Connect with us

Dietologie

Dietolog Harmona, České Budějovice

Published

on

Dietolog Harmona, České Budějovice

Dietolog Harmona, České Budějovice

Poskytuji poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu. Analyzuji dosavadní způsob stravování a celkový životní styl. Pomohu s úpravou dosavadních návyků s ohledem na zásady zdravého a vyváženého jídelníčku. Nabízím programy zaměřené na detoxikaci, hubnutí i přibírání.

1. je to příležitost, jak najít vlastní individuální cestu ve stravování

Každý je originál a potřebuje ve výživě něco úplně jiného. Pomohu Vám projít procesem změny jídelníčku tak, aby nijak nezatěžovala Váš organizmus a byla pro Vás zásadní změnou k lepšímu. Pomohu Vám změnit stravovací návyky a sami poznáte, že ani při hubnutí nemusíte své tělo trápit nesmyslnými dietami.

2. není to dieta, krabičková dieta ani suplementy

Jídelníček Vám sestavím individuálně podle Vaší denní energetické potřeby a především z běžně dostupných surovin. Díky tomu se obejdete bez nákladných potravinových doplňků.

3. je to výživný a chutný jídelníček

Jídelníčky sestavuji s ohledem na Vaše oblíbená/neoblíbená jídla a potraviny, protože když Vám bude nový jídelníček chutnat, už se nikdy nebudete chtít vrátit k tomu starému.

4. je to celková změna životního stylu

Nejde jen o změnu jídelníčku, ale i navození psychické pohody a celkově zdravého životního stylu. Společnými silami dosáhneme toho, že se opět budete cítit fit a plní energie.

Zdravé hubnutí

 

Jak často vidím kolem sebe, čím dál tím víc lidí chápe zdravé a vyvážené stravování jako nejlepší cestu k hubnutí a uvědomuje si, že hubnutí za pomocí „zázračných“ tablet a koktejlů prostě nebude nikdy fungovat. Potud máme z médií informace prakticky všichni. Při hubnutí ale přichází často překážky, které nedokáže mnoho lidí překročit. Proto se dá říct, že hubne kde kdo, ale opravdu zhubne jen málokdo.

První komplikací je především představa, že pokud hubneme, musíme se dočasně omezit. Ano, do určité míry je potřeba některé věci omezit (pozor, nemyslím tím se trápit hlady ani jinak), ale problém je právě v tom „dočasně“. Tato představa svádí k tomu, že po nějaké době omezení se opět můžeme vrátit k původnímu jídelníčku. Jenomže ten původní jídelníček je právě ten, ze kterého jsme ztloustli. Proto pokud nechceme jen hubnout, ale skutečně zhubnout natrvalo, je potřeba své stravovací návyky měnit vždy podle aktuální potřeby, ale nikdy se již kompletně nevracet k těm starým.

Dalším problém často je vzdát vše po první překážce. Krásně si vše naplánujeme, jak odoláme svodům, začneme zdravě nakupovat a vařit, sportovat a najednou přijde první prohřešek v podobě pár kostiček čokolády a máme pocit, že jsme zklamali na celé čáře a že nic nemá smysl. V tu chvíli kvůli několika kostičkám čokolády, které by z dlouhodobého hlediska nehrály vůbec žádnou roli, vzdáme všechny své snahy. A to je většinou zbytečné. Je třeba si uvědomit, že když se snažíme změnit něco, na co jsme zvyklí už roky, není reálné změnit to přes noc, nehledě na to, jak moc si to přejeme.

S tímto problém souvisí také to, že si často stanovujeme cíle velmi nereálné, které prostě nelze dodržet. Pokud někdo, kdo má 20kg nadváhy, celý život se nehýbe a stravuje se velmi tučně, se najednou „zblázní“ a začne 5x v týdnu hodinu dřít v posilovně a po ránu běhat a víceméně přestane jíst, protože se mu všechno co doposud jedl zdá najednou špatné, nemůže mít jeho snaha zákonitě dlouhé trvání. Je dobré si uvědomit, že každá zásadní změna životního stylu vyžaduje velké úsilí.

Často bývá také problém v nerespektování potřebného času. Zjednodušeně řečeno – zhubnout nelze přes noc stejně tak, jako jsme přes noc nenabrali současnou váhu. Mnohdy je ale vidina vysněného cíle natolik silná, že člověk prostě nechce vidět, že bude muset investovat nejen čas, ale i určité úsilí. Je dobré si uvědomit, co nám za co stojí, zda jsme skutečně ochotní věnovat změně svého životního stylu pozornost a čas, který jsme dříve věnovali jiným aktivitám.

