Jen kvalitní čokoláda s vyšším podílem kakaa se považuje za prostředek, který dokáže účinně působit na naše zdraví.
AUTOR: Jarmila Mandžuková
Čokoláda zapadla do skupiny „špatných a nezdravých potravin“, neboť vede k nadváze, alergiím a podporuje vznik akné. To je pravda, neboť většina produkovaných čokolád obsahuje navíc ztužené tuky, cukr a různá aditiva. Jen kvalitní čokoláda s vyšším podílem kakaa se považuje za prostředek, který dokáže účinně působit na naše zdraví. Ale ač nám čokoláda může pomoci, nezapomínejte na vysoký podíl tuku a obsah kalorií a konzumaci omezte jen na několik kostiček denně.
Obsah článku
Čokoláda a naše zdraví
Základní složka čokolády je kakao obsahující polyfenoly a další organické sloučeniny, které mají příznivé zdravotní účinky. Dodává organismu energii a pomáhá tak bojovat proti únavě. Díky této vlastnosti se čokoláda stala oblíbenou mezi americkými vojáky, za druhé světové války patřila tabulka čokolády k dennímu přídělu potravy. Měl ji s sebou i první pokořitel Mount Everestu Edmund Hillary a patří do povinné výbavy vrcholových sportovců. Čokoláda prospívá i srdci a cévám, snižuje krevní tlak a cholesterol.
Čokoláda a dobrá nálada
Čokoláda působí na tvorbu látek, které ovlivňují naší náladu. Na lidský organismus má stimulující a povzbuzující účinky a vyvolává příjemné pocity z báječné chuti. Díky požitku z čokolády se uvolňuje betaendorfin, který má pozitivní vliv na naší náladu, pocity štěstí a spokojenosti. Čokoláda je považována za skutečné antidepresivum. Možná, že zde je vysvětlení, proč čokoládu milují zejména ženy, kterým se připisuje větší psychická labilita než mužům. Po požití čokolády byste měli mít i lepší postřeh a větší schopnost soustředit se.
Čokoláda jako afrodisiakum
Známý milovník žen Giacomo Casanova doporučoval čokoládu jako afrodisiakum. Madame du Barry, milenka Ludvíka XV., ji podávala svým milencům a na královském dvoře se horká čokoláda podávala několikrát za den. V 17. století prohlašoval anglický královský lékař Henry Stubbs, že „čokoláda vyvolává milostnou touhu“. I dnes je čokoláda považována za mírné afrodisiakum.
A kde se sní čokolády nejvíc?
Pokud tipujete Švýcary, trefili jste se do černého. Průměrný Švýcar spořádá ročně 11 kg čokolády. A v dalších evropských zemích, jako je Belgie či Německo, neklesá spotřeba čokolády pod 10 kg.