Go qi zi – kustovnice čínská

0
2152

Go qi zi, čti [go-čchi-dz], neboli kustovnice čínská (farm. Fructus lycii), patří mezi čínské byliny doplňující Yin (Bu Yin Yao [pu-jin-jao]. Léčivé jsou plody, které mají červenou barvu, podobají se malým šípkům, ale na rozdíl od nich jsou sladké.

20150312172302Go qi zi, čti [go-čchi-dz], neboli kustovnice čínská (farm. Fructus lycii), patří mezi čínské byliny doplňující Yin (Bu Yin Yao [pu-jin-jao]. Léčivé jsou plody, které mají červenou barvu, podobají se malým šípkům, ale na rozdíl od nich jsou sladké.

Povahou je kustovnice neutrální, chuť má sladkou a vstupuje do dráhy jater a ledvin. Ze zařazení do kategorie vyplývá, že účinek kustovnice je doplňovat Yin, podle tropismu poznáme, že se jedná o Yin jater a ledvin. Toho se využívá při léčbě stavů nedostatku Yinu ledvin, při kterých dochází k závratím, šumění v uších, tupým bolestem hlavy, zhoršení paměti, pobolívání v bedrech a kolenou, neplodnost; při nedostatku Yinu jater, což se projevuje například padáním vlasů a menstruačními poruchami a celkovou nedostatečností Yinu, kdy dochází k nočnímu pocení a tzv. horkosti pěti srdcí, kdy pacient pociťuje horkost v dlaních, na chodidlech a na hrudi. Dále se kustovnice používá pro projasnění zraku, což je princip léčby při únavě a bolestech očí, šerosleposti a objevování se skvrn před očima. Tento léčebný efekt souvisí s účinkem předchozím, neboť oči jsou smyslovým vývodem jater a není-li dostatečná výživa očí, dochází k těmto obtížím. Kustovnice se nedoporučuje podávat u nedostatečnosti Qi nebo Yangu sleziny, kdy se objevuje průjem.

Z kustovnice se připravují chutné čaje, nabobtnalé plody lze nakonec jíst. Může se konzumovat také sušená, pro zajištění dlouhověkosti se doporučuje podávat kustovnici naloženou do alkoholu, nejlépe vína, nebo lze dát i do lihu (tzv. výluh nesmrtelnosti) na 2 měsíce a pak dosladit medem. Maximální denní dávka kustovnice by se měla pohybovat mezi 6 a 15 gramy suchých plodů.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here