Kontakty na Dietologa Harmona, České Budějovice

Web: www.harmona.cz

Mobil: +420 737 519 240

E-mail: mikulaskova@harmona.cz

Adresa firmy:

Lannova tř. 92/53
37001
České Budějovice 6

Otevírací hodiny:

  • Dle objednání
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dietologie

Jak zhubnout břicho

Published

on

By

Six pack, pekáč buchet, ploché bříško, názvy se různí, ale touha docílit krásného bříška, abychom se nemuseli stydět na pláži v plavkách, provází lidstvo celé poslední století. Existuje spousta článků a babských rad a lidových polopravd o tom, jak dosáhnout útlého pasu. Jistě jste již mnohé četli, či je dokonce zkoušeli na svém těle.

Nejdříve si to pojďme vysvětlit trochu vědecky. Obezita typu jablko, kdy se nám hromadí tuk převážně v horní polovině těla, je pro kardiovaskulární zdraví více nebezpečná. Existují však dva typy tuku, které ve svém břiše najdeme. Klasický tuk, který se nám usazuje v podkoží celého těla, a viscerální, který obklopuje naše vnitřní orgány a zhoršuje tak jejich funkci. Viscerální tuk je obzvláště škodlivý typ. Výzkum naznačuje silné vazby na nemoci, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby.

Z tohoto důvodu může ztráta tohoto tuku mít významné výhody pro vaše zdraví a pohodu.

Můžete měřit břišní tuk měřením obvodu kolem pasu pomocí metru. Míry nad 100 cm u mužů a 88 cm u žen jsou výstražným znamením břišní obezity.

Některé strategie hubnutí nám pomohou cílit na tuk v oblasti břicha více než na jiné oblasti těla.

Vyvarujte se cukru a nápojům slazených cukrem

Potraviny s přidanými cukry jsou škodlivé pro vaše zdraví. Jíst hodně těchto potravin může způsobit přírůstek hmotnosti. Studie ukazují, že přidaný cukr má jedinečné škodlivé účinky na metabolické zdraví. Přebytek cukru, hlavně velké množství fruktózy, může vést k hromadění tuku kolem břicha a jater. Cukr je polovina glukóza a polovina fruktóza. Když jíte hodně přidaného cukru, játra jsou přetížena fruktózou a jsou nucena ji přeměnit na tuk. Někteří věří, že toto je hlavní proces škodlivých účinků cukru na zdraví. Zvyšuje břišní tuk a játra se nám obalují tukem, což vede k inzulínové rezistenci a různým metabolickým poruchám. Studie zjistila, že u dětí je o 60 % vyšší pravděpodobnost vzniku obezity, pokud denně pijí slazené nápoje.

Zkuste minimalizovat množství cukru ve vaší stravě a zvažte úplné vyloučení sladkých nápojů. To zahrnuje nápoje slazené cukrem, sladké limonády, ovocné džusy a různé sportovní nápoje s vysokým obsahem cukru. Přečtěte si etikety a ujistěte se, že produkty neobsahují rafinované cukry. Dokonce i potraviny uváděné na trh jako zdravé potraviny mohou obsahovat značné množství přidaného cukru.

Nadměrná spotřeba cukru může být hlavním hnacím motorem přebytečného tuku v břiše a játrech.

Jezte více bílkovin

Bříško se dělá v kuchyni. Chcete-li zhubnout na břiše, jezte dostatek bílkovin. Protein může být nejdůležitější makroživinou pro hubnutí. Protein může snížit chuť na sladká jídla o 60%, zvýšit metabolismus o 80–100 kalorií denně a pomůže vám sníst až o 441 kalorií méně za jeden den. Pokud je vaším cílem hubnutí, přidání bílkovin do jídelníčku může být jedinou nejúčinnější změnou ve vašem zdravém životním stylu.

Nejen, že vám bílkoviny mohou pomoci zhubnout, ale také vám mohou pomoci vyhnout se opětovnému přibírání na váze. Bílkoviny mohou být zvláště účinné při snižování břišního tuku. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří jedli více a kvalitnějších bílkovin, měli mnohem méně břišního tuku.

Zkuste zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou celá vejce, ryby, luštěniny, ořechy, maso a mléčné výrobky. Toto jsou nejlepší zdroje bílkovin pro vaši stravu.

Pokud bojujete s příjmem dostatečného množství bílkovin ve stravě, dopřejte si kvalitní proteinový doplněk – například syrovátkový protein – je to zdravý a pohodlný způsob, jak zvýšit svůj celkový denní příjem bílkovin.

