Dukanova dieta – je opravdu tak zázračná?

0
5122

Poslední dobou se k nám dostává tzv. Dukanova dieta. Vytvořil jí francouzský specialista na výživu Dr. Pierre Dukan. Dokonce ji sepsal do knižní podoby.

V čem je Dukanova dieta jiná než ostatní

Dukanova dieta je vlastně, jednoduše řečeno, vyřazení sacharidů ze stravy. Jíst se mají převážně bílkoviny, jelikož dodávají nejméně energetické hodnoty oproti tukům a sacharidům. Výživový plán je rozdělen do 4 fází. V každé fázi musíte dodržet určitý systém stravování. Pak je prý tato dieta účinná. Pojďme si představit, jak Dukanova dieta vypadá.

Základní pravidla diety, která platí pro všechny fáze:

 • Denně vypít minimálně 1,5l tekutin (čistou vodu)
 • Jíst tak často, jak chcete (pouze potraviny dovolené v určité fázi)
 • Pít i během jídla
 • Eliminovat sacharidy (používat sladidlo – a zde je 1. problém)
 • Nesolit – ve stravě by mělo být co nejméně soli
 • Doporučuje se jíst ovesné otruby (1 pol. lžíce – doporučená, pokud chcete lepší výsledky, uvádí se jíst 2 polévkové lžíce, 3 polévkové lžíce o začátku fáze IV.)

1. fáze Dukanovy diety– říká se jí útočná

Doporučuje se, nepřekračovat 10 dní! Délka této fáze je závislá na množství kilogramů, kterých se chcete zbavit. Například pokud máte navíc 5 – 10 kg, měli byste vytrvat 3 dny.

V 1. fázi se doporučuje vypít minimálně 2 litry tekutin. Pokud chcete zhubnout hodně, budete muset v této fázi vydržet více než 5 dní. Zde hrozí riziko, že Vám budou chybět důležité vitamíny. Proto si pořiďte alespoň multivitamínové tablety.

Seznam povolených potravin v první fázi Dukanovy diety:

 • Libové hovězí nebo telecí maso
 • Drůbež a ryby
 • Vejce (bílky neomezeně, pokud chcete i žloutek, pak můžete max. 4 za týden)

Jak upravovat – maso se nesmí smažit. Povolené je pečení, grilování a vaření

2. fáze Dukanovy diety – té se říká rovnoměrná ztráta

Zde naleznete fázi 1 – bílkovinovou a pak je zde ještě 2. část – bílkovino-zeleninová. Tyto dvě podfáze se musí pravidelně střídat a doporučuje se v každé vydržet alespoň 5 dní. Ne déle jak 7 dní.

Seznam povolených potravin ve druhé fázi Dukanovy diety:

 • Všechny ze seznamu 1. fáze
 • Zelenina (špenát, brokolice, chřest, rajčata, ředkvičky, okurky, pórek, zelí, celer, baklažán, fenykl, paprika, mrkev a houby)
 • Zelenina se může míchat s bílkovinami (tj. s masem)

3. fáze Dukanovy diety – upevňující

Až dosáhnete své vysněné váhy, nastává tato fáze. Do této doby, musíte stále střídat 1. a 2. část 2. fáze stále dokola po cca 5ti dnech.

Pokud to v tuto chvíli vzdáte a vrátíte se ke svým starým stravovacím návykům, budete mít ztracená kila okamžitě zpět. Toto je možná nejdůležitější fáze z celé diety. Zde musíte upevnit svou váhu. Zde opět vycházíme z množství kilogramů, které jste shodili. Platí tu pravidlo za každý 1kg musíte vydržet v tomto režimu 10 dní! To znamená, pokud jste zhubli 10 kg, musíte v této 3. fázi vydržet 100 dní.

Zde už je jídelníček trošku pestřejší. Stále ale musíte dodržovat určitá pravidla.

Denně můžete přidat jedno ovoce (vynechat musíte ovoce, které obsahuje hodně sacharidů – banány, hroznové víno, třešně. A také nesmíte oříšky). Dále můžete také už přidat 2 krajíce celozrnného chleba a 40g sýru. 2x týdně si můžete dát jídlo, které obsahuje škrob (těstoviny, čočku, rýži nebo brambory) – max. 200g

2x týdně si můžete dát takové jídlo, které máte rádi. Vždy musí být mezi nimi alespoň jeden den, kdy striktně dodržujete dietu. Dále také musíte dodržet jeden den, který je čistě jen bílkovinový (fáze 1.) ideální je, aby to byl pokaždé stejný den.

Pokud toto vydržíte, máte téměř vyhráno. Nyní nastává poslední fáze.

4. fáze Dukanovy diety – definitivní stabilizace

Pokud jste došli až sem, vyhráli jste. Jediné, co Vás nyní čeká je, že si jednou týdně musíte dát čistě bílkovinový den (1. fáze). Jinak můžete jíst všechno.

Nevýhody Dukanovy diety:

 • může se stát, že budete opravdu hodně unavení (nedostatek sacharidů)
 • nedostatek důležitých vitamínů a minerálů
 • z toho vyplývající problémy s pletí, vlasy, soustředěním, bolesti hlavy apod.
 • pokud nemáte pevnou vůli, vůbec se do toho nepouštějte
 • velké množství přijímaných bílkovin – zatěžujeme ledviny, játra a vlastně celý trávicí trakt

Pokud Vás tato dieta zaujala, a chcete se do ní pustit, zvažte svůj aktuální zdravotní stav. Toto stravování rozhodně není vhodně pro těhotné ženy, starší lidi, diabetiky a jakkoliv jinak nemocné lidi.

Proto, než se do Dukanovy diety pustíte, zvažte všechna pro a proti.

na internetu jsou k dostání různé knihy na téma Dukanova dieta, např. zde a potom i recepty k jednotlivým fázím Dukanovy diety zde a zde.

Máte s Dukanovou dietou zkušenosti? Podělte se s nimi v diskuzi. Zajímají nás také další tipy na jídelníček vhodný pro Dukanovu dietu a recepty.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here