Jak vyčistit cévy

1
8189

Díky neustálému stresu, znečištěnému životnímu prostředí a sedavému zaměstnání, jsme generací, která je přeurčena k tomu, aby trpěla kardiovaskulárními problémy. Potíže se zvýšenou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem, či ucpanými cévami nás provází již od mladšího středního věku. Je možné snížit krevní tlak a vyčistit naše ucpané cévy od nánosů cholesterolu?

Lidské tepny se mohou ucpat hromaděním látky zvané plak. Neexistují žádná rychlá řešení pro rozpuštění plaku, ale lidé mohou provést klíčové změny v životním stylu, aby se zastavilo jeho další hromadění a zlepšilo se zdraví jejich srdce a celého kardiovaskulárního systému.

Ve vážných případech mohou lékařské postupy nebo chirurgické zákroky pomoci odstranit ucpání uvnitř tepen. Lékař může také předepsat léky, jako je aspirin, warfarin, xalerto, nebo léky na snížení hladiny cholesterolu, jako jsou například známé statiny.

Problémům je lepší předcházet a tak se v tomto článku se podrobně podíváme na to, jak zabránit hromadění plaku, spolu s rizikovými faktory a komplikacemi při ucpání tepen.

Co jsou ucpané cévy?

Plak je směs tuku, vápníku, cholesterolu a odpadu z buněk v těle. Tato směs se může držet na stěnách tepen, což zužuje tyto cévy. Pokud k tomu dojde, nazývá se to ateroskleróza. Ucpané cévy nebo ucpané tepny mohou zabránit čerstvé krvi v přístupu k částem těla, což může člověka vystavit riziku infarktu, srdečního selhání nebo mrtvice. Chirurgické řešení je invazivní, a tak se zaměřme spíše na prevenci a alternativní řešení problému.

Nejlepší léčba je obvykle prevence, protože odstranění plaku je mnohem obtížnější než zabránit jeho výskytu.

Prevence ucpání cév

Zdravá strava a pravidelné cvičení mohou být účinnými nástroji pro prevenci ucpání cév. Lidé mohou zabránit ucpání cév následujícími změnami životního stylu:

Vyhýbejte se trans-tukům

Typ tuku, který člověk konzumuje, může ovlivnit plak v tepnách. Je to proto, že tyto druhy tuků obsahují vysoké hladiny LDL cholesterolu, který je hlavním materiálem plaku v tepnách.

Potraviny s vysokým obsahem trans-tuků jsou:

  • smažená jídla
  • zpracované balené potraviny
  • koláče, koblihy a pečivo
  • sušenky a bonbóny
  • margarín nebo náhražky másla
  • výrobky s částečně hydrogenovanými oleji

Spolu s trans-tuky mohou také nasycené tuky ovlivňovat zdraví srdce, i když důkazy o tom jsou smíšené. Nasycené tuky se většinou nacházejí v živočišných produktech, jako je hovězí, vepřové a mléčné výrobky, ale také v kokosovém oleji a palmovém oleji.

Jezte více nenasycených tuků

Avokádo, ořechy a mastné ryby obsahují nenasycené tuky. Nenasycené tuky jsou dobré tuky. Obsahují HDL cholesterol, který může pomoci odstranit špatný cholesterol z tepen, dříve než se změní na plak. Nenasycené tuky mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu v krvi, pokud se konzumují místo trans nebo nasycených tuků. Nenasycené tuky se nacházejí hlavně v rostlinách a tučných rybách. Nenasycené tuky obsahuje například:

  • avokádo
  • olivy
  • vlašské ořechy
  • některé rostlinné oleje včetně slunečnicového a olivového
  • tučné ryby, včetně pstruhů, sledě a lososa

Pití bylinných čajů

Pití čajů, jako je zelený nebo černý čaj, čaj rooibos nebo zázvorový čaj, může být dobrou náhražkou jiných nezdravých nápojů pro srdce.

Zelený čaj může také pomoci. Recenze z roku 2011 uvádí, že zelený čaj a jeho extrakty mohou snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi, i když to nemělo vliv na HDL cholesterol.

Cvičte pravidelně

Obezita je rizikovým faktorem pro tvorbu plaku a srdečních chorob. Kromě zdravé výživy může pravidelné cvičení pomoci člověku zhubnout a snížit riziko srdečních problémů. Pravidelná účast na kardiovaskulárním cvičení, jinak známém jako kardio, může také pomoci posílit srdce a snížit plak v cévách.

Osoba by se měla snažit udělat 30 až 60 minut cvičení, které zvýší srdeční frekvenci. Lékař může doporučit konkrétní cvičební rutinu, která vyhovuje jednotlivci, na základě různých faktorů životního stylu.

Jiné způsoby, jak zabránit ucpání tepen a cév

Přestat kouřit. Kouření je hlavním rizikovým faktorem. Přímo poškozuje tepny a může způsobit, že tukové usazeniny rostou rychleji a zvětšují se.

Redukce stresu. Úroveň psychického stresu může také způsobit nepřiměřenou reakci v těle. Snažte se  během hektického dne relaxovat pomocí technik na snižování stresu, včetně jógy, meditace nebo dechových cvičení.

Lékař může doporučit léky na snížení LDL cholesterolu, které se mají používat spolu se změnami stravy. Tyto akce by měly být považovány spíše za další pomoc než za řešení.

Rizikové faktory pro ucpané cévy

Existují určité rizikové faktory pro ucpané tepny:

  • vysoký krevní tlak
  • kouření
  • nezdravé hladiny cholesterolu
  • inzulínová rezistence a cukrovka
  • obezita
  • nedostatek fyzické aktivity
  • nezdravá strava

Komplikace

  • Ucpané tepny, pokud nejsou léčeny, mohou vést k zhoršení zdravotního stavu, jako jsou:
  • Srdeční onemocnění, kde se v tepnách v srdci a kolem něj hromadí plak.
  • Angina pectoris, stav, kdy bolest na hrudi vyplývá z nedostatečného průtoku krve do srdce.
  • Onemocnění periferních cév, kde se plak hromadí v žílách paží a nohou.

 

Lidské tepny se zužují po celý život. Proces se obvykle zhorší po 30. roce věku. Problémem se obvykle stává až v 50. nebo 60. letech. Předcházejte problémům s kardiovaskulárním systémem a zajímejte se o zdraví svého srdce včas.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here