Zdravý životní styl
Avokádo – Ovocný zázrak z přírody


Avokádo s peckou
Seznamte se, Avokádo!
Své kořeny má v Mexiku, kde se objevilo již 10 tisíc let před našim letopočtem. Botanicky se jedná o ovoce protáhlého hruškovitého tvaru, jehož producentem je strom dorůstající výšky až 20 metrů. Ve zralém stavu má zelenou, až hnědočernou barvu a na dotek je měkké. Uvnitř se nachází žlutozelená dužina s velkou nejedlou peckou. Plod příhodný ke konzumaci váží 100 g až 1 kg a je dlouhý 10 cm až 20 cm. Avokádo můžeme dnes a denně běžně sehnat v supermarketu, kde je dováženo nejčastěji ze zemí Chile, Indonésie, Dominikánská republika a i Mexiko.
Druhy avokáda
Toto ovoce se příliš nerozlišuje. Běžným faktorem mohou být odlišná místa pěstovaní anebo barva. Ani jedno ovšem na chuti nic nemění. Barevně se dělí mezi zelené, hnědé a fialové. Jeho slupka zajišťuje perfektní ochranu, tudíž se dovnitř nedostanou žádné chemikálie ani pesticidy. Na světě se pěstuje několik desítek druhů, avšak běžných je pouze 15. U nás jsou nejčastěji k sehnání 2 druhy.
- Hass – je světově nejpěstovanější odrůda, má tmavou hnědočernou slupku s typickými hrboly a tvarem připomíná spíše vejce.
- Fuerte – tvarem připomíná hrušku, má zelenou a hladkou slupku.

Avokádo Hass
Důvody, proč konzumovat avokádo
Avokádo je obohaceno o antioxidanty a také dvě fytochemikálie důležité pro zdraví očí zvané lutein a zeaxantin. Ovoce je také prospěšné při obraně před rakovinou. Pomáhá snižovat vedlejší účinky chemoterapie. Jeho obsah kyseliny listové pomáhá v prevenci rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, žaludku nebo slinivky břišní. Avokádové výtažky přispívají ke snížení artritidy a pomají při hubnutí. Avokádo také snižuje chuť k jídlu a přispívá k udržení rovnoměrného přísunu vitamínů. Nízký obsah sacharidů tedy zajišťuje úbytek hmotnosti. Vitamín K působí jako prevence osteoporózy, jelikož přispívá k jeho vstřebávání a urychluje následný úbytek hnmotnosti.
Tip: zkusili jste už krém z výtažků z avokáda s vlastností anti-aging?
Jak si vypěstovat avokádo doma
Pecku, která se nachází v avokádu nevyhazujte. To je to, co potřebujeme. Opatrně ji vyjměte tak, aby nebyla poškozena, mohlo by to narušit strukturu a poškodit vlákna růstu. Následně ji důkladně očistěte od veškerých nečistot a zbylých částí dužiny, jinak by mohlo dojít k hnilobě na rostlině. Dále již existují dva způsoby:
- Kolem obvodu pecky vytvoříme 3 otvory ve stejné vzdálenosti. Do těchto otvorů nasuneme špejle a zavěsíme na sklenici, do které dáme vodu tak, aby se plochý konec pecky pouze dotýkal hladiny. Vodu doplňuje tak, aby byla pecka stále v kontaktu s ní. Jakmile kořeny zaplní sklenici a objeví se stonek, dáme rostlinu do květináče se substrátem tak, aby 1/3 byla pod zemí. Následně pečujte o rostlinu, jako o běžnou pokojovou. Jen při přesazování dávejte pozor na kořeny, které se nesmí poškodit. Pravidelný zaštipováním rostliny podpoříte její košatění.
- Použijte vlhký, ale propustný substrát s obsahem rašeliny. Po vyjmutí pecky z avokáda si ale pospěšte, zvětráváním ztrácí na plodnosti. Zasaďte do hloubky 2 – 3 cm, přičemž špička musí směřovat nahoru. Můžete sklenici nebo květináč přetáhnout pytlíkem, aby se urychlilo klíčení pecky. Rostlinu je potřeba udržovat na teplém a světlém místě.
