Životní styl – Jaký je ten Váš?

0
1794

Co je to životní styl? Je to způsob, jak lidé žijí, stravují se, a jak celkově vypadá jejich život. Je to i souhrn vztahů, činností, zvyklostí atd. Životní styl je velice ovlivněn televizí, internetem a sdělovacími prostředky jako takovými.

Každý člověk má trošku jiný životní styl. V poslední době se stále řeší zdravý životní styl. Všude vidíme reklamy na hubnutí a zdravý životní styl, usměvavé modelky na nás cení své bílé zuby a u nich je nápis, žiju zdravě…

Jak vypadá zdravý životní styl?

Zdravý životní styl není jen o hubnutí, jak si v poslední době hodně lidí myslí. Patří sem spousta dalších věcí a činností, které by člověk měl anebo naopak neměl dělat.

Chcete žít zdravě? Přestaňte kouřit, pít alkohol a stresovat se.

Zlozvyky patří k našim životům.  Naštěstí se hodně lidí začíná zajímat o své zdraví, chtějí hubnout, vypadat a cítit se dobře.  A k tomu prostě zlozvyky nepatří. Mezi nejčastější zlozvyky patří kouření, pití alkoholu a kávy.

Kouření

Lidé, kteří kouří, nechtějí většinou přestat z více důvodů. Jednak mají vypěstovanou závislost a také se bojí, že přiberou. Vůbec to tak ale být nemusí. Důležité je se rozhodnout, že skutečně přestat chcete. Dobré je si také najít nějakou motivaci. Například, že chcete mít miminko, tak je dobré přestat kouřit minimálně půl roku před početím. Ideální je samozřejmě delší doba.

Když se rozhodnete, že chcete přestat, řekněte to ve svém okolí. Pomohou Vám třeba tím, že Vám nebudou nabízet cigaretu a nebudou kouřit před Vámi.

Dobré je, pokud začínáte se změnami, například i stravovacími, změnit jídelníček a zároveň přestat kouřit.

Většina lidí, kteří přestanou kouřit, svoji závislost potlačuje jídlem. V době, kdy by si dali cigaretu, si dají čokoládu, sušenku nebo prostě něco k jídlu. Hodně lidí také chutě zahání kouřením. Když přestanou kouřit, chutě se opět objeví.

Rozhodně ale stojí za to vydržet, a s kouřením přestat. Bude se Vám lépe dýchat, budete se celkově cítit lépe. Pokud jste silný kuřák, začněte pomalu. Nejprve omezujte kouření, až postupně přestanete. Je to individuální. Někdo může přestat okamžitě a někomu to trvá delší dobu. Důležité je, se zlozvyku zbavit.

Alkohol

Nemusíte být přímo alkoholik, aby Vás alkohol ovlivňoval. Hodně lidí (i maminek na mateřské), si dává večer skleničku. Ať už je to víno (nejčastěji) nebo pivo či něco tvrdšího. Lidé žijí v neustálém stresu a večer, když je klid, si rádi sednou a relaxují se sklenkou. Pokud se to občas, o víkendu, ničemu to nevadí. Dokonce je to i doporučováno, jako prevence kardiovaskulárních chorob. Dejte si ale pozor, aby tento „zlozvyk“ nepřerostl někam dál. Stát se to může lehce. Z občasného pití se stane každodenní, až bez sklenky prostě nevydržíte.

Alkohol může být problém, i pokud se snažíte zhubnout. Objevily se názory, že víno pomáhá s hubnutím. Bohužel Vás asi zklame, že tomu tak není. Pokud pijete alkohol (i víno), tělo musí odbourávat alkohol a nemůže se soustředit na spalování tuků. Proto někteří, kdo se snaží cvičit a jíst zdravě stejně nehubnou, jelikož si dopřávají alkohol.

Káva

O kávě se stále vedou diskuze. Je zdravá nebo není?  Některé průzkumy tvrdí, že pokud si dáte 2 – 3 šálky denně, je to dobré. Někteří zase říkají, kávu vyřadit. Jak to tedy je?

Pokud budete pít asi 2 šálky kvalitní kávy denně, nemělo by Vám to výrazně škodit. Naopak. Může to být i pro tělo prospěšné. Opět je to individuální a záleží také na tom, jaké má člověk zdravotní problémy. Káva obsahuje kofein, který se přidává do nápojů i čajů na hubnutí. Podporuje spalování, zrychluje metabolismus.

Jak se tedy máme chovat, pokud chceme žít zdravě?

Jestliže Vám záleží na Vašem zdraví a chcete vést zdravý život, měly byste se vyhnout nejen kouření a nadbytku alkoholu a kávy, ale také stresu. Stres je dnes největší problém lidstva. Lidé žijí ve stresu od rána do večera. Ráno vstaneme, honem se nasnídáme (alespoň někteří), jedeme nebo běžíme do práce. Tak jsme také celý den ve stresu, abychom všechno stihli, abychom neudělali nějaký „průšvih“ a nepřišli o místo… Pak honem domů, udělat večeři, postarat se o děti a zase dokola. Navíc se stále více lidí zadlužuje, jelikož ceny rostou, ale platy už tak rychle ne. Hodně lidí je bez práce.

Co můžeme udělat pro své zdraví

 • Vyhýbejte se stresu
 • Nekuřte a nepijte alkohol
 • Jezte zdravě
 • Sportujte

Jezte zdravě

Snažte se jíst pravidelně, vyhýbejte se fast foodům, nejezte nadbytečné množství jednoduchých cukrů, vyhýbejte se tučným jídlům. Dodržujte zásady zdravého stravování.

Zásady zdravé výživy

 • Jezte alespoň 5x denně
 • Nepřejídejte se
 • Jezte dostatek zeleniny (alespoň 400g denně) a ovoce (asi 200g denně)
 • Hlídejte si příjem vlákniny (asi 30g denně)
 • Jezte kvalitní mléčné výrobky (kysané jogurty do 3 % tuku, kefíry, acidofilní mléka)
 • Vybírejte si kvalitní méně tučné sýry. Přednost dávejte přírodním typu lučina, žervé
 • Tvaroh volte méně tučný ale ne odtučněný (odtučněné výrobky obsahují škroby a stabilizátory)
 • Jezte alespoň 2x týdně ryby (mořské i sladkovodní)
 • Nezapomínejte na luštěniny
 • Vejce nevynechávejte, pouze je omezte na asi 4ks týdně
 • Nevynechávejte přílohy (rýže, celozrnné pečivo, brambory) – zdroj energie a vlákniny
 • Strava musí být pestrá

Pokud se budete řídit těmito pravidly a doporučeními, bude Váš životní styl zdravý a budete se cítit dobře.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here