Naučte se ocenit dobrý alkohol

0
1649

S pitím je to asi tak… Někdo rád pije a jiný si rád vychutná dobré pití. Může se zdá, že Češi ocení spíš kvantitu než kvalitu alkoholu, jak je to ve skutečnosti? Záleží na baru, který navštěvujete. Pokud si chcete vychutnat jemnost vodky, hřejivé aroma whiskey, nebo přijít na chuť koňaku, musíte jít tam, kde vám jsou schopni dobré pití nejen prodat, ale i správně naservírovat.

Základem je osvěta

O svém pití byste měli vždy něco vědět. Přinejmenším původ destilátu, z čeho je vyroben, a hlavně při jakém podávání vyniknou jeho kvality. Nestyďte se zeptat svého barmana, a jestli to neví ani on a nemá ochotu vám dané informace zjistit, vezměte nohy na ramena. V takovém baru vás nečeká nic dobrého, nekažte si proto náladu a zvolte místo, kde rozumí vašim potřebám i alkoholu.

V naší populaci jsou už naštěstí poměrně dobře rozšířené alespoň základní informace. Většina lidí pozná rozdíl mezi whisky a bourbonem. Obsluha v restauracích ví, že se oba druhy podávají při pokojové teplotě. Působivá je i nabídka kvalitních rumů v barech i pivnicích. Velké oblibě se těší venezuelský a guatemalský rum. Správná teplota a výběr vhodného skla ovlivní váš prožitek při konzumaci. Abyste dokázali ocenit vůni a chuť rumu, doporučuje se sklenice, která se zužuje směrem nahoru.

Protřepat, nemíchat…

Koktejly a míchané drinky si po revoluci pomalu, ale jistě vybojovaly své místo v nápojových lístcích i v našich chutích. Některé long drinky jsou skutečně uměleckým dílem pro oči i jazyk. Například gin bývá velmi oblíbeným základem pro mnoho jednoduchých, chutných a často podávaných nápojů, jako je třeba gin fizz. Jednoduchý drink složením je paradoxně těžký na přípravu, takže zkazit se dá i gin s tonikem. Jak? Špatný poměr, zvětralý tonik a mnoho ledu. A přitom stačí vzít sklenici o obsahu max. 2 dcl, tři kostky ledu zalít něco málo přes 1 dcl toniku, na led pomalu nalít panáka ginu (doporučuji zkusit gin Tanqueray No. TEN https://www.warehouse1.cz/tanqueray-no-ten-gin-6×0-7l-47-3), zakápnout citrónem, ozdobit a podávat s brčkem.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here