Jak na dětské příkrmy

0
2085



Ne nadarmo se říká, že až s dětmi poznáte, jak čas letí. Sotva přijdete z porodnice, a zavedete si vyhovující režim, zčistajasna vše začíná doslova utíkat před očima. Vaše miminko přestává být tím malým nepohyblivým uzlíčkem, co spinká většinu dne, a když se poštěstí, tak i noci. A než se nadějete, je čas zavést první dětské příkrmy.

Seznámení se s novými chutěmi

Jako ostatně každý posun v životě potomka, i první příkrmy jsou pro maminku i miminko velký milník. Děťátko má zase o kousek blíž k tomu, být samostatnou jednotkou. Především kojící maminky pocítí velký rozdíl, když najednou dítě bude schopen nasytit i někdo další. Důležité je vnímat potřeby miminka, a netlačit ho do ochutnávání nových jídel, když na to není připraveno. Obecně platí, že s příkrmy se u nekojených dětí může začít po ukončení 4. měsíce, dříve se začínat nedoporučuje. U kojených dětí pak stačí příkrmy zavést po 6. měsíci věku, pokud však máte dojem, že dítko projevuje touhu ochutnat vaše jídlo, můžete to zkusit již dříve.

Čím začít?

Ta velká chvíle tedy skutečně nastala. Jakými potravinami začít? V jakou denní dobu je podávat? Po kolika dnech střídat jídla? Jako u hodně věcí v životě, i zde platí „jiný kraj, jiný mrav“. U nás je obvykle první zeleninový příkrm, a to v době oběda. Tento start je doporučován i proto, aby děťátko jako první neochutnalo například velmi sladký banán, po němž by mu ostatní chutě přišly mdlé.

Uvařte vždy jeden druh zeleniny, ideálně co nejvyšší kvality, z ověřených zdrojů. Ten samý druh zeleniny děťátku podávejte i po následující 3 dny, pro určení případné alergické reakce. Na první ochutnání je dobrá například dýně, cuketa, brokolice, a samozřejmě klasická mrkvička – u té ale pozor! Často způsobuje zácpu. Té je dobré předcházet kápnutím olivového oleje do již hotového příkrmu. Až když máte vyzkoušeny jednotlivé druhy, které dítěti nezpůsobují alergii, můžete začít zeleninu míchat dohromady a podávat například rozmixovaný brambor s brokolicí.

Čím pokračovat?

Po zhruba třech týdnech podávání zeleninových příkrmů je čas na zavedení masa. I u něj dávejte pozor, odkud pochází. Maso se dá případně nahradit i vaječným žloutkem. Bílek však zařaďte až po prvním roce života!

Na ovocné příkrmy přichází řada až po výše zmíněném. Ovoce až do 7. měsíce vařte, a mějte na paměti, že v něm je přirozeného cukru dostatečné množství a není potřeba žádného dalšího dochucení.

Postupně zařaďte dle vlastního uvážení další a další potraviny, jako je lepek, bílé jogurty a různé přílohy. S některými potravinami naopak počkejte, až bude miminko větší, například med a tvaroh nejsou v prvním roce vhodné.

S ohledem na odlišnost dětských jídel od těch dospělých se může stát, že nebudete vědět, co každý den vařit. Naštěstí žijeme v době internetové, a recepty na dětské příkrmy jsou velmi lehko k nalezení, stačí se jen inspirovat.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here