Avokádo – Ovocný zázrak z přírody

0
6240
Avokádo s peckou
Avokádo s peckou

Seznamte se, Avokádo!

Své kořeny má v Mexiku, kde se objevilo již 10 tisíc let před našim letopočtem. Botanicky se jedná o ovoce protáhlého hruškovitého tvaru, jehož producentem je strom dorůstající výšky až 20 metrů. Ve zralém stavu má zelenou, až hnědočernou barvu a na dotek je měkké. Uvnitř se nachází žlutozelená dužina s velkou nejedlou peckou. Plod příhodný ke konzumaci váží 100 g až 1 kg a je dlouhý 10 cm až 20 cm. Avokádo můžeme dnes a denně běžně sehnat v supermarketu, kde je dováženo nejčastěji ze zemí Chile, Indonésie, Dominikánská republika a i Mexiko.

Druhy avokáda

Toto ovoce se příliš nerozlišuje. Běžným faktorem mohou být odlišná místa pěstovaní anebo barva. Ani jedno ovšem na chuti nic nemění. Barevně se dělí mezi zelené, hnědé a fialové. Jeho slupka zajišťuje perfektní ochranu, tudíž se dovnitř nedostanou žádné chemikálie ani pesticidy. Na světě se pěstuje několik desítek druhů, avšak běžných je pouze 15. U nás jsou nejčastěji k sehnání 2 druhy.

  • Hass – je světově nejpěstovanější odrůda, má tmavou hnědočernou slupku s typickými hrboly a tvarem připomíná spíše vejce.
  • Fuerte – tvarem připomíná hrušku, má zelenou a hladkou slupku.

OBJEDNAT?

Avokádo Hass
Avokádo Hass

Důvody, proč konzumovat avokádo

Avokádo je obohaceno o antioxidanty a také dvě fytochemikálie důležité pro zdraví očí zvané lutein a zeaxantin. Ovoce je také prospěšné při obraně před rakovinou. Pomáhá snižovat vedlejší účinky chemoterapie. Jeho obsah kyseliny listové pomáhá v prevenci rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, žaludku nebo slinivky břišní. Avokádové výtažky přispívají ke snížení artritidy a pomají při hubnutí. Avokádo také snižuje chuť k jídlu a přispívá k udržení rovnoměrného přísunu vitamínů. Nízký obsah sacharidů tedy zajišťuje úbytek hmotnosti. Vitamín K působí jako prevence osteoporózy, jelikož přispívá k jeho vstřebávání a urychluje následný úbytek hnmotnosti.

Tip: zkusili jste už krém z výtažků z avokáda s vlastností anti-aging?

Jak si vypěstovat avokádo doma

Pecku, která se nachází v avokádu nevyhazujte. To je to, co potřebujeme. Opatrně ji vyjměte tak, aby nebyla poškozena, mohlo by to narušit strukturu a poškodit vlákna růstu. Následně ji důkladně očistěte od veškerých nečistot a zbylých částí dužiny, jinak by mohlo dojít k hnilobě na rostlině. Dále již existují dva způsoby:

  1. Kolem obvodu pecky vytvoříme 3 otvory ve stejné vzdálenosti. Do těchto otvorů nasuneme špejle a zavěsíme na sklenici, do které dáme vodu tak, aby se plochý konec pecky pouze dotýkal hladiny. Vodu doplňuje tak, aby byla pecka stále v kontaktu s ní. Jakmile kořeny zaplní sklenici a objeví se stonek, dáme rostlinu do květináče se substrátem tak, aby 1/3 byla pod zemí. Následně pečujte o rostlinu, jako o běžnou pokojovou. Jen při přesazování dávejte pozor na kořeny, které se nesmí poškodit. Pravidelný zaštipováním rostliny podpoříte její košatění.
  2. Použijte vlhký, ale propustný substrát s obsahem rašeliny. Po vyjmutí pecky z avokáda si ale pospěšte, zvětráváním ztrácí na plodnosti. Zasaďte do hloubky 2 – 3 cm, přičemž špička musí směřovat nahoru. Můžete sklenici nebo květináč přetáhnout pytlíkem, aby se urychlilo klíčení pecky. Rostlinu je potřeba udržovat na teplém a světlém místě.

Co o avokádu říká Wikipedie?

Videonávod Jak vypěstovat avokádo doma

Jak se o rostlinu avokáda starat

Avokádo může dosáhnout výšky až 2 m. Jeho pravidelné zastřihávání přispívá ke kvetení, jelikož květy se objevují ve větvích III. až IV. řádu. Ve vegetačním období podpoříte růst zejména hnojením a je důležité udržovat stálou teplotu kolem 24 stupňů celsia. V letním období prospívá avokádu i letnění, ovšem rostlina si musí zvykat na slunce, jinak by se spálila.

