Polenta ala lečové řezy – recept

0
3426

Udělejte si doma tento pro mnohé netradiční pokrm. Připravte si polentu s jednoduchým receptem…

Polenta je kaše připravená ze žluté kukuřičné mouky a vody. Rozšířená je především v severní Itálii. Setkáte se s ní ale často i v Balkánských zemích. Já jsem se s polentou setkala v Chorvatsku. Hodně mne zaujala v Černé Hoře, kde se podává jako kaše silně omaštěná kajmakem se sklenicí kysleho mléka.

Recept na řezy z polenty

Já jsem připravila z polenty řezy. Potřebovala jsem následující suroviny:

  • 1 drobná cibule (najemno pokrájená)
  • trocha oleje
  • 5-6 rajčat
  • 3-4 světle zelené papriky
  • 250 gramů instantní polenty
  • sůl
  • voda asi 1,25 litru

Návod na přípravu receptu na polentové řezy

Na troše oleje lehce osmahneme cibulku a pak přidáme pokrájené papriky, které podusíme. Přidáme rajčata. Osolíme a pokud je třeba přilíváme vodu.

Až vše změkne přilijeme do zeleniny všechnu vodu. Jakmile se směs s vodou začne vařit vsypeme do ní polentu. Za stálého míchání vaříme asi 3 minuty.

Připravíme si plech na pečení s vysokými okraji nebo větší pekáček a do toho přelijeme obsah kastrolu. To vše provádíme mimo sporák. Po asi pěti minutách koukneme, jakou má polenta v nádobě konzistenci. Pokud je hodně tuhá, bez viditelné vody necháme zcela vychladnout a pak krájíme. Pokud vám příjde, že je v ní ještě příliš vody – odhalíte to opatrným nakloněním nádoby, tak dejte polentu v odkryté nádobě na 5 až 10 minut zapéct do trouby.

Před servírováním můžeme pokapat trochu olejem či máslem.

Příjemné je připravit si k takto zpracované polentě jogurt s nějakou bylinkou, kterou máte rádi (petžel, pažitka, koriandr a pod.) Takto připravená polenta je dobrá i druhý den z lednice.

Ještě o kajmaku

Kajmak se připravuje postupným sbíráním škraloupů ze svařeného plnotučného mléka. Sběr se shromažďuje po osolení v dřevěné nádobě, kde postupně zraje. Kajmak o stáří několika dnů se podobá máslu. Zralý starší kajmak, zvláště je-li více nasolený, se podobá spíše sýru.

Dobrou chuť!

AUTOR: Kateřina Pařízková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here