České trio: Kulajda, buřtguláš a čočka

0
526

Česká kuchyně bývá složitá a zdlouhavá, a pak se vše sní za čtvrt hodiny. Tyto recepty jsou ale snadné a pokrmy vydrží i několik dní.

Skvělá kulajda jako od babičky

Třeba taková kulajda. Nejprve osmahněte houby. Pak na másle zpěňte mouku, abyste měli zahušťovací základ. Přelijte vývarem, vhoďte nakrájené brambory a houby. Osolte a vařte 20 minut. Poté vlijte smetanu. Ocet nejdříve ohřejte v jiném kastrolu a vmíchejte trochu polévky, ať se ingredience spojí a nesrazí. Pak můžete vše vmíchat do kulajdy. Povařte, dochuťte a přidejte nasekaný kopr. Pokud se vám zdá polévka málo hustá, můžete si v hrnku smíchat mouku s vodou a za stálého míchání vlévat do kulajdy, ať se neudělají hrudky. To však udělejte ještě před tím, než do polévky dáte kopr. Chuť mouky se potřebuje po dobu několik minut vyvařit a kopr by tak ztratil na své čertstvosti.

Vynikající čočka

Čočka (doporučujeme Nature’s Promise, která neobsahuje barviva a konzervanty) se omyje ve studené vodě. Nechte ji ponořenou asi hodinu stát, poté ji hodinu vařte. Slijte vodu, tu však zatím nevylévejte. Osmahněte si cibuli, kterou poprašte moukou. Přilijte trochu slité vody, ochuťte solí, pepřem, octem a pár minut povařte. Posléze už jen vmíchejte čočku a ještě minutu povařte. Podávejte s kyselou okurkou, vejcem, můžete přidat párek nebo uzené.

Buřtguláš se nikdy neztratí

Máte spoustu ingrediencí, které naházíte do hrnce. Buřtguláš je asi ten nejjednodušší guláš. V hrnci nechte na oleji zesklovatět cibuli, přidejte uzeninu, jako jsou nakrájené špekáčky nebo párky. Ty pak nechte krátce opéct a vhoďte česnek. Odstavte z plotny, vsypte mletou papriku s kmínem. Míchejte v teplé směsi minutu. Raději nevařte, protože koření by mohlo zhořknout. Zalijte vodou, přidejte nakrájené brambory a nechte vařit asi 20 minut. Dochuťte, můžete přidat majoránku, čerstvou, nakrájenou papriku nebo petržel.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here