Proč si zamilovat zelené bylinky

0
2535

Pokud do jídelníčku pravidelně zařadíme i zelené bylinky, máme tak recept na řadu zdravotních potíží .

„Už staří Řekové a Římané…“, tak by mohlo začínat vyprávění o voňavé historii pěstování bylinek – zeleného koření. Mnoho známých a dnes trochu zapomenutých aromatických bylinek k nám do střední Evropy přinesli ze Středomoří benediktinští mniši. A středověké zahrádky u klášterů byly přímými předchůdkyněmi bylinkových zahrádek našich prababiček. Dnes, stejně jako dříve platí, že není na světě bylina, aby na něco nebyla. A pokud do jídelníčku pravidelně zařadíme i zelené bylinky, máme tak zaručený recept na dlouhověkost, skvělého pomocníka v boji proti obezitě, vysokému krevnímu tlaku, cholesterolu, cukrovce a dalším obávaným chorobám.

Začít s pěstováním bylinek můžete kdykoliv, například v zimních měsících je vhodné začít s pěstováním řeřichy či cibulové natě. Jejich pěstování zvládne i začátečník. Obyčejnou vatu rozprostřeme na talíř, dostatečně navlhčíme a umístíme na okenní parapet s dostatkem světla. Na vatu rovnoměrně nasypeme semínka řeřichy a každý den zajišťujeme, aby vata byla dostatečně provlhčená. Sklízet můžeme už za týden, mladé zelené rostlinky odstřiháváme nad kořínkem, propláchneme vodou a můžeme rovnou konzumovat. Cibulovou nať vypěstuje z cibule, jejíž kořínky ponoříme do vody. Během krátké doby nám vyraší osvěžující cibulová nať.

Pěstování bylinek v bytě má několik výhod, bylinky místnost prozáří a jsou ozdobou. Když je potřebujeme, máme je vždy po ruce a hezky voní.

Na balkoně bylinky nejlépe prospívají v truhlíku nebo v porézních nádobách z pálené hlíny. V květináčích z plastu může docházet k přemokření a uhnívání rostlinek. Bylinky milují dostatek sluníčka, přesto je na jižním okně nebo balkónu chráníme před největším poledním horkem.

Na zahrádce pro bylinky stačí upravit malý záhonek. Při výsadbě dbáme na to, aby byly vystaveny nezbytnému množství slunečního svitu.

Bylinky jsou nejaromatičtější čerstvé. Raději je ustříháváme staršími nůžkami než bychom je trhali.

Pokud bylinky sušíme, tak opatrně ve stínu v tenké vrstvě nebo v sušičce. Uchováváme je v dobře uzavřených neprůhledných nádobách, ne déle než jeden rok.

Sušené bylinky drtíme či meleme až těsně před použitím, jen tak zachováme aroma.

Zelené bylinky můžeme i zmrazit. Do misky na led namačkáme pokrájené bylinky, zalijeme vodou a necháme zmrazit. Pak kostky ledu vyklepneme, každou zvlášť zabalíme do alobalu a dáme do sáčku. Sáček vložíme do mrazničky a bylinky máme kdokoliv po ruce.

Bylinky můžeme také nakládat do kvalitního oleje či octa, které pak využíváme do zálivek při přípravě salátů a dalších pokrmů.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here