Éčka – aditiva v potravinách – o co se jedná?

0
4177

Co jsou to přesně éčka v potravinách, jaká jsou fakta a mýty ohledně těchto aditiv, které nalezneme v potravinách..

Mgr. Kateřina Jandová

Do potravin se běžně přidávají látky, které prodlužují trvanlivost, zvýrazňují nebo obnovují barvu potravin, zvyšují nebo regulují kyselost, mají zahušťovací vlastnosti, nebo dodávají potravinám sladkou chuť bez použití řepného cukru. Všechny tyto látky se souhrnně nazývají přídatné látky (aditiva) a označují se evropským kódem skládajícím se z velkého písmena E a trojciferného čísla (proto obecný název éčka v potravinách). Přítomnost aditiv v potravině musí být uvedena na obale, a to v sestupném pořadí podle toho, v jakém množství jsou v potravině obsaženy.

Znamenají éčka v potravinách, že je potravina škodlivá?

Často se stává, že se mezi veřejností začne šířit poplašná informace o škodlivosti určitých potravin. Ve věci aditiv se kdysi objevil leták, který označoval mnohá „éčka“ za rakovinotvorná. Ačkoli je pravda, že mnohá aditiva v nadměrném množství organismu opravdu prospívat nemůžou, je třeba si uvědomit, že označení kódem E kromě jiného znamená, že látka prošla toxikologickým hodnocením své bezpečnosti a je v povolených dávkách bezpečná pro zdraví konzumentů.

Vzhledem k tomu, že otázkou nadále zůstává, zda toxikologické testy dokáží vyjádřit případné synergické působení jednotlivých společně konzumovaných aditiv, může být pro ty, kteří se chtějí maximálně vyvarovat jejich konzumaci, povzbuzujícím faktem, že jsou potraviny, ve kterých se nesmějí používat vůbec. Patří k nim med, neemulgovaný tuk a olej, máslo, mléko a smetana, neochucené kysané mléčné produkty a podmáslí, minerální vody, kávy (kromě instantní), nearomatizované čaje, cukr a sušené těstoviny (kromě bezlepkových, anebo pro hypoproteinové diety).

Státní vyhláška dále říká, že přídatné látky lze použít pouze v případě, že mají v potravině své technologické zdůvodnění. A to bývá nejčastější kámen úrazu. Mezi výrobcem a konzumentem totiž panuje mnoho reklamou vytvořených předsudků o tom, jak by které potraviny měly vypadet a vonět. V jejich důsledku konzumujeme jahodové jogurty s jahodovým aroma, chleby leštěné speciálními leštícími látkami, atd. Zkusme se někdy nechat unést přirozeností a podporovat výrobce, kteří se nebojí, že přirozený vzhled potravin nebude pro zákazníky dost přitažlivý.

Další informace na téma éčka v potravinách

Na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce v sekci Informace pro spotřebitele naleznete další informace o chemických látkách v potravinách a také seznam všech Éček.

AUTOR: Mgr. Kateřina Jandová

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here