Proč alergií přibývá a dá se s nimi účinně bojovat?

0
1596

I když se o alergiích popsaly stohy papíru a napsaly tisíce článků na internetu, publikovalo mnoho knih, stále roste počet alergiků v západním světě, respektive i v Česku. Statistiky jsou neúprosné. Podle nich každé šesté dítě trpí některými z kožních projevů alergického původu, a to především ekzémy. Téměř každé páté dítě školního věku má údajně astma. Mezi dospělými pětinu obyvatelstva postihuje pylová alergie, takzvaná senná rýma. A pozor! Až u každého třetího člověka někdy v životě propukla alergická reakce.

Existuje více typů alergií s různými příznaky

Alergií se vyskytuje spousta druhů. Známe alergie na včelí a vosí bodnutí, na zvířecí srst, na potraviny, kožní vyrážky – atopický ekzém a podobně, astma, sezonní pylovou alergii i zánět spojivek způsobený alergií. Obecně je alergie charakterizována jako nepřiměřená reakce organismu a jeho imunitního systému na látky běžně se vyskytující v okolí, jež nejsou škodlivé. Termín označuje mnoho stavů, jak se alergická reakce může projevit. Patří sem svědivá vyrážka, dušnost, otoky, intenzivní slzení, záchvaty kýchání až astmatické záchvaty.

Odklon od přirozeného souladu s přírodou je možným původcem alergií

Jako nejpravděpodobnější příčina stále se zvyšujícího počtu alergiků především v západní Evropě bývá přisuzována rychlou změnou životního stylu, především co se týče životního prostředí. V současnosti jsme odmala izolováni od přirozených alergenů, na které si musí naše organismy zvykat, aby si vytvořily přirozené obranné reflexy. Nepohybujeme se v zabláceném prostředí vesnice, nežijeme v souladu s přírodou, kde se nachází zvířata (tedy i jejich srst), bakterie, nelítáme po loukách a pod kvetoucími stromy, abychom si přirozeně zvykali i na trávy, pyl a květenu.

Alergiím lze předcházet prevencí i léčbou

Sedíme izolováni v uzavřených, klimatizovaných, nevětraných místnostech, s námi i naše děti. I když se říká, že z větší části alergie vzniká geneticky, přece jen úpravou životního stylu bychom i malým dětem mohly dopřát více kontaktu s přirozeným prostředím. Samozřejmě dříve, než alergické reakce propuknou. V tu chvíli už je třeba vyhledat specialistu, nechat si provést alergologické vyšetření, odhalit původce alergie a nasadit vhodnou, cíleně směrovanou léčbu alergie.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here