Zapečená quinoa – recept

0
9345

Quinoa možná mnohým nic neříká, ale jde o dnes relativně dobře dostupnou a především chutnou ingredienci. Pochutnejte si s naším receptem…

Quinoa pro vás dost možná exotický pojem, pro zdravý jídelníček ale velmi vhodná ingredience.

Quinoa je surovina, která narozdíl od pšenice nebo rýže nabízí strávníkům vyvážený soubor důležitých aminokyselin, což ji zařazuje mezi neobvykle kompletní potraviny. Quinoa představuje také důležitý zdroj vlákniny, fosforu, železa a hořčíku. Neobsahuje lepek a je velmi lehce stravitelná.

Potřebné ingredience

Dva šálky quinoi – tzn. jeden balíček, 2-3 mrkve, 1-2 petržele, kousek celeru, hlavičková kapusta (nebo můžeme dát zeleninu dle chuti, např. kombinace mrkev, hrášek, kukuřice a podobně), bylinky – petrželka, majoránka, provensálské koření, sůl. Kdo má rád česnek, tak na něj nesmí zapomenout (1-2 stroužky). Nakonec potřebujeme cca 30dkg sýra.

Recept na zapečenou quineu

Pokud nepoužíváte kupovanou quinoa v krabici či pytlíku, je nezbytné se nejdříve zbavit saponinů. Proto se zrnka namáčejí na několik hodin do vody, která se posléze vymění za čerstvou a zrna se v ní znovu nechají namočená.

Nadrobno pokrájíme zeleninu a dáme ji vařit společně s qouinoou v osolené vodě, do které přidáme bylinky. Poměr vody je stejně jako rýže (2 šálky vody na 1 šálek quinoy). Vaříme po dobu 14 – 18 minut. Uvařená quinoa vypadá jako malé naboptnalé zrnko popkornu, měla by být měkká, tzv. „al dente – na skus“. Ke konci vaření osolíme. Milovníci česneku vmíchají 1-2 rozmačkané stroužky česneku.

Uvařené odstavíme a připravíme si zapékací misku, kterou trochu vymažeme například kokosovým nebo palmovým tukem, samozřejmě může být i slunečnicový olej. Nastrouháme si sýr. Do zapékací misky dáme vrstvu quinoy se zeleninou a na to část nastrouhaného sýru, na to opet qouinou se zeleninou a pak zase sýr. Vrchní vrstva by měl být sýr.

Dáme zapéct na cca 10-15 minut do trouby a quinea je hotová.

Příště toto jídlo můžete vyzkoušet bez finálního zapékání, bez česneku a jen na talíři posypat strouhaným sýrem – a hned máte quinoové risoto :).

Dobrou chuť!

AUTOR: Kateřina Pařízková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here