Chci zhubnout – tentokrát už navždy

0
2873

Rozhodla jste se, že chcete zhubnout. Znovu. Po kolikáté už? Spočítáte to ještě? Jste také chronická dietářka? Stále zkoušíte různé zaručené diety, vyzkoušela jste už spoustu různých „zázračných“ přípravků na hubnutí a stále se nedaří. Při pohledu na váhu nakonec zjistíte, že vážíte víc, než když jste se do hubnutí pustila.

Kde číhá nebezpečí

Věčné zkoušení různých diet a zázraků na hubnutí docílilo jen toho, že máte zpomalený metabolismus, jedete na „úsporný“ režim a tělo se brání všem dalším pokusům jak zhubnout. Obávaný Jo-jo efekt nastoupil vždy po ukončení Vašeho snažení, takže máte pár kilogramů navíc. Už z toho začínáte být zoufalá? Máte pocit, že se Vám to nikdy nepodaří?

Diety Vám nepomůžou

Teď jste se ale rozhodla, že to zvládnete. Že to dotáhnete konečně do zdárného cíle.

Ať už je to Vaše novoroční předsevzetí, chcete zhubnout do plavek nebo se prostě jen sami sobě nelíbíte, jděte na to chytře. Změňte životní styl!

Zapomeňte na všechny možné diety, které Vám jen ublíží. Ať už je to drastická hladovka, vodová dieta, dieta Štefana Margity či jiná šílená zaručená dieta, kterou naleznete na internetu. Všechny mají jedno společné. Slibují Vám, že zhubnete během pár dnů několik kilogramů. To ale není možné. Tělo neumí tak rychle spálit několik kilogramů tuku! Proto pokud zhubnete víc než 0,5 – 1kg za týden, hubnete svalovou hmotu a vodu. Tuk Vám v těle zůstává.

Rizika drastických diet

 • Zpomalí se Vám metabolismus (tělo bude spalovat daleko pomaleji a bude ukládat)
 • Zhubnete svaly a vodu, tuk zůstane
 • Díky nedostatku živin budete unavení, nervózní, apod.
 • Problémy s pletí z nedostatku vitamínů a minerálů
 • Jo-jo efekt
 • Podráždění zažívacího ústrojí
 • Při dlouhodobém dodržování hrozí vyhladovění, kolaps

Jak zamávat s nadbytečnými kilogramy

Pokud chcete zhubnout natrvalo, je nutné, abyste začala myslet jinak. Přestaňte neustále počítat kalorie a soustředit se na hubnutí. Může se totiž lehce stát, že pokud budete na hubnutí myslet moc usilovně, bude to mít opačný efekt a váha dolů nepůjde. Naopak, může začít stoupat. Psychika dokáže své.

Lepší, než počítat kalorie, je zaměřit se na to, co jíte. Pokud dodržíte pár důležitých zásad, kila půjdou postupně dolů.

Zbavte se kilogramů navždy

 • Nehladovte! Pokud budete mít hlad, metabolismus se postupně zpomalí, aby měl z čeho čerpat energii. Potřebuje totiž mít dostatek energie na běžné činnosti, jako je trávení, práce ledvin, dýchání apod. Energii si bude brát ze svalů, ne z tuků!!!
 • Jezte pravidelně – nevynechávejte žádné z 5 denních doporučených jídel
 • Snídejte – nikdy nevynechávejte snídani. Je to nejdůležitější jídlo celého dne. Už naše babičky říkaly: „Snídej sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli“. Něco na tom rčení bude. Alespoň ten začátek je pravdivý.
 • Jezte hodně zeleniny. Připravujte si čerstvé zeleninové saláty, které vždy doplňte lžičkou olivového oleje. Pozor na tučné zálivky. Snězte klidně půl kilogramu zeleniny za den. Jak syrovou, tak i čerstvou. Můžete ji „chroupat“ i když budete mít chutě či hlad mezi jídly
 • Ovoce si dopřejte hlavně v dopoledních hodinách. Třeba banán si ale můžete dát i před cvičením. Obsahuje důležité složky jako je draslík, vápník a hořčík.
 • Nepřejídejte se! Pokud se budete přecpávat, bude jedno, jestli jíte zdravá jídla. Pokud totiž sníte dvojitou porci ryby a k tomu velké množství brambor a zeleniny, tělo bude mít moc velký energetický příjem a i když se jedná o zdravé potraviny, nedokáže všechno zpracovat. Proto zbytek uloží. Raději jezte menší porce a častěji.
 • Nevynechávejte sacharidy – jsou důležitým zdrojem energie. Vybírejte si, které budete konzumovat. Přednost dávejte složeným – ovesné vločky, rýže, celozrnné pečivo, brambory apod.
 • Dopřejte si kvalitní bílkoviny – libové maso, mléčné výrobky okolo 3% tuku, méně tučné sýry a přírodní sýry, luštěniny, vejce apod.
 • Přidejte pohyb – pokud budete mít dostatek pohybu, budete si moct dopřát o něco větší porce. Tělo totiž přebytek energie vydá při sportování. Důležité je, aby byl při hubnutí výdej o něco málo větší než příjem.

Pokud dodržíte tyto zásady, kila půjdou pomalu a přirozeně dolů. Tělo se s tím lépe srovná a Vy se naučíte stravovat zdravě. Díky tomu nedojde ani k Jo-jo efektu.

Zatočte konečně s nadbytečnými kilogramy! A bez hlasu a stresu!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here