Pokud je cílem rychlé hubnutí, někteří lidé sníží příjem sacharidů na 50 gramů denně. Tím se vaše tělo dostane do ketózy, stavu, ve kterém vaše tělo začne spalovat tuky, protože se sníží jeho hlavní palivo a chuť k jídlu. Nízkosacharidové diety mají kromě samotného hubnutí i mnoho dalších zdravotních výhod. Například mohou výrazně zlepšit zdraví lidí s diabetem 2. typu.

Jezte potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je většinou nestravitelná rostlinná hmota. Jíst hodně vlákniny vám může pomoci při hubnutí. Typ vlákniny je však důležitý. Ukazuje se, že převážně rozpustná a viskózní vlákna má vliv na vaši váhu. Jedna studie zjistila, že 14 gramů vlákniny denně navíc, bylo spojeno s 10 % poklesem příjmu kalorií a úbytkem hmotnosti o přibližně 2 kg během 4 měsíců. To znamená, že rozpustná vláknina může být zvláště účinná při snižování škodlivého břišního tuku. Nejlepší způsob, jak získat více vlákniny, je jíst hodně rostlinných potravin, včetně zeleniny a ovoce. Dobrým zdrojem vlákniny jsou také luštěniny, stejně jako některé obiloviny, například celý oves.

Cvičte pravidelně

Cvičení patří k tomu nejlepšímu, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na dlouhý a zdravý život a na prevenci nemocí. Při snižování břišního tuku se pohybu nevyhnete. To neznamená cvičení sedů lehů, protože ztráta tuku na jednom místě není možná. Kardio cvičení je nejúčinnější. Aerobní cvičení – jako je chůze, běh a plavání – výrazně snižuje tuk v břiše. Cvičení také vede ke snížení zánětu, snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení dalších metabolických problémů spojených s přebytečným břišním tukem.

Břišní tuk nebo břišní tuk je spojen se zvýšeným rizikem určitých onemocnění.

Většina lidí může snížit svůj břišní tuk přijetím o klíčových změnách životního stylu, jako je zdravá strava plná bílkovin, zeleniny, ovoce a luštěnin a pravidelné cvičení. Každý centimetr, který z objemu pasu shodíte, vám pomůže žít o trochu déle. Břišní tuk není pouze estetický problém, ale stojí za celou řadou zdravotních problémů a život ohrožujících stavů.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Dietologie

Vyzkoušejte populární low carb dietu

Published

on

By

Hledáte účinnou dietu, díky níž rychle shodíte kila a zároveň podpoříte své zdraví? Vsaďte na dnes velmi populární low carb dietu. Je založená na stravě s nízkým obsahem sacharidů. Cesta za zdravějším a štíhlejším tělem může začít.

Jak správně dodržovat low carb dietu?

Princip low carb diety je založen na systému „málo cukrů, hodně tuků“. Dbejte nejen na snížení sacharidů, ale rovněž je třeba doplnit zdravé tuky. Přijde vám divné, že ke snížení váhy jsou prospěšné tuky? Ty vaše tělo přece potřebuje, z opravdu zdravých tuků (v oříšcích, mase, vejcích apod.) v bio kvalitě si bere energii a zpracovává ji. Ovšem chuť po sacharidech je často vyvolávána uměle. Například čokoláda nebo hamburger z fastfoodu (smažené maso v bílém pečivu) – své chutě rychle zaženete, ale za chvíli budete mít zase hlad a rychle ztratíte energii. Proto jsou tuky pro tělo přínosnější než cukry (i ty ovšem zcela nezavrhujte). Z dalších tělu prospěšných látek se nabízí bílkoviny. Ty dodávejte tělu ve vyvážené formě a v podobě živočišné. Příklady správných potravin si představíme níže.

Vhodné potraviny u low carb diety

Než vám vysvětlíme principy, které dodržuje low carb dieta, jistě vás zajímá především, jaké potraviny si budete moct dopřát a čeho se budete muset vzdát. Podstatná je zejména kvalita. Zapomeňte na chemicky upravované potraviny, ideální jsou ty v bio kvalitě nebo přímo od farmářů. Konkrétně si dopřávejte zeleninu, maso (i slaninu), vejce, sýry (tučné), jogurty a skvělé jsou ořechy, které můžete mlsat ke svačince. Vzdejte se pečiva a klasických příloh, jako jsou brambory, těstoviny, rýže, samozřejmě vhodné nejsou ani sladkosti a alkohol.

