Značka potravinových výrobů Klasa – o co se jedná?

0
3057

Krátce se dovíte, v čem spočívá toto označení potravin, se kterým se setkáte relativně často…

Poměrně často se můžeme na kupovaných potravinových výrobcích i mimo obchody (včetně reklamy) setkávat se jménem „Značka kvality Klasa“. Ocenění výrobku značkou Klasa je samozřejmě pozitivním oceněním jak již samotný název napovídá. Nicméně v čem spočívá toto ocenění? Kdo a jakým způsobem je značka Klasa udělována? Jedná se o důkladný „oficiální“ proces nebo je to pouze „marketingový záměr“?

Podmínky udělení značky

Klasa je značkou, kterou uděluje od roku 2003 ministerstvo zemědělství domácíh potravinám a zemědělským výrobkům. Od roku 2004 tuto značku spravuje Odbor pro marketing Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Spolu s udělováním značky se Klasa mimojiné zaměřuje na propagaci domácích potravin a další s tím spojené aktivity.

Značka Klasa tedy znamená oficiální ocenění kvality produktu – oceněné produkty musí splňovat určitá kritéria hygienického charakteru, nezávadné výroby, zdravotní nezávadnosti i informačního charakteru (zákazník musí být přesně informován o výrobku), atd. Podezření, že se jedná pouze o „marketingovou akci“ tedy můžete opustit – výrobky Klasa musejí mít určitou kvalitu.

Co je Klasa, to je zdravé?

Nicméně, je to, co je Klasa i zdravé? Zde je ke značce Klasa dobré přistupovat opatrně a je vhodné pochopit podstatu značky Klasa jako ocenění kvality, ne přímo toho, zda je výrobek zdravý. Jednoduše to vyjádříme, když se podíváme například na různé uzeniny oceněné Klasa – podle oficiálních kritérií se má jednat o kvalitní uzeniny, nicméně je zřejmé, že (přílišná) konzumace uzenin zdravá rozhodně není.

Pouze pro domácí výrobky

Dobré je také si uvědomit, že značka Klasa je udělována pouze domácím výrobkům – jedna s podmínek akreditace je domácí produkce. Neznamená to tedy, že pokud značkou Klasa nejsou (a nemohou) být označeny zahraniční potravinové výrobky, nejsou i ty výrobky kvalitní.

Závěr

Zde je mimojiné vidět, že se samozřejmě také jedná o „marketingovou akci“ na propagaci domácí produkce oproti potravinovým výrobkům z ciziny – ocenění Klasa tedy nemusí nutně znamenat, že pouze Klasa značka je zárukou kvality. Můžeme tedy značku Klasa vnímat pozitivně a jako výhodu různých potravin, přesto ne jako rozhodující faktor při posuzování kvality potravin (včetně toho, zda jsou potraviny zdravé).

Pro informace o značce přímo od Klasa se podívejte na oficiální stránky značky Klasa. Naleznete je na www.eklasa.cz.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here