Bylinky pro zdravou a krásnou pleť

0
5233

Které bylinky se drží na špičce oblíbenosti a proč? A jaká rostlina se nejvíc hodí pro vaši pleť?

Které bylinky se drží na špičce oblíbenosti a proč? A jaká rostlina se nejvíc hodí pro vaši pleť?

Levandule je jednou z nejčastěji používaných bylinek v kosmetickém průmyslu především pro svou vůni, ale má také antiseptické (akné), analgetické a dezodorační účinky. Pomáhá zklidnit kůži po spáleninách od slunce. Vědci doporučují podle svých výzkumů ošetřovat levandulí i pokožku hlavy při plešatosti – společně s tymiánem, rozmarýnem a cedrovým dřevem pomohla snížit vypadávání vlasů během sedmiměsíčního používání o 44 procent. Levandulový olej je vhodný pro všechny typy pleti.

Aloe vera úžasně zklidňuje pleť pro popáleninách, urychluje hojení puchýřů, omrzliny, alergické vyrážky, opary, onemocnění dásní a zubů.  Navíc obsahuje vápník, draslík, vitamin C a E a zinek, působí preventivně proti vráskám a stárnutí kůže. Někteří lidé ji užívají i na léčbu bradavic.

Měsíček lékařský se může pyšnit svými protizánětlivými, antivirovými a antibakteriálními účinky a také velkým množství antioxidantů. Aplikujte jej v mastích a krémech na drobná poranění (např. pořezání), popáleniny, modřiny, ekzémy a také hemoroidy.

Pokud holdujete indické kuchyni, jistě znáte kurkumu. V Indii, ale nejen tam, je ceněna i pro své účinky na pleť a její zdraví. Chlubit se může antibakteriálními, antivirovými, antioxidačními účinky, působí také proti plísním. Můžete jí buď konzumovat nebo nanášet na kůži a léčit s ní akné, suchou i mastnou pokožku, ošetřovat jizvy a pigmentové skvrny a často se přidává do šamponům proti lupům. V dávných dobách se kurkuma používala k depilaci.

Bazalka vonná je známá po celém světě. Italové by si bez ní neuměli představit svou kuchyni a pro hinduisty je dokonce posvátná. Není divu, protože tato rostlina je bohatá na vitamin A, K a C, vápník, hořčík, draslík a železo, kromě toho působí antioxidačně. V kosmetickém průmyslu se přidává do krémů proti akné, do šamponů proti lupům a vším, a také do parfémů.

Rozmarýn můžete použít, pokud vás trápí mykózy, je bohatý na antioxidanty a pomáhá cukrovkářům. Používá se také při zažívaích obtížích a velkou roli hraje také jako prevence před rakovinou. Extrakt z rozmarýnu prý pomáhá snižovat váhu. Úspěch zaznamenal rozmarýn také v podpoře růstu vlasů, v aromaterapii se užívá při poruchách paměti a soustředění, olej z rozmarýnu léčí akné a redukuje vrásky.

Nádherně voňavý heřmánek je jako jedna z hlavních přísad spousty šamponů, krémů, kondiconérů, mýdel a pleťových vod. Zabírá na mnohé ekzémy, hydratuje pokožku a léčí akné. V aromaterapii je základem pro uklidnění a dobrý spánek. Ovšem pozor, mnoho lidí má na heřmánek alergii, a proto ho napřed vyzkoušejte na malém kousku kůže (třeba na předloktí).

Bergamot zaujímá výsadní postavení v ajurvédě, lázeňství a aromaterapii pro své dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti. Léčí akné, ekzémy, mastnou pleť, zmírňuje lupénku, skrvny na kůži. Pozor si dejte při léčbě bergamotem a pobytem na sluníčku, je fotosenzitivní.

4/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here