Co o avokádu říká Wikipedie?
Videonávod Jak vypěstovat avokádo doma
Jak se o rostlinu avokáda starat
Avokádo může dosáhnout výšky až 2 m. Jeho pravidelné zastřihávání přispívá ke kvetení, jelikož květy se objevují ve větvích III. až IV. řádu. Ve vegetačním období podpoříte růst zejména hnojením a je důležité udržovat stálou teplotu kolem 24 stupňů celsia. V letním období prospívá avokádu i letnění, ovšem rostlina si musí zvykat na slunce, jinak by se spálila.
https://www.zdrava-vyziva.net/benu-super-kokos-a-avokado-food-300-ml/
Můžete rostlinu také kropit, ne však v době, kdy probíhá slunění. Rostlina začíná plodit nejdříve ve 4 letech stáří. Ovšem k tomu je potřeba opylení. V našich podmínkách je to velmi vzácná záležitost. Pro přezimování je důležitý dostatečný přísun světla a teplota okolo 15 stupňů celsia, jelikož se jedná o tropickou až subtropickou rostlinu, je nemožné celoroční pěstování venku.

Zralé avokádo
Výživa vysokého obsahu
To, proč je avokádo tak ceněnou potravinou je zejména kvůli jeho vysokému obsahu živin a minerálních látek. Proto ho také řadíme k super potravinám. Obsahuje 20 různých a zdravý prospěšných vitamínů jako jsou vitamín K, C, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a prvky jako draslík, hořčík, železo, mangan, měď a zinek
Jedno avokádo obsahuje v průměru 160 kalorií, z toho 15 gramů zdravých tuků, 9 gramů sacharidů a 2 gramy bílkovin. Neobsahuje cholesterol ani sodík a téměř neobsahuje nasycené tuky. Má velmi vysoký obsah draslíku, ještě více než banán. Je i prokázáno, že draslík snižuje krevní tlak.
Psali jsme také: 6 NEJ ovocí pro hubnutí

Avokádo vcelku a nakrájené
Avokádo patří k nejtučnější rostlinné potravině. Většinu ale tvoří kyselina olejová, tudíž se tuk redukuje na minimum, jelikož kyselina olejová je mono nenasycená mastná kyselina a je obsažena i v olivovém oleji. Z toho vyplývá, že má příznivé účinky na geny spojené s rakovinou, a také, že je avokádový olej příhodný i k vaření. Díky avokádovému oleji se také uvolňují ostatní živiny, které pro svou správnou funkci potřebují přísun tuků.
Bohatou složkou je i vláknina, což je nestravitelná složka rostlin. Výrazně přispívá ke snížení hmotnosti a cukru v krvi. Vláknina se dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustné vlákniny je asi ¼ a ve 100 gramech avokáda se nachází 27 % celkového doporučeného denního množství vlákniny. Avokádo při pravidelné konzumaci také snižuje hladinu cholesterolu.
Videonávod Jak perfektně nakrájet avokádo
Zdravé pochutiny z avokáda
Chuť avokáda je u nezralého plodu nahořklá a nedobrá. Když je plod zralý, cítíme plnohodnotnou chuť másla až ořechů s lehkým nádechem dřevnatosti. Syrové avokádo proto není tak oblíbené a je lepší jej nějakým způsobem pro konzumaci upravit.
Recepty z avokáda
-
Guacamole
Jedná se o nejznámější pokrm vyráběný z avokáda, který má svůj původ u Aztéků. Používá se jako pomazánka, nebo přísada k dalším jídlům. Základ tvoří rozmačkaná dužina avokáda, mořská sůl, rajčata, citrónová šťáva a čili. Dnes je populární zejména v USA a Mexiku. Je ale také velmi populární v jiných kombinacích. Obsahovat může také česnek, cibuli, jogurt, bazalku apod.
-
Avokádový pudink
Pudink, není úplně to stejné, jako to, co známe. Pro nás je pudink vařená směs s mlékem. Tento je ovšem nevařený a stejně tak jednoduchý. Stačí k avokádu přidat banán, kakao a ořechy, všechno promíchat a pudink je na světě. Přidat můžete také vanilku, med nebo kokosové mléko. Fantazii a chuti se meze klást nebudou.
