Nízkotučná dieta – které tuky vyřadit?

1
5385

Lidé se milně domnívají, že když vyřadí tuky ze svého jídelníčku, že tělo bude spalovat ty uložené. Tak to ale bohužel nefunguje. Tělo potřebuje přijímat ve stravě všechny živiny. I tuky. Záleží ovšem na původu a druhu tuků, které tělu dodáme.

Správné složení stravy by mělo být asi 40% sacharidů, 30% tuků a 30% bílkovin. Pokud chcete hubnout, můžete lehce snížit množství tuků, resp. Je nahradit z co největší části těmi zdravými.

Pokud vyřadíte tuky ze stravy úplně (což není reálné), tělo hubnout nebude. Naopak začne ukládat zásoby do tuků na „horší časy“.  Tím docílíte úplně opačného účinku, než jste původně chtěli.

Navíc může způsobit problémy se vstřebáváním vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K)

Proč nemůžeme úplně vyřadit tuky

Jsou nositeli chutě a vůně. Pomáhají se vstřebáváním vitamínů. Tělo potřebuje tzv. zdravé tuky. Jsou to takové, které obsahují mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu. Mononenasycené mastné kyseliny najdeme například v olivovém nebo řepkovém oleji. Dále se nachází v oříškách nebo avokádu.

Dokonce i mezi živočišnými tuky se najdou ty zdravé. Jsou to omega 3 mastné kyseliny a jsou obsažené hlavně v rybách (losos, tuňák, sardinky). Najdeme je ale také v rostlinných zdrojích jako jsou třeba řepkový olej, lněné semínko, sójové boby apod. Tělo potřebuje i omega 6 mastné kyseliny. Ty jsou například v rostlinných olejích.

Na co potřebujeme esenciální mastné kyseliny?

 • Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu
 • Ovlivňují funkci mozku
 • Pomáhají při soustředění
 • Pozitivní vliv na vlasy, kůži
 • Upravují emocionální rovnováhu
 • Navíc se nyní zkoumá vliv těchto kyselin na cukrovku a některé typy rakoviny

Jak na nezdravé tuky

Tuky potřebujeme. To už víme. Můžete ale vyřadit ty nezdravé tuky. Jsou to nasycené mastné kyseliny a trans mastné kyseliny. Tyto jsou pro tělo nevhodné, dokonce škodlivé. Hlídat množství tuku bývá dost problém. Pokud chcete ušetřit čas a nebojíte se experimentovat, zkuste třeba KetoFit dietu, při které pijete koktejly s pevně daným obsahem živin.

Najdeme je například v tučném mase, másle, plnotučném mléce, paštikách, ztužených tucích apod.

Co způsobují nasycené a trans mastné kyseliny

 • Zvyšují cholesterol v krvi
 • Velice negativní vliv na srdce a cévy
 • Infarkt myokardu
 • Obezita

Pozor na různé zákusky, sušenky, koláče, koblihy, polevy apod. Všude tam najdete tyto nezdravé tuky.

 

Vyhnout se jim bohužel úplně nedá, ale dají se ve stravě omezit. Zdravé tuky, by měly být v jídelníčku zařazeny ze 2/3. Zbytek jsou ty „nutné“ nezdravé.

Co tedy jíst?

Vyhněte se různým nízkotučným a odtučněným výrobkům. Nízké procento tuku je nahrazeno nějakým škrobem nebo cukrem, případně stabilizátorem či ochucovadlem. Musí se to přece dobře prodávat a být chutné. Prostě je v těchto výrobcích více škodlivých látek pro tělo, než je samotný tuk.

 • Dopřávejte si kvalitní bílé jogurty okolo 3% tuku. Raději vynechávejte ty ochucené. Ovoce většinou neviděly ani z rychlíku.
 • Alespoň 2x týdně si dejte k obědu či k večeři kvalitní rybu. Snažte se vyhýbat mraženým rybám. Přednost dávejte čerstvým, chlazeným. Jsou daleko chutnější a navíc, poznáte, jestli jsou čerstvé. U té mražené nikdy nevíte, kolikrát rozmrzla a znovu zmrzla, než dorazila k Vám na stůl.
 • Vajíčka si dávejte v omezeném množství – pozor na žloutek. V něm je hodně cholesterolu. (1 vejce obsahuje průměrně 250mg cholesterolu) Ale úplně je nevynechávejte. Obsahují vitamíny A, D, E, dále vitamíny sk.B, vápník, hořčík, draslík atd. Doporučují se asi 4ks na týden.
 • Hovězí a vepřové maso omezte – není nutné vyřazovat úplně, jelikož hovězí maso obsahuje esenciální aminokyseliny, železo a vitamín B2.
 • Omezte máslo v jídelníčku. Není nutné úplně vyřadit, ale neměli byste sníst celou kostku másla za týden.
 • Do zeleninových salátů si vždy přidejte lžičku kvalitního olivového oleje

 

Zde vidíte, že tuky se prostě z jídelníčku úplně vyřadit nedají! Rozhodně ne ty zdravé! Důležité je, naučit se rozlišovat, které tuky tělo potřebuje a které vůbec ne.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here