Olivový olej často v kuchyni nemůžeme vynechat. Olej má specifický způsob výroby a účinky pro vaše zdraví…
Mgr. Kateřina Jandová
Olivovník je velice starobylá kulturní plodina dovezená do Evropy z Asie. V okolí Středozemního moře se mu daří natolik dobře, že v současné době se v Itálii, Španělsku a Řecku vypěstuje naprostá většina světové produkce oliv. Kromě nesporné užitečnosti v kuchyni se olivový olej vždy používal jako palivo ve svícnech, k výrobě mýdla a k péči o pleť. Neméně důležitý byl i jeho význam v náboženských rituálech a v podstatě se stal symbolem jihoevropské kultury.
Obsah článku
Výroba olivového oleje
Olivy se mohou sklízet nezralé zelené nebo zralé černé. K přímé konzumaci se nehodí a nakládají se tedy do solného nálevu nebo se marinují. Při výrobě oleje se rozmačkají na kaši a následně lisují. Vzniklá štáva se na odstředivce rozdělí na vodu a olej. Takovýmto starobylým způsobem se připravuje olej s největším obsahem výživově hodnotných látek a označuje se jako extra panenský. Pokud se při výrobě používá zvýšená teplota vzniká méně hodnotný olej rafinovaný. Nejméně kvalitní je matolinový olej lisovaný ze slupek a pecek, který se využívá převážně na technické účely.
Vlastnosti a využití olivového oleje
Při výběru olivového oleje není třeba dbát na barvu a ani zákal by neměl odrazovat, naopak dobré domácí oleje bývají nejkalnější. Skladovat by se měl v temnu při pokojové teplotě. I ten nejpanenštější olivový olej se může použít při vaření za tepla, je totiž dostatečně stálý až do 180°C. Na smažení je už vhodnější vybrat nějaký jiný.
Hlavní složkou (nad 70%) olivového oleje jsou tuky tvořené olejovou kyselinou, která patří k mononenasyceným mastným kyselinám. Dále jsou v něm přítomné nasycené tuky, volné mastné kyseliny (jejichž celkové množství je mírou stáří oleje), polyfenoly, v tucích rozpustné vitamíny, lecitin a minerály. Tato přírodou namíchaná směs zajišťuje vynikající ochranu proti volným radikálům, a proto se u obyvatel středomořských oblastí vyskytuje mnohem méně kardiovaskulárních onemocnění než u zbytku světové populace. Ochranný efekt olejové kyseliny je natolik významný, že se stala předmětem onkologického výzkumu, během něhož se zjistilo, že některé rakovinné buňky doprovázející zhoubnější formy rakoviny prsu jsou k ní velice citlivé. Odborníci se přesto nemohou shodnout zda je to právě přítomnost olejové kyseliny nebo naopak množství a charakter polyfenolů, co činí olivový olej natolik prospěšný zdraví.
Nakupujte olivový olej online
BIO OLIVOVÝ OLEJ EXTRA PANENSKÝFiltrovaný, 500 ml. BIO olivový olej extra panenský (lisovaný za studena) je olej prvotřídní kvality vyráběný v oblasti jižní Itálie – v Bari. Byl oceněn italskou známkou kvality Agricoltura biologica, pro jejíž získání je nutné, aby produkt splňoval velmi přísné podmínky pro pěstování a výrobu BIO potravin. |
|
500 ml olivový olej s vynikající chutí a vysokou výživovou hodnotou.Tento olivový olej má řadu příznivých účinků na lidský organismus. Olej je možné mnohostranně využívat – od přípravy zálivek k salátům až po využití olivového oleje například na smažení. |
AUTOR ČLÁNKU: Mgr. Kateřina Jandová