-
Pomazánka z avokáda
Na toast i na chléb, vždy se hodí mít po ruce. Základ tvoří avokádo, šťáva z citrónu, trocha oleje a nějaké to koření a sůl na dochucení. Další surovinou k dochucení může být i česnek nebo chilli a dle chuti i další ovoce ale i zelenina.
O avokádu se psalo také na CelostniMedicina.cz
-
Avokádový koláč
Tohle si někteří možná nedovedou ani představit, ale opravdu je tomu tak. I buchta z avokáda může být zdravou a chutnou variantou, pokud se nechceme už dál cpát jen syrovým avokádem nebo pomazánkami. Stačí mouka, krupicový cukr, olej, mléko, prášek do pečiva a samozřejmě avokádo. Pár lžic od každého, smícháme, naplníme hrnek, dáme na 90 vteřin do mikrovlnky a máme zdravou pochutinu na stole.
-
Sladká quesadilla
Každé jídlo má více variant a nemusí být nutně jen na sladko, nebo na slano. Tento pokrm se typicky připravuje s masem a sýrem, ovšem mi si ho teď můžeme připravit i na sladko. Stačí rozmixovat avokádo, ricottu, cukr a vanilkový extrakt, namazat s tím tortillu a přidat dovnitř broskve a vesele s trochou šlehačky a podávat.
Video recept na quesadillu s avokádem
Zdravý životní styl
Jaké potraviny nejvíce poškozují zuby?
Zuby jsou jednou z nejdůležitějších částí našeho těla, zajišťují nám schopnost jíst a hovořit. Péče o ně je nezbytná, a jedním z klíčových aspektů této péče je správná strava. Některé potraviny mohou být pro naše zuby obzvláště škodlivé a je lepší se jim vyhýbat, nebo alespoň jejich konzumaci minimalizovat. O jaké potraviny jde?
Sladké potraviny a nápoje
Sladkosti, jako jsou bonbóny, čokoláda a sladké pečivo, jsou pro zuby velmi škodlivé. Cukry v těchto potravinách podporují růst bakterií, které mohou způsobit zubní kaz a tím i bolest zubů. Nejvíce škodlivé jsou lepivé sladkosti, které se snadno zachytí na zubech. Karamelky, gumové medvídky, turecký med, měkké ovocné bonbony a podobné sladkosti si tak raději odpusťte.
Víte, že stejný problém nastává při konzumaci sladkých nápojů, jako jsou limonády a energetické nápoje? Kromě vysokého obsahu cukru často obsahují také kyseliny, které mohou erodovat zubní sklovinu. Podobně to je i s tvrdými bonbony, které se cucají. Na zuby se sice nelepí tolik jako měkké bonbony, v ústech je ale máme delší dobu a bakterie tak mohou produkovat nebezpečné kyseliny.
Kyselé potraviny
Kyselé potraviny, jako jsou citrusové plody, rajčata, kyselé okurky a kyselé bonbóny, mohou také poškozovat zuby. Kyseliny v těchto potravinách oslabují zubní sklovinu, a to vede k riziku vzniku zubního kazu. Častá konzumace kyselých potravin navíc může způsobit citlivost zubů a další problémy.
Škrobové potraviny
Dáte si místo sladkého raději slané? I tady pozor. Škrobové potraviny, jako jsou brambůrky, chleba a těstoviny, mohou zuby poškozovat tím, že se snadno rozkládají v ústech na cukry a ty pak podporují růst bakterií, které mohou způsobit zubní kaz. Navíc se takové potraviny často lepí na zuby, což zvyšuje riziko vzniku zubního plaku.
Alkohol a káva
Alkoholické nápoje a káva zubům také nesvědčí. Alkohol může ústa vysušovat a tím snižovat množství slin, které pomáhají chránit zuby před bakteriemi, navíc v určité míře obsahuje cukr a kyseliny, které pomáhají množení bakterií způsobujících zubní kazy. Káva zase zabarvuje zuby a zvyšuje riziko vzniku plaku.

