Jíme zdravě, žijeme déle

0
2374

Městská knihovna v Praze připravila cyklus přednášek, které se vlivem zdravé výživy na náš zdravotní stav zabývají z různých úhlů pohledu…

Pozvánka na cyklus přednášek v Městské knihovně v Praze (Barbora Šrámková)

O platnosti této rovnice by dnes asi pochyboval málokdo. Městská knihovna v Praze připravila na říjen cyklus přednášek, které se vlivem zdravé výživy na náš zdravotní stav zabývají z různých úhlů pohledu. Odborníci z pražského IKEMu, Akademie věd i z řad stoupenců přírodní medicíny seznámí posluchače s novými poznatky o tom, jak se můžeme skladbou stravy přiblížit naší ideální váze, jak pročistit organismus, jak efektivně posílit imunitu a předcházet civilizačním chorobám.

Úvodní přednáška Mgr. Pavla Suchánka s názvem Mýty a pověry kolem výživy se bude věnovat často diskutovaným otázkám, jako zda jsou margaríny zdravé či škodlivé, zda tzv. „light“ potraviny skutečně přispívají k redukci hmotnosti, zda bychom se měli bát konzumace vajíček a podobně (9. 10.).

Se zásadami áyurvédské medicíny pro harmonii těla a ducha nás o týden později seznámí MUDr. David Frej, autor mnoha knih o zdravém životním stylu a přední český odborník v oblasti Áyurvédy. Tématy této přednášky budou strava pro ideální váhu a praktické tipy na zhubnutí a očistu těla (16. 10.).

O vztahu výživy a kardiovaskulárních chorob se dozvíme z přednášky prof. Ing. Rudolfa Poledneho, CSc., předsedy Fóra zdravé výživy. Statistiky nelžou: na začátku 90. let poklesla koncentrace cholesterolu v naší populaci a téměř okamžitě začala klesat úmrtnost na infarkt myokardu. Za tímto pozitivním vývojem je podstatná změna naší diety: snížili jsme příjem másla a nahradili rostlinnými tuky, místo červeného masa jíme více drůbežího, vzrostla spotřeba ryb a ovoce a zeleniny (23. 10.).

Výživa a imunita je tématem poslední přednášky tohoto cyklu. O tom, jak skladbou stravy účinně předcházet různým chorobám, jak v průmyslově znečištěném prostředí podpořit naši imunitu i jak kompenzovat slábnutí imunity s postupujícím věkem, bude hovořit RNDr. Petr Šíma, CSc. (30. 10.).

Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 19 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské mám. 1, Praha 1. Cena vstupenky: 30,- Kč.

Barbora Šrámková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here