Connect with us

Kuchyně

3 mýty o mikrovlnkách

Published

on

 

Mikrovlnné trouby dnes najdete v domácnostech, kancelářích i restauracích. Za jejich oblibou stojí především rychlost a nenáročnost přípravy jídla. Zároveň ale budí u mnoha lidí nedůvěru. Za tou povětšinou stojí některý z následujících mýtů.

# 1 Škodí zdraví

Mnoho lidí má stále dojem, že mikrovlny poškozují ohřívané jídlo, případně že se nějakým způsobem dostávají do okolního prostředí a způsobují bolesti hlavy nebo dokonce nádory. Dojmy ale nejsou pojmy – žádný solidní vědecký výzkum nic podobného nedokázal.

O bezpečnost svých zákazníků navíc stojí i sami výrobci mikrovlnných trub, jako je například společnost Orava. Proto vždy s mikrovlnkou manipulujte tak, jak je uvedeno v návodu. Vyhnete se tak všem potížím.

# 2 Nekvalitní jídlo zbavené živin

Určitá část vitamínů a živin se bohužel ztrácí při jakékoliv tepelné úpravě zeleniny a ovoce. Neexistuje ale důkaz, že by mikrovlny zbavovaly jídlo vitamínů více než jakýkoliv jiný způsob ohřevu.

Potíž je však jinde. Řada lidí si z pohodlnosti kupuje hotová chlazená jídla, která pak jen v mikrovlnce ohřejí. Tato jídla rozhodně nemají se zdravým stravováním nic společného, jsou plná konzervantů, a navíc ani nebývají příliš chutná. V tomto ohledu jsou však mikrovlnky nevinně – jejich práce je ohřívat jídlo, ne lidem sestavovat jídelníček.

# 3 Jsou nepraktické

Některým lidem je těžké se zavděčit. Pokud jim nabídnete kombinaci elektrické trouby s dvouvařičem, jako je EC-320, budou si stěžovat na složité ovládání. A to i přesto, že vám tato trouba jednoduše umožní ovládat plotýnky i troubu zaráz.

Když však narazí na jednoduchou a kompaktní mikrovlnnou troubu MW-1708, postěžují si na to, že umí jenom ohřívat a rozmrazovat jídlo (jako kdyby měla mikrovlnka dělat cokoliv jiného). Proto je potřeba si ujasnit, co vlastně člověk chce a hledá.

Z nabídky mikrovlnných trub si v dnešní době naštěstí vyberou jak příznivci multifunkčních zařízení, tak zastánci jednoduchých řešení. Je jen potřeba vědět, kde hledat.

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kuchyně

RECENZE KUCHAŘKY: Voňavý Inspiromat: Jako nepopsaný list papíru…

Published

on

By

Recepty jsou praktickou kombinací zdravých ingrediencí, jednoduchých příprav a fantastických, nebo alespoň překvapivých chutí. Ale s velkým zaujetím jsem si také přečetla úvodní stránky o autorce. Kačku Tichou totiž znají diváci televizní show Master Chef a mám možná určitou výhodu, že mě tohle úplně minulo. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Kuchyně

4 tipy jak pečovat o své tělo po zimě

Published

on

By

V zimě dostává naše pleť, nehty, vlasy i pokožka pořádně zabrat. Chlad, sníh, ostré slunce, to vše dokáže náš organismus hezky potrápit. Rádi byste se na jaře odměnili luxusní péčí, která vaše tělo povzbudí a dodá mu novou energii? Pak se řiďte našimi čtyřmi tipy!

1. Pevné nehty

Roztřepené a lámavé nehty po zimě spraví vápník. Dopřávejte si tedy dostatek zeleniny, sezamová semínka nebo mléčné produkty, které vám dopomohou k lepší kvalitě nehtů. Po každém umytí rukou také vždy používejte výživný krém. Nejlepší bude ten, který obsahuje vzácné oleje z oliv nebo mandlí.

2. Vlasy jako lví hříva

Nepřízeň počasí, nošení čepice a střídání teplot se na vašich vlasech v zimě projeví nejvíce. Jsou i vaše vlasy splihlé, bez lesku a života? Pak je zkuste v zimních měsících nefénovat. Po umytí je vytamponujte ručníkem, ošetřete agranovým výživným olejem a nechte volně proschnout. Jednou za týden také vlasům dopřejte péči ve formě masky nebo zábalu na vlasy. Dobu mezi mytím vlasů prodlužte alespoň na 3 dny a vyvarujte se laku na vlasy. Vlasy tak nebudou přesušené.

4. Zdravé tělo

Aby mohla vaše pokožka zářit a vy jste byli plní elánu, je nutné na jaře oživit váš jídelníček dostatkem vitaminů a minerálů. Ty získáte především z ovoce a zeleniny, které si můžete užívat v jakékoliv formě. Asi nejjednodušší cestou, jak jich konzumovat více, jsou smoothie. Ta nabízí nekonečné možnosti mixování vašich oblíbených druhů ovoce i zeleniny, které si můžete dát na svačinku nebo si je vzít s sebou do práce či školy. K výrobě zdravých smoothie budete potřebovat pouze vaše oblíbené suroviny a kvalitní mixér. Skvělý je například kuchyňský mixér Orava RM-500 black, který dokáže zpracovat suroviny tak, aby v nich bylo zachováno maximum výživných látek, vitaminů a minerálů. Mixér Orava se vám však bude hodit nejen na přípravu smoothie, ale také na šťávy, zmrzliny, ovocné dezerty nebo koktejly. To vše za pár minut! Nerezové nože, pevná mixovací nádoba o objemu 570 ml a až 23 000 otáček za minutu jsou zárukou kvality a spokojenosti pro každý den používání. Také by se vám doma hodil šikovný kuchyňský mixér Orava RM-500 black? Na www.orava.cz může být váš za 999 Kč!

