Jak funguje filtrační konvice

2
2827



Po pravdě – jsou filtrační konvice vzhledem ke kvalitě kohoutkové vody nutností, nebo je to celé tak trochu marketingový humbuk? Na internetu se dočtete ledacos, lidé jsou různí. Půlka by kohoutkovou vodu radši nedávala ani do brambor, druhá zase vnímá snahy vodu doma čistit jako módní výstřelek. Pravdu naštěstí nemají ani jedni.

Co filtrační konvice dělá?

V každé filtrační konvici Brita najdete takzvanou filtrační patronu, která obsahuje aktivní uhlí (podobné, jaké se dává do plynových masek) a iontoměničovou pryskyřici. Aktivní uhlí zachytí drobnou příměs organických nečistot, pryskyřice potom z vody odstraní rozpuštěné kovy a část rozpuštěných uhličitanů (které způsobují její tvrdost). Jak tomu rozumět? Je potřeba začít od kvality naší kohoutkové vody.

Je česká kohoutková voda pitná?

Samozřejmě že je. V prostředí, kdy by výpadek ve fungování úpravny vody mohl do nemocnice poslat desítky tisíc lidí za jediný den, je právě pitná voda hlídaná státními orgány nejlépe ze všech potravin. I když každý za život zažije alespoň jeden případ, kdy je s vodou něco v nepořádku, je její dodávka tou nejspolehlivější službou ze všech.

Proč tedy používat filtrační konvice?

Přísná hygienická norma ručí za to, že pitná voda nebude představovat zdravotní riziko. Naše smysly jsou ale citlivější, než naše zdraví a malé příměsi kovů, uhličitanů a organických látek odhalí i v jinak zdravotně nezávadné vodě. Pitná voda nám zkrátka nemusí vonět nebo chutnat, zejména pokud delší chvíli stojí ve starém potrubí. Filtrační proces v konvicích Brita dokáže vodě vrátit čerstvější chuť a odstranit nežádoucí aroma, což je v kostce hlavní význam filtračních konvic.

Vyčistí Brita špinavou vodu?

Filtrační patrona v konvicích Brita sice funguje výtečně, z vody nevhodné k pití ale pitnou neudělá. Na to je filtr moc malý a průchod vody moc rychlý. Stejně tak se způsob, jakým konvice odstraňuje z vody rozpuštěné minerály, nedá ani vzdáleně přirovnat s přístroji na výrobu demineralizované vody pro laboratorní účely.

Není voda z konvice Brita zdraví nebezpečná?

Proces, kterým filtrační konvice Brita odstraňuje z vody příměsi rozpuštěných kovů a uhličitanovou tvrdost, je skutečně stejný, jako laboratorní výroba deionizované vody. Přesto se výsledky velmi výrazně liší. Laboratorní chemie vyžaduje superčistou vodu, která je na pití naprosto nevhodná, ale také je její výroba poměrně nákladná. Představa, že by ji někdo vyrobil omylem v konvici určené na zlepšení chuti kohoutkové vody je nesmyslná.

Můžeme s vodou z filtrační konvice vařit?

Jednou z hlavních výhod filtrované vody, potažmo její snížené tvrdosti, je zvýšená schopnost rozpouštět další látky. Prokazatelně chutnější a voňavější je třeba čaj a káva, lepších výsledků ale dosáhneme typicky třeba u dušení a šetrných metod vaření. Tvrdá voda je na našem území realitou a tak trochu i daní za to, že v přírodě jímáme čistou vodu z vrtů a jen minimálně se pije povrchová z přehrad. V domácnostech, kde vodní kámen ničí nejen chuť kávy, ale i spotřebiče, by se vyplatil na potrubí namontovat změkčovač. Filtrační konvice sice nemá zdaleka srovnatelnou kapacitu, ale nabízí možnost čistit vodu pouze na pití a řekněme na vaření některých nápojů a jídel.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj, děkuju.
    Já si myslím, že i když jsou konvice trochu přežitek, tak pořád lepší než si kupovat balený vody. Jak finančně, tak ekologicky :).

  2. A není třeba lepší si koupit klasický filtr na vodu? Tohle mi přijde tedy nepraktické – pokud chci vařit, tak bych musela konvici zapínat pořád…My si pořídili vodní filtr Berkey. Je dobrý i na přenášení. Není nutná žádná složitá instalace. Už jsme dělali i rozbor vody a výsledky vyšly v pořádku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here