alergie na lepek. U celiakie a alergie na lepek je bezlepková dieta jediný způsob, jak zabránit projevům nemoci. U mne byly projevy neustálý průjem a zvracení, který v mých 14 mesících života vedly k naprostému vyčerpání organizmu (odvodnění a odmineralizovaní..). Dodržováním bezlepkové diety obyčejně v relativně krátké době tyto projevy vymizí. Stejně tomu tak bylo i u mě.

U Duhringovy dermatitidy je bezlepková dieta základní terapií. Pokud nestačí, bývá doplněna medikamenty. Reakce na zavedení bezlepkové diety může být pomalejší než u celiakie.

A jaká že je to dieta? Co všechno nesmíme? Nesmíme lepek, což je rostlinná bílkovina vyskytující se v obilninách – pšenici, ječmenu, žitu, ovsu. Takže vše, co je z těchto surovin, je nám zakázáno. Chléb, rohlíky, těstoviny, knedlíky, buchty, sušenky, pivo. Vše si ale díky moukám z kukuřice, soji, rýže, brambor můžeme připravit doma nebo koupit (o čemž jsem se již zmínila výše).

Co ještě dodat? I s takovouto dietou se dá krásně žít 🙂 Že i na bezlepkové dietě si můžete pochutnat se můžete přesvědčit s receptem na trojbarevný koláč zde (pozor, jste na stránkách o zdravé výživě, tak konzumujte s mírou :).

Více podrobností o nemoci, která je stále častější se můžete dočíst více na stránkách „Společnosti pro bezlepkovou dietu“ www.coeliac.cz. Dále si u nás můžete přečíst několik bezlepkových receptů, recept na bezlepkový koláč nebo diskutovat na téma bezlepková dieta.

AUTOR: Kateřina Pařízková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here