Čínská dietetika – diety trochu jinak

0
3283

Dietetika podle čínské medicíny zaujímá k dietám poněkud jiný přístup než tradiční západní medicína. Nejde zdaleka a výhradně o recept na hubnutí…

Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny

Dietetika podle čínské medicíny zaujímá k dietám poněkud jiný přístup než tradiční západní medicína. Také se dietetika netýká pouze přímo hubnutí, není to tedy dieta ve smyslu, na který jsme obecně zvyklí. Různé chuti potravin mají podle čínské medicíny různé účinky a podle toho jsou doporučovány na různé problémy – ne pouze na hubnutí a podobně.

Pět chutí a jejich účinky podle čínské medicíny

Čínská dietetika rozlišuje pět chutí pokrmů a jejich účinků, podle kterých jsou pokrmy doporučovány na posílení různých funkcí těla.

Ostrá chuť – rozptyluje, podporuje oběh, působí potopudně, zvyšuje a umožňuje pocení. Zvlhčuje ledviny, je-li užita v malé dávce, tonifikuje plíce. Rozhýbává, rozptyluje, má tendenci zvedat energii vzhůru a smerem ven na periferii lidského těla. Je-li doprovázená teplou chutí, tak podporuje oběh krve, ohřívá, působí proti stagnacím. Kontraindikací je slabost plic, která dráždí ke kašli.

Kyselá chuť – smršťuje a stahuje tkáně, snižuje vřtoky a stahuje póry, je účinná proti nadměrnému pocení. Působí proti úniku energie. Užívá se v situacích, kdy dochází k nežádoucímu výtoku například u inkontinence , pomočování u dětí, samovolné výrony semene u mužů, gynekologické výtoky a krvácení. Je kontraindikovaná u postižení zevní atakou a u stagnace.

Hořká chuť – vysušuje, zpevňuje, způsobuje pokles. Je vysoušecí a zároveň laxativní, takže pomáhá vyprázdnění stolice a vysušuje vlhkost. Rozptyluje a osvěžuje horko, pročišťuje, má silně stahovací účinek směrem dolů. Je kontraindikovaná u stavů suchosti.

Sladká chuť – zpomaluje, harmonizuje, podporuje vzestup, doplňuje, tonizuje, vyživuje a to zvláště oslabenou slezinu a žaludek. Zároveň však zvlhčuje a podporuje vznik vlhkosti. Je typická pro obilniny, je to chuť vařené rýže.Uvolňuje játra, může působit potopudně i rozptylovat srdce. Tlumí křeče a bolesti, uvolňuje a zpomaluje trávení.

Slaná chuť – změkčuje, zohebňuje a způsobuje vytékání smůrem dolů a směrem dovnitř. Je laxativní, rozpouští, změkăčje a uvolňuje tvrdou stolici v případech suchosti střev. Zvlhčuje ledviny, je-li užita v mírné dávce tonifikuje plíce. Rozpouští akumulace tvrdého – nádory, shluky, strumu. Kontraindikací je průjem.

Jak vyzkoušet čínskou dietetiku

Pokud máte zájem čínskou dietetiku vyzkoušet, vyhledejte praktika čínské medicíny. Poté vám bude určena diagnóza, identifikovány části těla a orgány, které třeba potřebují posílit. Podle toho jsou poté doporučovány potraviny daných chutí a vlastností.

AUTOR: Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny Autorka je absolventka PřDF, Londýnské školy klasické homeopatie a studia čínské medicíny při ČSBS, působí v Centru Integrované Medicíny Praha.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here