Hubnutí pro muže – v čem je jiné?

0
2098

Nejen ženy mají problémy s nadbytečnými kily. V posledních letech přibývá mužů, kteří řeší svoji váhu. Díky sedavému způsobu života už to není ojedinělé. Celé dny sedíme v kancelářích, pak přijdeme domů a sedneme si k počítači či k televizi. V tom horším případě si ještě otevřeme pytlík čipsů a dáme si víno či alespoň kolu.

Dříve byl toto problém výhradně ženského pohlaví. Bohužel tak tak už dávno není. Muži mají ale všeobecně hubnutí jednodušší, i když tomu tak není vždy.

Ženy jsou od přírody přizpůsobené tomu, že budou mít děti a budou kojit. Proto se jim tuk ukládá většinou na hýždích, bříšku a stehnech. Je to i hormonální záležitost.

Muži mají výhodu

U mužů je tomu jinak. Nejsou geneticky uzpůsobení na těhotenství ani kojení. Většina mužů až tak neřeší podkožní tuk, ale má problém s viscerálním tukem. Jedná se o vnitřní tuk, který obklopuje orgány a postupně do nich prorůstá. Ideální je, pokud se hodnota, kterou se tento tuk měří (na speciálních váhách), pohybuje mezi 1 a 3.

Muži ale mají výhodu v tom, že se dokáží lépe ovládat. Mohou za to z části i hormony. Většinou muži neřeší stres jídlem, ale dokáží ho ventilovat jinak.

Muži vs. ženy

Když začne hubnout muž se svou partnerkou, většinou se lépe hubne mužům. V 90% zhubnou při dodržování stejných pravidel rychleji, než jejich křehké protějšky.  Je to také díky svalové hmotě. Muži mají od přírody svalů více. A jak je známo, čím více svalové hmoty, tím více spálených tuků.

Jak to mají muži

Většina mužů, když přiberou, je to hlavně v oblasti břicha. Výhoda mužů je, že mohou nosit kalhoty pod „pupíkem“.  Velmi často se stává, že přiberou několik kilogramů, aniž by si toho všimli.

Muži, pokud přiberou, mají postavu typu „jablko“. Tuk se jím ukládá nejvíce v oblasti břicha. Mají bříško kulaté a zbytek těla zůstává dlouho beze změny. Jenže typům „jablko“ hrozí daleko vážnější zdravotní problémy.

Rizika pro „kulatá bříška“

  • Vysoký krevní tlak
  • Cukrovka
  • Metabolické poruchy
  • Onemocnění srdečních cév

Může za to pivo?

Traduje se, že muži mají velká bříška z piva. Pivo má na obezitě mužů svůj podíl. Obsahuje alkohol a poměrně dost kalorií. Pokud si pánové dávají každý večer dvě nebo tři piva, je jasné, že se to někde projevit musí. K pivu nakládaný hermelín nebo utopenec a máme tu kalorickou bombu.

Jak to řeší muži

Většina mužů se vyhýbá návštěvě výživového poradce. Nechtějí si nechat poradit. Mají pocit, že všechno zvládají.

Začnou chodit do posilovny a zvedají velké váhy v domnění, že zhubnout. Tudy ale cesta nevede.

I pro muže platí, že aby zhubli, musí zařadit kardio cvičení. To znamená, že se musí pohybovat minimálně půl hodiny ve stejné tepové frekvenci. Jednoduše ji poznáte tak, že se zapotíte, ale stále jste schopni komunikovat. Neplatí tu, že čím více se budete dřít, tím více zhubnete.

Muži mají hubnutí jednodušší v tom, že mají od přírody více svalové hmoty (až na výjimky). Jakmile začnou cvičit, svalová hmota se jim tvoří daleko líp a rychleji.

Vyhněte se dietám

I muži zkouší různé diety, aby zhubli. Nejsou většinou tak drastické jako u žen, ale v poslední době se objevuje čím dál více mužů, co věří, že jim dieta pomůže. Bohužel postupem času přijdou na to, že nepomůže. Jediná dobrá volba je úprava jídelníčku s omezení některých potravin a přidání pohybu. Platí zde stejně jako u žen, že výdej musí převyšovat příjem. Ale jen trochu. Pokud je rozdíl moc velký, budete unavený a budou Vašemu tělu chybět živiny.

Pánové, nechte si poradit!

Když muži vyhledají odbornou pomoc a navštíví výživového specialistu, většinou se úspěch dostaví celkem brzy. Poradce upraví jídelníček, doporučí vhodná množství potravin a ideální cvičení. Už během pár dnů a týdnů jsou vidět změny. Minimálně se budete cítit lépe, nebudete nafouklý a kila půjdou postupně dolů.

Poradce dokáže úpravu stravy i pohyb začlenit do Vašeho běžného života, aniž by došlo k nějakým extrémním omezením.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here