Tahitské Ovoce Noni – Šťáva, džus, nápoje Noni

0
4115

Co je to tahitské ovoce noni a jaké mají nápoje z něj příznivé efekty a využití pro denní pitný režim…

Morinda citrifolia (česky ovoce Noni) roste všude ve Francouzské Polynésii. Čistá voda i vzduch a vulkanická půda skýtají optimální předpoklady pro agrární produkt vysoké kvality. Jakmile jednou zakoření v tisícileté vulkanické půdě, vyroste divoce rostoucí keř až do výše osmi metrů a začne rodit plody, které lze sklízet až dvanáctkrát za rok. Plody rostou současně v různých stupních zralosti. Zralé plody se poznají podle mléčně bílé barvy a podle sýrového zápachu. Vyrábí se z nich cenné pyré Noni tak, že se celý plod rozmělní. Tím se také liší od překapané šťávy, kde se použije pouze šťáva přezrálého ovoce. Pyré má český název Tahitská Noni ovocná šťáva, která si svou oblibu získává i v České republice, kde je k dostání.

Proč je Noni označováno za zdraví prospěšné?

V lidském těle se nacházejí enzymy, které zrychlují dělení buněk, dýchání i trávení. Vysoký obsah enzymů v těle působí obrazně řečeno jako pramen mládí a podporuje vitalitu i radost ze života. Bohužel podle vědců slinivka snižuje produkci enzymů od cca 35. roku věku až o 60% a ve 40 létech věku jsou tělesné zásoby enzymů často takřka vyčerpány. Tak lze často nedostatkem enzymů vysvětlit předčasné stárnutí i degenerativní nemoci.

Lidské tělo se dle vědců skládá asi z 60 bilionů buněk, které se nepřetržitě obnovují. Stavební látkou pro toto obnovování je vlastní bílkovina lidského těla, jinak nazývaná protein. Proteiny se starají o správnou látkovou výměnu, zatímco enzymy působí jako impuls těchto procesů. Ovlivňují totiž chemické procesy uvnitř buněk. Vědci jsou přesvědčeni, že v lidském těle je asi 50.000 enzymů, z nichž je známo pouze 4.000. Enzym se skládá vždy z jedné molekuly proteinu a z koenzymu, což je většinou vitamin nebo stopový prvek.

Existuje alkaloid (objevený Dr. Heineckem) nazývaný „xeronin“, který hraje důležitou úlohu v součinnosti enzymů a proteinů. Xeronin se sice v Noni nevyskytuje, ale ovoce obsahuje látku, důležitou pro vznik xeroninu – proxeronin, který se v Noni vyskytuje v osmisetnásobném množství než například v ananasu. Každý, kdo pije Tahitskou Noni ovocnou šťávu, přivádí do svého těla vysoké dávky životně důležitého proxeroninu.

Používání Tahitské Noni šťávy

Aby se tento vysoce důležitý proxeronin dostal tam, kde se jeho funkce může plně rozvinout, měla by se Tahitská Noni ovocná šťáva podle znalců požívat na lačný žaludek, pokud možno ráno. Po požití Noni se nedoporučuje nejméně 30 minut nic jíst ani pít, tak aby měla šťáva dost času projít žaludkem. Během dne se doporučuje, aby mezi požitím šťávy Noni a posledním jídlem uplynula doba nejméně tři hodiny. Jakmile šťáva Noni projde žaludkem, dostane se proxeronin přes stěnu střeva a krevní oběh do jater, které dodají proxeronin do všech částí těla, kde je vznik xeroninu potřebný.

Tahitská Noni má vysoký obsah proxeroninu, vitaminů, enzymů, stopových prvků a damnacanthalu – prvku potlačujícího rakovinu. Nejen podle polynéských léčitelů ale i množství vědců má Tahitská šťáva Noni využití například proti migréně, bolestem kloubů, menstruačním potížím, alergiím, artritidě, astma, vysokému krevnímu tlaku, nachlazení, poruchám srdce a krevního oběhu, problémům trávicího ustrojí, žaludku a střev, ledvinovým potížím, poruchám spánku, ztrátě koncetrace, stresu, depresím a špatnému psychickému stavu, mnoha jiným civilizačním chorobám.

Ing. Leo Strass, Konzultant Tahitian Noni International, www.noni-tahiti.cz

AUTOR:

Šťáva z Noni k dostání zde.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here