Jak zhubnout za den

0
3129

Každý člověk, který bojuje s váhou, určitě hledal způsob, jak zhubnout co nejrychleji. Pokud se rozhodneme, že chceme něco udělat se svou váhou, většinou to chceme hned. Včera bylo pozdě. Hledáme různé možnosti, diety či tabletky, po kterých by to šlo co nejrychleji. Je ale takové rychlé hubnutí zdravé? Je vůbec možné zhubnout tak rychle?

Odpověď zní NE! Není to zdravé a NE! Nejde zhubnout tak rychle.

Šílený experiment

Jeden bývalý profesionální sportovec vyzkoušel, kam až lze v hubnutí zajít. Zhubl za jeden den 12kg. Sám ale na konci experimentu uznal, že to bylo velice nebezpečné. Vše dělal po konzultacích s lékaři.

Každopádně do 2 hodin po ukončení experimentu opět nabral a byl na své váze.

Rychlé hubnutí je nebezpečné

I zde je vidět, že rychlé hubnutí z dlouhodobého hlediska nefunguje! Sice je reálné zhubnout, ale tím pouze odvodníte tělo. Veškeré tuky Vám zůstanou. A co víc, tělo si začne vyrábět zásoby tuku ze svalové hmoty. Rychlé hubnutí je nebezpečné i z toho důvodu, že hrozí poruchy příjmu potravy. Ať už mentální anorexie či bulimie.

Opačný efekt

Vlastně rychlým hubnutí docílíme pouze opačného efektu, než jsme chtěli. Sice nám půjde váha mírně dolů, ale naše tělo bude požírat svoje vlastní svalové zásoby a bude si z nich tvořit tukové zásoby. Jsme takto bohužel geneticky naprogramováni z dob, kdy byl nedostatek jídla. Tělo, i když mělo velice malý příjem živin, si dokázalo vytvořit tukový zásoby, aby přežilo. To nám zůstalo, i když už máme potravin dostatek.

Skrytá obezita

Možná už jste slyšeli termín skrytá obezita. Je to odborný termín, který se v poslední době poměrně dost používá. Skrytou obezitou trpí velké množství hubených lidí. Říká se jí také obezita modelek. Sice mají MBI (Body Mass Index) naprosto v normě, jelikož poměr výšky a váhy je v pořádku, ale pokud je postavíte na váhu a provedete analýzu jejich těla, zjistíte, že mají zoufale málo svalové hmoty, ale hodně tukových zásob.

Jak bojovat se skrytou obezitou

Lidé mají zafixováno, že kdo je obézní, musí být velký, objemný. Tak to ale není. Jak už víme, skrytá obezita, je problém hubených lidí. Jak s ní ale bojovat? Rozhodně je důležité upravit stravu. Pravděpodobně chybí takovému člověku kvalitní bílkoviny, proto si tělo tvoří zásoby ze svalů a ukládá je do tuků. V takovém případě je poměr svalové hmoty a tuku opačný, než by měl být.

Pokud potřebujete zhubnout tělesný tuk, začněte úpravou stravovacích návyků

Neznamená to, že když chcete zhubnout, že musíte nutně dodržovat složený jídelníček. Naopak. Je vhodné, úpravy provádět postupně. Jíst pravidelně a dodávat tělu kvalitní živiny. Snídat, ale také nevynechávat večeři. Pokud jdete spát pozdě, můžete si dopřát něco lehkého ještě 2 hodiny před spaním.

Začněte sportovat. Jestliže jste dosud seděli u televize, v práci u počítače, a sportu jste se nevěnovali, pak máte nejvyšší čas. Vyzkoušejte různé pohybové aktivity. Ať už posilovnu, pohyb venku, skupinová cvičení či osobního trenéra. Každý si musí najít to svoje, co ho bude bavit.

Probuďte tělo

Občas změňte způsob a pořadí cvičení. Pokud budete stále dokola cvičit to samé a v tom samém pořadí, tělo si po čase zvykne a Vaše snaha nebude dost účinná. Proto je dobré, občas zařadit cvičení, které běžně neděláte. Takže pokud chodíte pravidelně běhat, teď vytáhněte kolo.

Jestliže chodíte cvičit do posilovny, zkuste alespoň otočit pořadí cviků. Tělo trošku zmatete, a probudí se k činnosti.

Dejte tělu čas

Když si člověk uvědomí, že má kila navíc, chce s tím něco udělat nejraději hned. Dejte ale svému tělu čas. Roky jste ho zanedbávali, dávali jste mu samá nezdravá a tučná jídla, nehýbali jste se. Nemůžete po něm teď chtít zázraky. A to by zhubnutí za jeden den bylo – zázrak.

Tělo se dokáže zbavit nadbytečných kilogramů, ale potřebuje k tomu čas. A čím pomaleji budete hubnout, tím větší máte jistotu, že se Vám kila nevrátí v podobě Jo-jo efektu zpět.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here