Klanopraška čínská – o bylině a jejím využití

0
3050

Tato bylina má na dálném východě tisíciletou tradici. Její využití pro celkové zdraví je široké. I u nás se stává obecně známější. Její účinky a využití popisujeme v článku…

Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny

Klanopraška čínská je bylina, která u nás může dorůstat až 6 metrů (v Číně až 12m). Nazývá se též „semínko pěti chutí“ – protože v semínku této byliny naleznete kyselou, sladkou, pálivou, slanou i hořkou chuť.

Historie používání této byliny je hlavně při podpoře činnosti ledvin nebo plic, dušnosti, přílišném pocení nebo častém močení.

Její celkové využítí bylo i širší. Například má klanopraška příznivý vliv na posílení imunity ale v patřičném množství také na sexuální výkonnost u mužů a erotické senzitivity u žen.

Využití klanoprašky čínské

Klanoprašku v dnešní době najdete v některých bylinných směsích – ať již v odvarových nebo mastech či krémech. Čaje s tonifikujícím účinkem a jiné extrakty s menším účinkem než produkty ze semínka, se dělají z listů lián nebo mladých výhonků. Klanoprašku využívají i výrobci nealkoholických nápojuů, sirupů, cukrovinek nebo kompotů. Plody klanoprašky se i kandují nebo nakládají do medu.

Večerní čaj V domácnosti je možné klanoprašku využít například pro chutný večerní čaj: 1 lžičku plodů vařte v 0,3 litru vody 15 minut spolu se lžičkou rozinek a 3-4 plátky sušených jablek. Vhodný na suchý kašel, noční pocení nebo nespavost.

Polévka Použijte následující suroviny: 1 oloupané jablko, 2 čerstvé kukuřice na plátky, 6 sušených fíků, 6 vodních kaštanů, 8 červených datlí (bez slupky), ? kg kuřecích prsíček, 2 lžíce sušené klanoprašky, pepř, sůl, česnek, hřebíček. Prsíčka nakrájejte na kousky, poduste spolu s kořením na másle, Poté přidejte ostatní suroviny, přidejte ? litru vody a na mírném ohni vařte cca 1,5 hodiny. Poté vyjměte jablko a polévka je hotová.

Klanoprašku dostanete například v prodejnách, které nabízí produkty přírodní medicíny nebo bylinky.

Výše uvedené informace vyšly také v časopise Východní Brána.

AUTOR: Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny Autorka je absolventka PřDF, Londýnské školy klasické homeopatie a studia čínské medicíny při ČSBS, působí v Centru Integrované Medicíny Praha.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here