Podtrženo, sečteno
Pokud chcete udržet své zuby zdravé, věnujte pozornost tomu, co jíte a pijete. Omezte konzumaci sladkých, kyselých a škrobových potravin a nápojů, místo nich si dejte žvýkačku bez cukru, mléčné výrobky a potraviny bohaté na vlákninu. Nepodceňujte ani pravidelnou péči o zuby, která by měla zahrnovat nejen čištění zubů a používání zubní nitě, ale také pravidelné prohlídky u vašeho stomatologa.
Zdravý životní styl
Jak vybrat kvalitní sirup a proč se vyhýbat běžným limonádám?

Máte žízeň? Napijte se vody. Možná si ale říkáte, že je život příliš krátký na to, abyste pili obyčejnou vodu. Není chutnějším řešením limonáda? Její chuť vás může ohromit, ale s každou lahví do sebe dostanete koňskou dávku cukru a řadu chemických látek, které jsou pro náš organismus zcela inkompatibilní.
Věřte tomu nebo ne, ale můžete si snadno pochutnat na lahodném perlivém nápoji, který je pro tělo bezpečný. Stačí se vyhnout limonádám a raději zvolit přírodní sirup, který zalijete perlivou vodou a zdravou limonádu máte na světě. Jak poznat kvalitní sirup vybrat a proč se běžným limonádám vyhýbat?
Co ve složení hledat a čemu se vyhnout
Vždy platí, že čím kratší složení, tím lépe. Sirup by měl mít pouze několik základních ingrediencí a pokud obsahuje řadu chemických látek, měli byste zbystřit. Pozor byste si měli dát zejména na tyto přísady, které běžně naleznete v limonádách i průmyslových sirupech:
- Umělá aromata: Ovocný sirup by měl být pochopitelně vyrobený převážně z ovoce. Bohužel na trhu najdete ovocné sirupy a limonády, které ovoce neviděly ani z vlaku. Místo toho je ovocná chuť nahrazená umělými aromaty. Jde o chemicky vyrobené látky, které napodobují chuť přírodních surovin, ale nemají žádný nutriční přínos.
- Umělá sladidla: I když se mohou zdát lepším řešením než cukr, ve skutečnosti škodí ještě více. Umělá sladidla, jako aspartam, sukralóza či acesulfam K, mohou negativně ovlivnit střevní mikroflóru, zvyšovat chuť k jídlu a u citlivých jedinců vyvolat bolesti hlavy, migrény nebo zažívací potíže.
- Glukózo-fruktózový sirup: Jde o levné sladidlo vyrobené z kukuřice. Jeho hlavními riziky jsou vysoký obsah fruktózy, která zatěžuje játra, zvyšuje hladinu tuků v krvi a může přispívat k inzulinové rezistenci.

- Umělá barviva: Aby měly nekvalitní sirupy lákavou barvu, výrobci do nich přidávají celou řadu umělých barviv, jako je třeba tartrazin nebo žlutooranžové barvivo E110. Řada barviv je spojována s hyperaktivitou u dětí, alergiemi nebo astmatem.
- Konzervanty: Jedná se o látky prodlužující trvanlivost nápojů, nejčastěji se používá benzoan sodný – E211 a sorban draselný – E202. Tyto látky mohou dráždit žaludek, způsobovat alergické reakce a v kombinaci s vitamínem C mohou tvořit nebezpečný benzen.
Abychom to zkrátili, když na etiketě najdete dlouhý seznam „E“ kódů, umělá sladidla, barviva nebo neidentifikovatelná aromata, raději takové produkty nechte ležet v regálu.
Jaké benefity mají přírodní sirupy oproti běžným sladkým nápojům?
Jak je z názvu evidentní, v přírodních sirupech jsou suroviny přírodního původu, a ne z laboratoře. Obsahují tedy skutečné ovoce, byliny a koření. Tyto ingredience vaše tělo přijme, bez problémů je stráví a může z nich těžit cenné živiny.
Přírodní sirupy jsou navíc šetrně pasterované, bez zbytečné chemie a často ani neobsahují umělá barviva či přidaná aromata. Velkou výhodou je autentická chuť, takže například v jahodovém sirupu ucítíte skutečnou chuť jahod, a ne nějakou napodobeninu.
