Bolest zad u dětí – co za ni může?

0
2717

Bolest zad patří mezi nejčastější civilizační nemoci. Potýká se s ní čím dál více lidí, a to nejen těch dospělých, ale i malých dětí. Na bolest si často stěžují už prvňáčci. Jak zabránit tomu, aby se z vašich potomků nestali budoucí pacienti ortopedických ambulancí?

Správné sezení

Děti dnes tráví spoustu času sezením. Ve škole prosedí v lavici každý den minimálně čtyři vyučovací hodiny, což je doba, která představuje pořádnou zátěž pro pohybový aparát. Ratolesti se proto musí naučit sedět správně, jedině tak nebudou pociťovat bolest zad, hlavy, břicha, nebude je přemáhat únava a dokážou se dostatečně soustředit.Jaký ale je ten správný „posed“? Odborníci mají jasno – chodidla se musí celou plochou opírat o zem, tělo lehce nakloněné dopředu, rovná záda, paty pod koleny.

Dostatek pohybu

Ani po návratu domů se situace příliš nelepší, děti se uvelebí u televize nebo počítače, kde dlouhé hodiny hrají hry a komunikují na sociálních sítích. Nedostatek pohybu se pak projeví nejen obezitou, ale také vadným držením těla, oslabením svalů, kulatými zády či skoliózou. Celou situaci jde však v mladém věku poměrně snadno zlepšit cvičením. „Naordinujte“ jim proto vhodnou pohybovou aktivitu, kterou se dají konkrétní nedostatky korigovat. Právě taková prevence totiž přináší ty nejlepší výsledky.

Správný batoh

Dalším problémem bývá hmotnost školního batohu. Mnohdy totiž váží příliš mnoho a způsobuje tak dětským zádům značné zdravotní potíže – od únavy, přes bolesti hlavy a šíje, po poruchy držení těla a pokřivení páteře. Odborníci doporučují, aby v dětském školním batohu nosily maximálně desetinu svojí vlastní váhy. Čím méně, tím samozřejmě lépe. Některé školní potřeby a učební pomůcky si mohou nechávat ve třídách, třeba na poličkách, ve skříňkách či v lavicích. Kontrolujte také to, aby v batohu do školy nosily jen věci, které na konkrétní den opravdu potřebují. Tak nahlédněte dovnitř – třeba budete překvapeni, jaké nadbytečné věci se tam skrývají!

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here