Ren shen – ženšen pravý

0
2630

Ren shen, čti [řen-šen], neboli ženšen, celým názvem Ženšen pravý znamená v překladu lidský kořen, neboť se z byliny používá k léčbě právě její kořen, jehož tvar nápadně připomíná lidské tělo.

20150312171706Ren shen, čti [řen-šen], neboli ženšen, celým názvem Ženšen pravý znamená v překladu lidský kořen, neboť se z byliny používá k léčbě právě její kořen, jehož tvar nápadně připomíná lidské tělo. Ten má nažloutlou až nahnědlou barvu a výrazně voní po křenu. Ren shen je najznámějším zástupcem skupiny doplňovačů Qi [čchi].

Používá se několik forem ženšenu – forma Sheng Shai [šeng], což je neupravený Ren shen sušený na slunci, a forma Hong [chung], což je tzv. červený, který vzniká krátkým povařením, napařením a sušením. Máčením v roztoku cukru vzniká modifikace Bai [páj], neboli kandovaný zázvor, který je ve svém typickém účinku slabý a doplňuje spíše tekutiny. Dále se využívají vedlejší kořínky ženšenu, tzv. Renshenxu [řen-šen-si], které jsou také slabší, ale doplňují Qi.

Povaha ženšenu je mírně teplá u formy neupravené a teplá u červeného ženšenu. Chuť je sladká a mírně hořká, vstupuje do dráhy srdce, sleziny a plic.

Základním účinkem je u obou forem silné doplňování Qi, čímž dochází k doplnění tzv. Yuan Qi [juen-čchi], neboli vrozené čchi. Toto se využívá při urgentních stavech obrazu tzv. odlučování čchi, jaké se objevují např. po úrazu, při ztrátě krve, při velkých průjmech a silném pocení. Tyto stavy se projevují povrchovým dýcháním, bledostí a pocením s pocitem chladu. Dále je možné podávat Ren shen při oslabení vrozené čchi z vyčerpání. Toto jsou tradičně jediné indikace pro podání ženšenu. Při rozhodování ohledně formy, kterou podáme je třeba rozhodovat se podle charakteru obrazu ve smyslu tepla – chladu: při obrazu s projevy horka dáváme neupravený ženšen, objevuje-li se chlad, uplatníme lépe formu Hong.

Dále obě dvě formy doplňují slezinu a plíce, což využijeme při nedostatečnosti sleziny, která kvůli své oslabené funkci nedokáže plicím dodat (podle principu rození matka-syn) optimální množství čchi. Slabá slezina se projeví únavou, nechutenstvím, kašovitou stolicí či poklesem orgánů a přenos této nedostatečnosti na plíce má za následek dušnost při námaze, slabý hlasem a nechuť mluvit.

Pouze forma Sheng Shai rodí tekutiny, což využijeme při vyčerpání tekutin s projevy horka, ať už vnitřního či vnějšího původu, které se projevů žíznivostí a pocitem sucha v ústech a krku. Lze podávat u diebetes mellitus. Neupravená forma také dokáže utišit ducha, a to tak, že skrze doplnění vrozené čchi ducha ukotví. Zlepšuje činnost a spolupráci sleziny a srdce (čchi, kterou vytváří slezina je jedna ze složek krve), což zlepšuje schopnost příjmu, zpracování informací, jejich analýzy a ukládání v paměti (v srdci sídlí vědomí). Dále zlepšuje vůli a působí proti lekavosti a nespavosti.

Tradičně je podávání ženšenu neslučitelné s některými dalšími bylinami, jako například Lilu, Wulingzhi a Laifuzi. Nemá se užívat s čajem.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here