Ju hua – květ chryzantémy

0
2369

Ju hua, čti [ťi-chua], v překladu květ chryzantémy (farm. Flos chrysanthemi morifolii) se řadí do skupiny otevíračů povrchu ostrým (štiplavým) a chladným (Xin Liang Jie Biao Yao) [sin-lian-ťie-piao-jao].

20150312173510Ju hua, čti [ťi-chua], v překladu květ chryzantémy (farm. Flos chrysanthemi morifolii) se řadí do skupiny otevíračů povrchu ostrým (štiplavým) a chladným (Xin Liang Jie Biao Yao) [sin-lian-ťie-piao-jao].

Povahou je mírně chladná, chuť sladká a hořká, tropismus k dráze plic a jater. Ju hua především rozptyluje větrnou horkost při napadení touto vnější škodlivinou, které se projeví bolestmi v krku, mírnou horečkou, bolestmi hlavy a kašlem. Dále květ chryzantémy urovnává a pročišťuje játra. Tohoto účinku se využívá při stoupání Yangu či šlehání jaterního ohně vzhůru, což způsobuje bolesti (Yang) až pálení (oheň) v hlavě, závratě a podrážděnost. Dá se říci, že Ju hua působí mírně sedativně. V souvislosti s játry dále projasňuje zrak při bolestech či pálení očí a zhoršení zraku, ať už v souvislosti s jaterním ohněm nebo nedostatečnou výživou očí. Pro tento účinek lze použít následující recept: spařené květy chryzantémy se vloží do opilovaných ořechových skořápek a položí se na oči. Oči se i se skořápkami překryjí nebo se dodá teplo například prostřednictvím infralampy a chryzantéma se nechá takto působit po dobu pěti minut.

Známý a používaný je i čaj pro osvěžení a lehkost ducha z chryzantémových květů přelitých horkou vodou, který se může zalít opakovaně.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here