Káva a její účinky podle západních i východních principů výživy

0
3760

Fakt, že nadměrné pití kávy není vhodné pro zdraví, je známý, Informujte se o tom více do detailu…

Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny

Káva je samozřejmě všem dobře známým nápojem a i její účinky jsou alespoň v omezené míře známé. Níže uvádíme některé údaje o kávě z pohledu klasického a také z pohledu východní čínské medicíny.

Několik údajů o kávě podle západního pohledu

U kávy je kladen důraz na obsah a účinek kofeinu. Kofein zrychluje dech, zvyšuje průtok věnčitých cév a zvyšuje produkci žaludečních kyselin, což může mít vliv na žaludeční problémy. Kofein zrychluje účinek některých látek, které se dostávají do těla – například acylpyrinu. Efekty kofeinu je možné pozorovat až 6 hodin od požití.

Kofein ve větší míře může být i nebezpečný. Smrtelná dávka kofeinu je asi 100-150 miligramů na 1kg kávy. Dost možná neznámou informací je, že kvalitní káva obsahuje méně kofeinu. Kvalitní kávy dále obsahují řadu lipidických olejů, nenasycených mastných kyselin a antioxidantů. Kvalitní káva tedy není pouze o chuti, popřípadě o značce, ale i o obsahu a vlivu na lidský organismus.

Pohled na kávu podle východní čínské medicíny

Východní medicína kávu považuje za nápoj, který v malých dávkách může být užitečný, ale ve větších dávkách škodí. V prvních okamžicích káva působí jako životabudič, v konečném důsledku ale vyčerpává původní energii organismu. Rozptylující účinek kávy má vliv na energetické dráhy a jejich pravidelné proudění. Výsledkem je celková nerovnováha. Zejména ženy (především po čtyřicítce) by podle čínské medicíny měly být s kávou opatrné. Negativní vliv kávy na propojení mezi srdcem a ledvinami vede podle čínské medicíny ke stagnaci a akumulaci hlenů v oblasti prsou a pohlavních orgánů.

Chceme-li kávu a její účinky krátce shrnout, je jasné, že s kávou je to jako s řadou dalších potravin a nápojů. Především je důležité si uvědomit, že přílišná konzumace je rozhodně na škodu, což je ale u kávy ostatně poměrně dobře známý fakt.

AUTOR: Mgr. Jana Krameriová,Centrum Integrované Medicíny
Autorka je absolventka PřDF, Londýnské školy klasické homeopatie a studia čínské medicíny při ČSBS, působí v Centru Integrované Medicíny Praha.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here