Jak zhubnout – rady na hubnutí od výživového poradce

0
3998

Hubnutí – pět jednoduchých rad, jak zhubnout

Několik jednoduchých a základních tipů od výživového poradce. Online recept na to, jak zdravě a přirozeně přistupovat k vašemu hubnutí…

Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org

Rozhodli jste se zhubnout, ale vaše úsilí pokaždé po nějaké době narazilo na nějakou překážku? Najednou vám dietu překazila rodinná oslava („No tak, přece si aspoň zobneš, když už jsem se s tím pekla… Aspoň ke kafíčku…“), onemocnění („Nemám dost sil, abych přemýšlela nad dietou, když mě bolí to či ono…“), velký stres v práci („Tak tohle chce panáka a něco dobrého!“)… Že tyhle věty dobře znáte? Tak dovolte pár tipů, které vám pomohou při hubnutí vytrvat!

Už Hippokrates kdysi řekl, že strava má být člověku lékem. Všechno, co sníme, nás totiž ovlivňuje. Ale ruku na srdce, hlídáte si tabulku kalorií, sledujete chemické složení oběda? Komu by se zkrátka chtělo zabývat se nepříjemným slovem dieta? Jenže fakt je, že už drobná úprava jídelníčku může znamenat několik let života navíc, lepší kondici a oddálení zdravotních potíží. Nemusíte se stát odborníkem na hubnutí a složení potravin. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

Přemýšlejte o jídle

Vezměte si list papíru a zapište všechno, co jste snědli a vypili za posledních čtyřiadvacet hodin. Takový potravinový deník je věc velmi prospěšná. Brzy takto zjistíte, že dost podceňujete množství snědeného jídla a ono je ho ve skutečnosti mnohem více… Zvláště toho snědeného ve spěchu, na které jste okamžitě zapomněli. Připravujte si jídlo pokud možno sami – vařte i servírujte. Automaticky tak přemýšlíte, co do hrnce vkládáte a co si dáváte na talíř.

Poslouchejte své tělo

Nesnažte se jíst jenom jen podle striktních dietních doporučení. Říká se, že po ránu by se měl člověk řádně nasnídat. Tato poučka však pro každého neplatí. Přibližně deset procent lidí se do snídaně doslova nutí, a tak nemáte-li chuť, prostě jezte, až ji dostanete. Nečekejte ale na vlčí velký hlad, počkejte si, až se dostaví mírný hlad, a pak si dopřejte zdravější jídlo. I v restauraci dostanete jídlo zdravé a vyvážené – pokud si je vyberete. Když si dáte plátek kvalitního masa s kopcem dušené zeleniny a k tomu třeba jen malý kousek toastového chleba, máte vyhráno a i vaše chuťové pohárky si přijdou na své.

Braňte se skrytým tukům

Skryté tuky číhají všude. Přidávají se automaticky do všeho, co se vyrábí ve velkém. Jak se jim lépe bránit? Dejte přednost vaření v páře, grilování či dušení. Vyhněte se smažení a potravinám, které obsahují velké množství tuku: chipsům, kakau, sušenkám, majonézám, krémům.

Nepropadejte iluzi „light“

Mnohé potraviny mají označení „light“ (lehké). Jenže když sníte dvě tabulky „light“ čokolády, určitě vydají za víc než kousek čokolády normální. Ještě nebezpečnější jsou ty „lehké“ potraviny, které nejsou oslazeny cukrem, ale umělými sladidly. Jejich energetická hodnota totiž může být stejná, někdy dokonce i vyšší, než kdyby výrobce použil cukr.

Sbohem nerozumné diety

Vždycky jste chtěli rychle zhubnout? A tak jste zkusili vynechat večeře, příště zase týden polykat jen ryby, jindy zase jen syrovou zeleninu. Kalorická hodnota vašeho jídla klesla, ale vytratily se důležité látky. Přebytečná kila se pak vrátila a s nimi i pár nových. Pokud tedy potřebujete opravdu zhubnout, postavte si jídelníček na zelenině, ovoci, bílém mase, rybách… Jezte rozumně a nevíte-li si rady, vyhledejte výživového poradce.

Myslete na své zdraví, jezte rozumně a pestře, a tak budete jíst i zdravě!

Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here