Pokud srovnáme sirupy s limonádami nebo jinými nápoji, nejlepší je na nich skutečnost, že si je můžete dávkovat podle potřeby a tím ovlivnit intenzitu chuti a příjem cukru. Neváhejte použít fantazii, sirup nemusíte zalévat jen běžnou nebo perlivou vodou, můžete ho také přidat do čaje, do koktejlů a třeba i do dezertů.
Proč jsou české sirupy lepší volba než průmyslové šťávy
O tělo je třeba se řádně starat a proč ho zbytečně zatěžovat chemií z průmyslových šťáv, když se vám nabízí kvalitní české sirupy. Mezi nejlepší možnosti patří české sirupy Zezem. Vyrobeny byly z nejkvalitnějšího ovoce, aby své uživatele potěšily ovocnou chutí a postaraly se o přísun důležitých živin.
Nenajdete v nich žádné chemické přísady, jako jsou barviva, aromata a konzervanty. Jsou také vyrobeny z českého ovoce, které je trhané čerstvé a zralé. V každém sirupu najdete kusy dužiny. K dispozici je vám nespočet lahodných příchutí, od švestkových sirupů až po meruňkové, jablečné se skořicí, jahodové, lesní směs, hruškové, rybízové a mnoho dalších. Nabízí se i exotické a bylinné příchutě. Prozkoumejte celou nabídku na Zezem.cz a zajistěte pro svou rodinu zdravý a chutný způsob, jak uhasit žízeň.
Zdravý životní styl
Typy bonusů na platformě Forbet Casino
Hráči z České republiky mají dnes přístup k celé řadě online kasin, ale Forbet Casino se mezi nimi začíná čím dál více vyjímat. Tato česká platforma přináší nejen pestrou nabídku her a automatů, ale také štědré bonusy, které jsou lákadlem jak pro nováčky, tak pro zkušené hráče. V tomto článku se podíváme podrobně na různé typy bonusů, které Forbet Casino nabízí, jak fungují a co od nich můžete očekávat.
1. Vstupní bonus (Uvítací nabídka)
Vstupní bonus je jedním z hlavních taháků každého online kasina a Forbet Casino není výjimkou. Tato nabídka je určena pro nové hráče, kteří se zaregistrují a provedou svůj první vklad. Obvykle se jedná o procentuální navýšení prvního vkladu, například 100 % až do určité částky.
Příklad: Pokud hráč vloží 1000 Kč, dostane dalších 1000 Kč jako bonus, a tím pádem hraje s celkovou částkou 2000 Kč.
Součástí vstupního bonusu mohou být také freespiny, které hráč obdrží buď ihned po registraci, nebo až po prvním vkladu. Tyto freespiny se často vztahují na konkrétní automaty a mají předem danou hodnotu na otočení.
2. Bonusy bez vkladu
Bonus bez vkladu je mezi hráči velmi populární, protože umožňuje vyzkoušet si hraní zdarma, aniž by museli investovat reálné peníze. Na platformě Forbet Casino se mohou tyto bonusy objevit jako:
- Volné kredity pro hru na vybraných automatech
- Freespiny zdarma bez nutnosti vkladu
- Bonus za potvrzení e-mailu nebo telefonního čísla
Tento typ bonusu je ideální pro začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet prostředí kasina bez rizika. Výhry z těchto bonusů však bývají často podmíněny sázkovými požadavky.
3. Cashback bonusy
Cashback bonusy představují návrat části prohraných prostředků zpět hráči. Jde o oblíbený typ odměny, protože dává hráčům jistou míru kompenzace za méně úspěšné herní seance.
Ve Forbet Casino se cashback často počítá jako:
- Týdenní procento z čisté ztráty
- Vrácení určité částky při dosažení určité úrovně věrnostního programu
- Speciální nabídky v rámci promo akcí
Cashback může být vyplácen jako bonusový kredit nebo přímo jako reálné peníze bez dalších podmínek – vždy záleží na konkrétní akci.
4. Reload bonusy
Reload bonusy jsou obdobou vstupního bonusu, ale týkají se dalších vkladů po tom prvním. Forbet Casino tímto způsobem odměňuje aktivní hráče, kteří se pravidelně vrací a znovu vkládají finanční prostředky.
