Když se hubnutí stane naší jedinou životní náplní

0
2845

Celý život bojujete s váhou? Konečně se Vám podařilo zhubnout a teď stále přemýšlíte nad každým soustem, které dáte do pusy? Počítáte každou kalorii, kterou sníte, abyste nepřibrali? Možná se Vám hubnutí nebo udržení váhy stalo Vaší jedinou životní náplní. A to rozhodně není správné. Jak z toho ven?

Psychika ovládá náš život

Boj s váhou a následné udržení si vysněné váhy je většinou boj na celý život. Lidé, kteří mají nadváhu a zhubnou, mají strach, aby znovu ztracená kila nenabrali a proto mohou ztratit kontrolu nad svým chováním. Resp. začnou kontrolovat úplně všechno, co snědí. Psychika je velice důležitá součást našeho bytí a ovlivňuje celý náš život a naše chování.  Pokud se ale stane, že Vás začne jídlo doslova ovládat, je to špatně. Lidé, kteří se nechají takto svázat svou psychikou a řeší každé sousto, mohou sklouznout až k poruchám příjmu potravy. A to už je opravdu nebezpečné. Může to ohrozit i Váš život.

Nebuďte otrokem váhy

Jestliže si chcete udržet svou váhu nebo zhubnout, nebuďte otrokem váhy. Schovejte ji někam pod postel nebo do skříně a nevažte se. Váha je jen číslo a rozhodně to není ukazatel, kterým byste se měli řídit. Pokud chcete mít přehled, raději si pořiďte krejčovský metr a měřte se. Ale ani tady to nepřehánějte. Stačí jednou za 14 dní, klidně i jednou za měsíc. Nejlepší je sledovat, jak se cítíte, případně změnu váhy můžete pocítit na oblečení.

handcuffs-964522_1920

Nevyděste se

Jistě se Vám stalo, pokud jste se někdy vážili třeba dva dny po sobě (nebo i ten samý den), že Vám váha ukázala rozdíl třeba i 2kg. Většinu lidí to vyděsí. Jak je možné, že se váha může i během pár hodin takto změnit? Je to jednoduché. Stačí, když se napijete, najíte nebo nejdete na toaletu. Toto všechno ovlivňuje naší váhu. I taková rýma nebo nachlazení dokáže s výsledným číslem pěkně zahýbat. Ženy si často stěžují, že když očekávají menstruaci, váží víc než normálně. Tělo se zavodní a váha ukáže vyšší číslo.

Speciální váha

Pokud chcete sledovat vývoj vaší hmotnosti, je lepší si jednou za měsíc zajít do výživové poradny a nechat se zvážit u odborníků. Zde mají totiž speciální váhy, které neukazují jenom kilogramy, ale změří Vám množství vody v těle, množství tuku i svalové hmoty. Ty lepší Vám také sdělí, jak jste na tom s viscerálním (vnitřním) tukem a jak Vám funguje metabolismus. Ani na toto speciální vážení ale nechoďte, pokud očekáváte své dny. Je také dobré alespoň 2 hodiny před vážením nic nejíst a nepít.

Zaměřte se na zdravý životní styl.

Mnohem lepší, než se nechat ovládat svou váhou a řešit hubnutí a každé sousto je, změnit životní styl. Začněte jíst pravidelně, jezte kvalitní čerstvé potraviny, nepoužívejte polotovary, nepřejídejte se a hýbejte se. Také nezapomeňte na kvalitní odpočinek. I ten je důležitý. Zdravý životní styl se musí stát součástí Vašeho života. Neberte to jako chvilkovou změnu. Jak se ale říká, všeho s mírou. Ani zdravý životní styl Vám nesmí ovlivnit život v negativním smyslu. Změny musí být pozitivní, hlavně co se týká psychiky. Ta fyzická stránka se většinou dostaví o něco později.

Ke štíhlosti se musíte projíst

Ten, komu se podařilo zhubnout a následně si váhu udržet mi dá jistě za pravdu, že aby bylo hubnutí úspěšné, musíte jíst. A to hodně. Jde o to, co jíte. Pokud budete jíst sladkosti a tučná jídla, štíhlí nebudete. Pokud ale budete jíst zdravě a v dostatečném množství, své vysněné váhy se dočkáte velice brzy.

Pokud se stanete zajatcem svých myšlenek ohledně hubnutí, může to dojít k tomu, že budete jíst čím dál méně. Čím méně budete jíst, tím více se Vám zpomalí metabolismus. A to Vás opět dožene k tomu, že omezíte další jídlo. Je to začarovaný kruh, ze kterého se těžko vystupuje.

V poslední době je na sociálních sítích stále více skupin zaměřených na hubnutí. Lidé se tam snaží působit dojmem, že jedí jen to zdravé a že nikdy nehřeší. To ale vede k tomu, že ti, kterým se boj s nadbytečnými kily stal životní náplní, vidí dokonalé jedince, kterým se jejich sen splnil. A to je žene ještě dál. Tyto skupiny byste měli brát jen jako inspiraci. A uvědomte si, že každý je jiný. Pro někoho je cesta za vysněnou váhou kratší a snažší,než pro druhého.

 

food-1050813_1280

 

Nebojte se občas hřešit

I když chcete hubnout nebo si váhu držet, neznamená to, že si nikdy nesmíte dát nic nezdravého. Nesmí to být samozřejmě každý den, ale když si jednou za čas zamlsáte, vaši váhu to neohrozí. Navíc můžete mlsat zdravě. Internet je plný zdravějších variant běžných sladkostí.

Pokud si nejste jistí v tom, co je a není vhodné, objednejte se do poradny výživy, k certifikovanému poradci, který Vám může sestavit jídelníček nebo Vám alespoň nastíní, jak má takové správné a zdravé  stravování vypadat. Jen si dejte pozor na prodejce zázračných přípravků na hubnutí. To nemá se zdravým stravováním nic společného.

Nechte si poradit

Pokud o výživě nic nevíte nepouštějte se sami do experimentů. Můžete si uškodit a ještě víc si zpomalit metabolismus. Pak bude práce ještě složitější a zdlouhavější.

 

Čím více je zdravý životní styl „moderní“, tím více lidí se nechá ovládnout svou psychikou a jsou zajatci své váhy. Takový člověk pak neřeší nic jiného, než co jíst a nejíst. Bojí se dát si kousek dortu na oslavě, napít se vína nebo si dát kousek ovoce navíc. Stává se, že takový člověk je pak i nepříjemný na okolí, nemá kamarády ani koníčky. Vše se točí kolem jídla.

Život je moc krátký na to, abyste se nechali takto omezovat. Jezte zdravě, kvalitně a občas si zamlsejte. Sportujte, hýbejte se a hlavně se tím bavte. Jinak to všechno úplně ztrácí svůj význam – být zdravý a fit. Vaše psychika Vás zničí. I Vaše zdraví.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here