Drastické hubnutí – Co všechno Vám může způsobit?

0
2125

Když si na internetu zadáte do vyhledavače drastické hubnutí, většinou Vám vyskočí různé drastické redukční diety. Víte, proč jsou tak nebezpečné? Viděli jste někdy fotky, jak vypadají lidé, kteří drží drastické diety? Jsou kost a kůže. Hrozné je, že na internetu najdete velké množství blogů, kde tyto (většinou) slečny radí, jak takové šíleně hubené postavy dosáhnout. Bohužel jsou i časté případy, že právě tyto slečny jsou hospitalizovány v nemocnici. Někdy to končí i smrtí.

Viděli jste někdy obrázek slečny, která na sobě nemá žádný tuk ani svaly? Líbí se Vám takový obrázek? To asi málo komu. Pokud by se Vám to totiž líbilo, bylo by něco špatně.

Ideální váha neexistuje. Každý se cítí dobře s jinou hmotností. Důležité ale je, aby hubnutí nešlo příliš do extrému. Existují různé tabulky, např. BMI, které nám ukazují, jaká by mohla být naše ideální váha. Samozřejmě jsou orientační, slouží jen jako pomůcka.

Není BMI jako BMI

Proč slouží BMI jen jako pomůcka? Například sportovec, který bude mít opravdu hodně svalové hmoty, může mít BMI nad 30. To znamená obezita. Ale přitom při změření % tuku, ho má na svém těle minimum. A žena, která má BMI 27 – nadváha, může mít malé množství svalové hmoty, ale hodně tuku. Proto je důležité brát v úvahu i další kritéria, jako například vzhled, obvod pasu apod.

Hodnoty BMI

  • < 18,5 podváha
  • 18,5 – 24,99 optimální váha (normální váha)
  • 25 – 29,99 nadváha
  • 30 – 34,99 obezita prvního stupně
  • 35 – 39,99 obezita druhého stupně
  • 40 obezita třetího stupně (45 je hranice morbidní obezity)

Anorexie a bulimie

U obojího se jedná o poruchu příjmu stravy. Mentální anorexie je odmítání jídla. Postižený si vyvolává zvracení, používá projímadla apod. Navíc má dotyčný či dotyčná pocit, že je stále moc tlustý/-á.

Bulimie je další z poruch příjmu potravy. Jedná se o záchvatovité přejídání. Dotyčný se ale zároveň snaží zabránit nabírání na váze.  Vyvolává si zvracení, používá diuretika, laxativa a zkouší různé drastické diety. Ty se střídají s neovladatelným přejídáním.

Pokud se poruchy příjmu potravy neléčí, jsou velice nebezpečné. Nejen, že způsobí úplný rozvrat metabolismu, ale mohou způsobit smrt.

Léčba poruch příjmu potravy patří vždy do rukou odborníka – lékaře. Někdy je nutná i hospitalizace.

Drastické diety

Existuje velké množství drastických diet. Od hladovky, přes vodovou až po ovocnou či Margitovu. Některé jsou opravdu životu nebezpečné.

Pokud chcete zhubnout, nikdy se neuchylujte k drastickým dietám. Zahráváte si se svým zdravým, a to máme všichni jen jedno. Raději zvolte vhodnější postup – racionální výživu. Ta Vám pomůže zhubnout zdravě a bez vedlejších negativních účinků.

Důležité živiny pro tělo

Nezapomínejte, že Vaše tělo, aby mohlo správně fungovat, potřebuje dostatek živin. V první řadě jsou to bílkoviny, tuky a sacharidy. Nesmíme ale zapomínat ani na vlákninu, vitamíny a minerály. Pokud nedodáte tělu to, co potřebuje, bude se bránit. Jednak začne zpomalovat metabolismus, aby šetřilo energii a jednak může onemocnět. Pokud Vám budou chybět vitamíny a minerály, můžete mít šedou pleť, problémy s vypadáváním vlasů, lámavé nehty, můžete být nesoustředění a to je výčet těch méně závažných problémů, které si způsobíte.

Když nedodáte dostatek vlákniny (doporučuje se asi 30g pro dospělého člověk na den), hrozí Vám zácpa, problémy s trávením a vyprazdňováním.

Candida albicans

Navíc pokud bude tělo oslabené, může Vás také napadnout Candida albicans neboli kvasinky. Kvasinka Vám nenapadne „jen“ nohy, jak to stále vidíme v reklamě. Dokáže napadnout celé tělo a to doslova. Pohlavní orgány, trávící orgány, pusu, krk, atd.

Projevy mohou být různé. Od svědění, průjmů, zácpy, přes výtoky a povlak na jazyku. Kvasinky se zbavuje velice těžko. Musíte dodržovat opravdu přísnou dietu bez cukrů a bílé mouky. Navíc musíte podniknout další opatření, jako například prát povlečení a spodní prádlo na 90°, vyměnit zubní kartáček a na noc ho máčet v dezinfekčním roztoku, dodat do střev zdravé bakterie, posílit imunitu apod.

Léčba candidy trvá od 3 měsíců do několika let. A bohužel, může se vrátit a pak to musíte opakovat všechno znovu.

I toto Vám může kromě dalších nebezpečných zdravotních problémů způsobit drastické hubnutí.

Jděte na to raději zdravě a přirozeně

Pokud si přejete zhubnout natrvalo a bez nebezpečných zdravotních problémů, musíte změnit životní styl. Přestat se přejídat, začít jíst pravidelně, často a přiměřené porce. Doplňovat tělu všechny živiny, které potřebuje a nezapomínat na sport.

Zdravé hubnutí je pomalé, ale trvalé. Nezpůsobí Vám zdravotní problémy. Nepřipraví Vás o svalovou hmotu. Zhubnete tuk a zpevníte postavu. Budete se cítit lehčeji a budete fit. To za to stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here