BENU Super Kokos a avokádo food 300 ml

Můžete rostlinu také kropit, ne však v době, kdy probíhá slunění. Rostlina začíná plodit nejdříve ve 4 letech stáří. Ovšem k tomu je potřeba opylení. V našich podmínkách je to velmi vzácná záležitost. Pro přezimování je důležitý dostatečný přísun světla a teplota okolo 15 stupňů celsia, jelikož se jedná o tropickou až subtropickou rostlinu, je nemožné celoroční pěstování venku.

Zralé avokádo
Zralé avokádo

Výživa vysokého obsahu

To, proč je avokádo tak ceněnou potravinou je zejména kvůli jeho vysokému obsahu živin a minerálních látek. Proto ho také řadíme k super potravinám. Obsahuje 20 různých a zdravý prospěšných vitamínů jako jsou vitamín K, C, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a prvky jako draslík, hořčík, železo, mangan, měď a zinek

Jedno avokádo obsahuje v průměru 160 kalorií, z toho 15 gramů zdravých tuků, 9 gramů sacharidů a 2 gramy bílkovin. Neobsahuje cholesterol ani sodík a téměř neobsahuje nasycené tuky. Má velmi vysoký obsah draslíku, ještě více než banán. Je i prokázáno, že draslík snižuje krevní tlak.

Psali jsme také: 6 NEJ ovocí pro hubnutí

Avokádo vcelku a nakrájené
Avokádo vcelku a nakrájené

Avokádo patří k nejtučnější rostlinné potravině. Většinu ale tvoří kyselina olejová, tudíž se tuk redukuje na minimum, jelikož kyselina olejová je mono nenasycená mastná kyselina a je obsažena i v olivovém oleji. Z toho vyplývá, že má příznivé účinky na geny spojené s rakovinou, a také, že je avokádový olej příhodný i k vaření. Díky avokádovému oleji se také uvolňují ostatní živiny, které pro svou správnou funkci potřebují přísun tuků.

Bohatou složkou je i vláknina, což je nestravitelná složka rostlin. Výrazně přispívá ke snížení hmotnosti a cukru v krvi. Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustné vlákniny je asi ¼ a ve 100 gramech avokáda se nachází 27 % celkového doporučeného denního množství vlákniny. Avokádo při pravidelné konzumaci také snižuje hladinu cholesterolu.

Videonávod Jak perfektně nakrájet avokádo

Zdravé pochutiny z avokáda

Chuť avokáda je u nezralého plodu nahořklá a nedobrá. Když je plod zralý, cítíme plnohodnotnou chuť másla až ořechů s lehkým nádechem dřevnatosti. Syrové avokádo proto není tak oblíbené a je lepší jej nějakým způsobem pro konzumaci upravit.

Recepty z avokáda

  • Guacamole

Jedná se o nejznámější pokrm vyráběný z avokáda, který má svůj původ u Aztéků. Používá se jako pomazánka, nebo přísada k dalším jídlům. Základ tvoří rozmačkaná dužina avokáda, mořská sůl, rajčata, citrónová šťáva a čili. Dnes je populární zejména v USA a Mexiku. Je ale také velmi populární v jiných kombinacích. Obsahovat může také česnek, cibuli, jogurt, bazalku apod.

Další receptY zde

  • Avokádový pudink

Pudink, není úplně to stejné, jako to, co známe. Pro nás je pudink vařená směs s mlékem. Tento je ovšem nevařený a stejně tak jednoduchý. Stačí k avokádu přidat banán, kakao a ořechy, všechno promíchat a pudink je na světě. Přidat můžete také vanilku, med nebo kokosové mléko. Fantazii a chuti se meze klást nebudou.

  • Pomazánka z avokáda

Na toast i na chléb, vždy se hodí mít po ruce. Základ tvoří avokádo, šťáva z citrónu, trocha oleje a nějaké to koření a sůl na dochucení. Další surovinou k dochucení může být i česnek nebo chilli a dle chuti i další ovoce ale i zelenina.

O avokádu se psalo také na CelostniMedicina.cz

  • Avokádový koláč

Tohle si někteří možná nedovedou ani představit, ale opravdu je tomu tak. I buchta z avokáda může být zdravou a chutnou variantou, pokud se nechceme už dál cpát jen syrovým avokádem nebo pomazánkami. Stačí mouka, krupicový cukr, olej, mléko, prášek do pečiva a samozřejmě avokádo. Pár lžic od každého, smícháme, naplníme hrnek, dáme na 90 vteřin do mikrovlnky a máme zdravou pochutinu na stole.

  • Sladká quesadilla

Každé jídlo má více variant a nemusí být nutně jen na sladko, nebo na slano. Tento pokrm se typicky připravuje s masem a sýrem, ovšem mi si ho teď můžeme připravit i na sladko. Stačí rozmixovat avokádo, ricottu, cukr a vanilkový extrakt, namazat s tím tortillu a přidat dovnitř broskve a vesele s trochou šlehačky a podávat.

Video recept na quesadillu s avokádem

4.6/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here