Typický reload bonus může vypadat takto:
- 50 % ke vkladu o víkendu
- Bonus k vkladu v určitém časovém okně (např. mezi 18:00–20:00)
- Doprovodné freespiny k dalšímu vkladu
Výhodou je, že tyto bonusy často přichází ve spojení s tematickými promo akcemi, například během svátků nebo při vydání nových herních titulů.
5. Věrnostní a VIP program
Forbet Casino nabízí také věrnostní program, který motivuje hráče k dlouhodobému hraní. Funguje na základě sbírání bodů, které se získávají za každou sázku provedenou v kasinu.
Úrovně VIP programu přináší:
- Vyšší cashback
- Individuální bonusy na míru
- Prioritní zákaznický servis
- Možnost výběru bonusů bez sázkových požadavků
Systém odměn se většinou zlepšuje s každou další úrovní, a zkušenější hráči tak mohou profitovat z dlouhodobé aktivity.
6. Turnaje a soutěže
Turnaje na automatech jsou další formou bonusové aktivity, kterou Forbet Casino pravidelně organizuje. Hráči se zapojují hraním vybraných her a sbírají body za výhry. Výherci turnaje si poté rozdělují ceny v podobě bonusových kreditů, freespinů nebo reálných peněz.
Tyto soutěže přináší prvek soutěživosti a zároveň šanci na extra odměny bez nutnosti vkladu navíc. Některé turnaje jsou otevřené všem hráčům, jiné vyžadují minimální aktivitu nebo splnění předchozí bonusové nabídky.
7. Speciální promo akce
Mimo standardních bonusových typů pořádá Forbet Casino i nepravidelné promo akce, které mohou zahrnovat:
- Den freespinů zdarma – například každé úterý určité množství otoček zdarma
- Happy Hour bonusy – navýšení vkladu nebo freespiny během omezené doby
- Tematické akce – např. velikonoční, vánoční nebo halloweenské bonusy
Tyto akce se často mění, a proto je dobré sledovat aktuální nabídky přímo na webových stránkách Forbet Casino nebo si zapnout oznámení.
Co si pohlídat u bonusů?
Přestože bonusy přinášejí skvělé výhody, je důležité se zaměřit na několik klíčových parametrů:
- Sázkové požadavky (wagering) – určují, kolikrát musíte bonusovou částku protočit
- Minimální vklad – pro aktivaci bonusu bývá nutné vložit určitou částku
- Časové omezení – většina bonusů má omezenou platnost
- Vyloučené hry – některé automaty nemusí do plnění podmínek přispívat
Doporučujeme vždy si přečíst detailní podmínky konkrétní bonusové akce.
Shrnutí
Forbet Casino nabízí komplexní a pestrou škálu bonusů, které dokážou potěšit všechny typy hráčů. Od vstupních nabídek, přes freespiny, cashback až po VIP výhody – každý si zde může najít svou ideální kombinaci odměn. Platforma sází na pravidelné promo akce, transparentní podmínky a moderní přístup k hráčům z Česka, což potvrzují i pozitivní ohlasy od komunity.
Pokud plánujete začít svou cestu v online kasinu, Forbet Casino může být tím správným místem, kde nejen hrajete, ale také získáváte něco navíc.
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Kiteboarding: Umění jízdy po větru a vlnách
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Je běh doma ideální zimní aktivitou?
-
Zdravý životní styl1 měsíc ago
Adell Casino: Objevte Klenoty Českého Online Hraní – Registrace, Hry, Bonusy a Více!
-
Zdravý životní styl2 měsíce ago
Dopřejte si nadstandardní zdravotní péči v centru Prahy
-
Zdravý životní styl2 týdny ago
Typy bonusů na platformě Forbet Casino
-
Zdravý životní styl2 týdny ago
Bonusy pro nováčky v kasinu Mostbet: Co čeká nové hráče?
-
Zdravý životní styl1 dnem ago
Jaké potraviny nejvíce poškozují zuby?
-
Zdravý životní styl1 týdnem ago
Jak vybrat kvalitní sirup a proč se vyhýbat běžným limonádám?