Kajeput střídavolistý (Melaleuca alternifolia) – Čajovník

0
2497

Jedná se o strom keřovitého vzrůstu řadící se k čeledi myrtovitých. U nás je známější pod názvem čajovníkový strom (tea tree).

Jedná se o strom keřovitého vzrůstu řadící se k čeledi myrtovitých. U nás je známější pod názvem čajovníkový strom (tea tree). Jeho domovem jsou mokřiny a močály severovýchodního pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Jedná se o stálezelený strom s dlouhými listy vonících po citrusech, na jaře a v létě kvete bílými květy. Z listů se lisuje olej ceněný pro své antiseptické a antimykotické účinky.

Čajovníkový olej je specifický svou vůní, která připomíná směs vůní eukalyptu, kafru, terpenu, myrty a muškátového oříšku. Čajovník se pěstuje na rozlehlých plantážích, kde se následně zpracovává na olej. Z 1 tuny listů vznikne pouhých 10 litrů vzácné tekutiny. Olej z čajovníku se používá již přes 80 let, kdy roku 1923 provedl A. R. Penfold, ředitel a lékárník Vládního muzea technologie a užitých věd v Sydney, výzkum tohoto oleje, díky němuž zjistil, že je 13x silnější než fenol (látka do té doby užívaná jako antiseptikum). Postupně se jeho používání rozšířilo do celého světa…

Využití kajeputu / čajovníku

Čajovníkový olej je účinný dezinfekční prostředek s širokou škálou působnosti, a tak sepsání všech jeho účinků by vydalo na samostatnou knihu. Zaměříme se proto jen na některé z nich. Tea tree olej se používá k ošetření zanícených ran i k vyčištění špinavých ran (špínu vytahuje ven). Dále jako kloktadlo při bolestech v krku a hnisavé angíně, při bolavých dásních, zánětech ústní sliznice, při kožních plísní, léčbě diabetických gangrén, při oparech, kožních vředech nebo akné. Jako kloktadlo a k inhalaci při nachlazení, hnisavé rýmě nebo při zánětu průdušek.

Pro výrobu ústní vody nebo kloktadla nakapeme 5 kapek oleje do vlažné vody a ústa vyplachujeme podle potřeby.

Při zácpě a hemeroidech pijeme 5 kapek ve sklenici vlažné vody, a to 3x denně.

Olej také můžeme přidat do obyčejného krému, který běžně používáme. Poté jím mažeme spáleniny, pásové opary, plané neštovice, nehtové plísně, psoriázy a dokonce i studené nohy, které se díky oleji krásně prokrví a zahřejí. Masírujeme jím namožené svaly, bolavá záda, reflexní plošky nohou i klouby postižené artritidou.

Pár kapek tea tree oleje vetřeme do pokožky hlavy a zbavíme se tak mastnoty, svědivosti a tvorby lupů. Do inhalační lázně přidáme 10 kapek oleje. Používáme při rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, bronchitidě a jako doplňkovou léčbu při zápalu plic.

Výborné nosní kapky vyrobíme smícháním 20 ml slunečnicového oleje s 50 kapkami čajovníkového oleje. Vyléčí i urputnou hnisavou rýmu, aniž by poškodily citlivou nosní sliznici, působí i na přilehlé vedlejší nosní dutiny včetně celého nosohltanu. K výrobě nosních kapek pro děti do dvou let postačí 36 kapek léčivého oleje na 20 ml slunečnicového oleje.

Olej z kajeputu střídavolistého bych nazvala zázrakem mezi přírodními léky. Doporučuji mít ve své domácí lékárničce lahvičku tea tree oleje a v případě poranění nebo jen obyčejné rýmy ho hned použít.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here