5. Krásná pleť

Jemnou a sametově hebkou pleť by si přála asi každá žena. Nízká vlhkost však v zimě zapříčiňuje to, že je pleť vysušená a podrážděná. S péčí o pleť začněte u kvalitního krému, který vaši pleť hloubkově hydratuje. Pleťové krémy na bázi oleje jsou v zimě nejlepší volbou. Dbejte také na váš pitný režim, v zimě jej můžete obohatit o váš oblíbený čaj. Pozor také na časté olizování rtů v zimě. Tím je ještě víc vysušíte! Pořiďte si kvalitní balzám na rty a mějte jej vždy po ruce.

Péči o tělo můžete na jaře pojmout třeba jako domácí wellness, které si můžete užít sami nebo s kamarádkou. Plán na skvělý víkend je jasný!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Kuchyně

Jak funguje filtrační konvice

Published

on

By



Po pravdě – jsou filtrační konvice vzhledem ke kvalitě kohoutkové vody nutností, nebo je to celé tak trochu marketingový humbuk? Na internetu se dočtete ledacos, lidé jsou různí. Půlka by kohoutkovou vodu radši nedávala ani do brambor, druhá zase vnímá snahy vodu doma čistit jako módní výstřelek. Pravdu naštěstí nemají ani jedni.

Co filtrační konvice dělá?

V každé filtrační konvici Brita najdete takzvanou filtrační patronu, která obsahuje aktivní uhlí (podobné, jaké se dává do plynových masek) a iontoměničovou pryskyřici. Aktivní uhlí zachytí drobnou příměs organických nečistot, pryskyřice potom z vody odstraní rozpuštěné kovy a část rozpuštěných uhličitanů (které způsobují její tvrdost). Jak tomu rozumět? Je potřeba začít od kvality naší kohoutkové vody.

Je česká kohoutková voda pitná?

Samozřejmě že je. V prostředí, kdy by výpadek ve fungování úpravny vody mohl do nemocnice poslat desítky tisíc lidí za jediný den, je právě pitná voda hlídaná státními orgány nejlépe ze všech potravin. I když každý za život zažije alespoň jeden případ, kdy je s vodou něco v nepořádku, je její dodávka tou nejspolehlivější službou ze všech.

Proč tedy používat filtrační konvice?

Přísná hygienická norma ručí za to, že pitná voda nebude představovat zdravotní riziko. Naše smysly jsou ale citlivější, než naše zdraví a malé příměsi kovů, uhličitanů a organických látek odhalí i v jinak zdravotně nezávadné vodě. Pitná voda nám zkrátka nemusí vonět nebo chutnat, zejména pokud delší chvíli stojí ve starém potrubí. Filtrační proces v konvicích Brita dokáže vodě vrátit čerstvější chuť a odstranit nežádoucí aroma, což je v kostce hlavní význam filtračních konvic.

Vyčistí Brita špinavou vodu?

Filtrační patrona v konvicích Brita sice funguje výtečně, z vody nevhodné k pití ale pitnou neudělá. Na to je filtr moc malý a průchod vody moc rychlý. Stejně tak se způsob, jakým konvice odstraňuje z vody rozpuštěné minerály, nedá ani vzdáleně přirovnat s přístroji na výrobu demineralizované vody pro laboratorní účely.

Není voda z konvice Brita zdraví nebezpečná?

Proces, kterým filtrační konvice Brita odstraňuje z vody příměsi rozpuštěných kovů a uhličitanovou tvrdost, je skutečně stejný, jako laboratorní výroba deionizované vody. Přesto se výsledky velmi výrazně liší. Laboratorní chemie vyžaduje superčistou vodu, která je na pití naprosto nevhodná, ale také je její výroba poměrně nákladná. Představa, že by ji někdo vyrobil omylem v konvici určené na zlepšení chuti kohoutkové vody je nesmyslná.

Můžeme s vodou z filtrační konvice vařit?

Jednou z hlavních výhod filtrované vody, potažmo její snížené tvrdosti, je zvýšená schopnost rozpouštět další látky. Prokazatelně chutnější a voňavější je třeba čaj a káva, lepších výsledků ale dosáhneme typicky třeba u dušení a šetrných metod vaření. Tvrdá voda je na našem území realitou a tak trochu i daní za to, že v přírodě jímáme čistou vodu z vrtů a jen minimálně se pije povrchová z přehrad. V domácnostech, kde vodní kámen ničí nejen chuť kávy, ale i spotřebiče, by se vyplatil na potrubí namontovat změkčovač. Filtrační konvice sice nemá zdaleka srovnatelnou kapacitu, ale nabízí možnost čistit vodu pouze na pití a řekněme na vaření některých nápojů a jídel.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net