Výhody a nevýhody low carb diety

Pro mnohé je tento typ stravování kontroverzní právě kvůli příjmu tučných jídel. Nabízí se tedy otázka, jestli je to opravdu tak škodlivé, nebo vliv tuků přeceňujeme? Jestli se rozhodnete vyzkoušet tuto dietu – a zde si dovolíme poznámku, že se spíš než o dietu jedná o dlouhodobý způsob stravování -, určitě byste se měli předně poradit s lékařem. Low carb příliš nesvědčí těm, kteří mají potíže s trávením tuků. Rovněž se nedoporučuje dělat takové náročné změny těhotným a kojícím ženám. Pak tu máme skupinu těch, u nichž jsou omezení na rozhraní. Cukrovkáři. Jim může low carb pomoci, protože nízkosacharidová dieta se snížením obsahu cukrů se logicky jeví jako vhodná alternativa k dietě i diabetu. Nový styl stravování sedne samozřejmě těm, kteří trpí nadváhou, a také těm, kteří mají nekontrolovatelnou závislost na sladkém. Jestli se vám během dne stává, že vám dochází energie a často pociťujete kručení v břiše, správně vyvážená strava dle principu low carb vám dodá sílu. Její účinnost si ale musí vyzkoušet každý sám.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Dietologie

Zapomeňte na drastické diety! Změňte životní styl

Published

on

By

Diety. Téma, které na nás útočí ze všech stran. Jak moc jsou ale účinné? Pokud chcete zhubnout zdravě a především dlouhodobě, pak se rozlučte se všemi jednorázovými dietami, které sice zaručují rychlý účinek, ale zároveň i obávaný jojo efekt. K dokonalému výsledku nejvíce pomůže překopat celý životní styl. Nemusíte se toho ale nutně bát.

Přirozená regulace bez jojo efektu

Jak na to? Základem je pestrý jídelníček, pohyb a dostatek tekutin. Stravu je dobré si rozložit rovnoměrně po celý den a přejídání je tabu. Dopřejte si každý den vydatnou snídaní, která vás příjemně nakopne do nového dne, a kromě oběda a večeře si den zpestřete i dvěma svačinami.

Tekutiny doplňujte ve formě čisté vody, kterou si můžete dochutit například citronem nebo mátou. Kromě vody se do pitného režimu počítají i čaje. Sladké limonády omezte na minimum, ideálně je zcela vynechte. Co se týče pohybu, ze začátku postačí chůze – nejpřirozenější pohyb pro naše tělo, kterým rozhodně nic nezkazíte. Časem můžete přidat běh nebo jiný druh sportu.

Dokonalý pomocník při regulaci váhy

Nevíte si rady, jak sestavit správný jídelníček a zjistit svůj kalorický výdej a příjem? S tím vším vám pomůžou kalorické tabulky, díky kterým jednoduše zjistíte, jaké jídlo jíte a jakým směrem je třeba stravu upravit.

Jíte hodně zeleniny a přesto nehubnete? Problém může být v nedostatku bílkovin! Když už se rozhodnete změnit svůj životní styl, naučte se jíst taková jídla, která budou vyhovovat vašemu dennímu příjmu, a zároveň si na nich pochutnáte.

Důležitým pravidlem u hubnutí je nehladovět a nebýt ve stresu.  

Rychlá, levná a lahodná svačinka

Pravidlo pěti jídel za den slyšeli asi všichni. Ale ne každý má čas na přípravu svačin. Ty můžete snadno vyřešit například ovocem, nebo dokonce vynikajícím smoothie.

Připravit si ho můžete levně i sami doma. Mrkněte na smoothie recepty a nechte se přesvědčit. Kromě výborné svačinky do těla dostane i spoustu vitamínů.

Zhubněte jen to, co chcete – tuk

Pokud chcete hubnutí trochu uspíšit, pomůže keto dieta. V čem spočívá její kouzlo? Jedná se o proteinovou dietu se sníženým obsahem cukrů a zároveň zvýšeným obsahem bílkovin. Díky tomu se docílí zdravého a přirozeného spalování tuků, aniž by docházelo ke ztrátě svalové hmoty.

Nejlepšího výsledku se dosáhne kombinací keto diety s běžnými jídly. Ketonová dieta a vyvážená, pravidelná strava já zárukou pohodového hubnutí.

S hubnutím vám mohou pomoci i klasické lékárny. Své tělo můžete očistit například bylinnými čaji či kapkami, které jsou na přírodní bázi. Podpoříte tím celý proces regulace váhy a vyplavíte z těla mnoho škodlivin.

Jak se cítit a vypadat dobře v kostce

  • Dodržujte pitný režim
  • Jezte 5x denně
  • Mějte vyvážený jídelníček, pomůžou vám kalorické tabulky
  • Omezte cukry a nezdravé tuky, jsou to největší nepřátelé pro tělo i mysl
  • Základní vzoreček pro hubnutí = kalorický výdej > kalorický příjem
  • A nakonec – mějte se rádi a často se usmívejte, s dobrou náladou jde vše lépe

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net