Bordeaux – kraj nejlepšího vína

0
933

Možná je to jedinečným složením zdejší půdy, možná je to dotekem hřejivých slunečních paprsků, ale vína vyprodukované v největší vinařské oblasti Francie jsou hodnocena jako jedna z nejlepších na světě. Ovocná a přitom rafinovaná jemná chuť se snoubí s dokonalou vůní a dozvukem. Pokud patříte mezi milovníky vína a nadšené cestovatele, tento kraj bude vaší zemí zaslíbenou.

Země vínem oplývající

Víno se v tomto kraji pěstovalo již za dob Římanů, avšak skutečný průlom pro bordeauxské víno nastal až ve 12. století, kdy se francouzská královna Eleonora Akvitánská provdala za anglického panovníka Jindřicha II. Plantageneta. Vzhledem k tomu, že červené víno z bordeauxských vinic bylo královnino oblíbené, často se servírovalo. Podmanivá a jedinečná chuť z něj brzy udělala v Anglii velmi žádané zboží. Z Francie se tudíž začalo vyvážet ve velkém.

V současnosti patří oblast Bordeaux mezi největší vinařskou oblast v celé Francii a najdete zde neuvěřitelné množství vinic a châteaux, které ročně vyprodukují kolem 6 miliónů hektolitrů vína.

Téměř každé vinařství, na které zde narazíte, nabízí možnost prohlídky vinice, sklepů a degustace. Které oblasti zde určitě navštívit? Mezi nejvyhlášenější patří Médoc severně od Bordeaux a až na několik málo vyjímek se zde vyrábí pouze červené víno. Na severovýchod se rozkládá oblast St. Emilion, kde převládají odrůdy jako Merlot či Cabernet Sauvignon. Dalším regionem je malý Pomerol, Graves či Sauternes. Právě v Sauternes v Chateau d“Yquem se vyrábí jedno z nejlepších sladkých bílých vín, které je ve Francii k dostání. Dominuje v něm jemná nasládlá chuť kombinovaná silným ovocným aroma.


Vinobraní v okolí Bordeaux patří k neopakovatelným zážitkům, které si nemůžete nechat ujít. Každý rok se zde konají pompézní slavnosti vína, které musí uchvátit každého milovníka dobrého vína. Pokud tedy váháte, do které země se letos podívat, určitě na seznam zařaďte i vínem proslulou Francii. Nebojte se, že pokud by už na vás bylo vína moc, nic jiného se zde nenajde. K prozkoumání vás, kromě krásné přírody, budou zvát i stovky historických památek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here