Dieta pro muže – v čem je jiná

1
3341

Hubnutí se týká nejenom žen, ale i mužů. Ženy většinou trápí povislé břicho, hýždě a stehna. Tento problém řeší obzvláště po porodu, kdy mají tělo „vytahané“ v důsledku velkého bříška a přibírání tukových zásob v těhotenství. Ženy většinou přibírají rovnoměrně po celém těle. U mužů je tomu trošku jinak. Většina mužů (samozřejmě jsou výjimky) přibírá pouze na břiše. Někdy se setkáváme s pojmenováním „pivní měch“. A pivo na rostoucí bříško u pánů opravdu vliv má. Ale nejen pivo.

Muži mají větší sklony k ukládání tuku v břišní oblasti. Můžeme se setkat s pojmem „postava jablko“ Jedná se hlavně o vnitřní tuk, tzv. viscerální, který obklopuje vnitřní orgány a postupně do nich „prorůstá“. Tento tuk je ten nebezpečný. Ne že by podkožní tuk nebezpečný nebyl.

Jak poznáme množství útrobního tuku?

Možností máme víc. Buď můžeme navštívit výživového poradce a nechat se zvážit na speciální váze, která vnitřní tuk umí změřit. Anebo se můžeme změřit sami doma. Stačí k tomu obyčejný krejčovský metr. Pokud jste muž a Vaše naměřená hodnota v pase přesahuje 100cm, pak je Váš viscerální tuk zvýšený. U žen je to 80cm. Samozřejmě se musí brát v potaz další faktory. Toto je jen pomocný ukazatel.

Rizika viscerálního tuku

 • Velký obvod kolem pasu – to asi až tak nevadilo. Až na estetický problém a to že neseženete oblečení, nemůžete se ohnout apod. to, až takový problém není.
 • Kardiovaskulární onemocnění – zde už problém nastává. Jedná se o onemocnění srdce a cév. V horším případě Vás velké množství viscerálu může stát život.
 • Cukrovka II. typu
 • Uvádí se spojitost s určitými typy rakoviny
 • Může mít vliv na vyšší hladinu cukru a cholesterolu

Uvádí se, se muži mají vyšší sklon k ukládání viscerálního tuku. Také mají vyšší sklon ke kardiovaskulárním onemocněním.

Jak předcházet ukládání vnitřního tuku

 • Stravovat se zdravě – změnit životní styl
 • Vynechat nezdravé potraviny
 • Nekouřit
 • Nepít alkohol ve velkém množství
 • Sportovat
 • Vyhýbat se stresu
 • Docházet na preventivní prohlídky k lékaři

Se způsobem života se mění i požadavky na vzhled nejen žen, ale také mužů. Chtějí se líbit, chtějí být úspěšní a oblíbení a k tomu patří i to, že dobře vypadají. Dříve se to tolik neřešilo, ale v poslední době je oblíbené hlavně u různých manažerů a ředitelů (nejen u nich), že si koupí permanentku do fitness centra a 2x týdně si vyrazí zacvičit. Na tom by nebylo nic špatného. Naopak. Je to chvályhodné. Pokud si ale pánové myslíte, že když se 2x týdně budete hýbat, že máte vyhráno, pak budete zklamaní. Tak to bohužel není. I když Vám to určitě pomůže, nespasí Vás to.

Co můžete pro sebe udělat

Důležité je, aby byla prevence součástí celého života. To znamená. Pokud máte sedavé zaměstnání, občas se zvedněte a projděte se. Protáhněte se, a pokud máte možnost, klidně si trošku zacvičte alespoň protahovací cviky na uvolnění. Předejdete tím bolestem krční a bederní páteře.

Snažte se jíst pravidelně a zdravě. Udělejte si na sebe čas. Spousta pánů nesnídá, v práci honem zhltnou alespoň nějaký oběd v kantýně, a když přijdou z práce domů, vyluxují ledničku. To je ale chyba! Pokud chcete být štíhlí a fit, takto to prostě fungovat nebude. Musíte si na sebe udělat čas a ráno se v klidu nasnídat. V práci si dát svačinku a na oběd něco zdravého. Odpoledne si zasportovat a pak si dát vyvážené jídlo. Nedržte diety ani hladovky. Stejně nezabírají a akorát Vás připraví o energii.

Pánové, nechte si poradit

Problém je, že muži si nechtějí nechat leckdy poradit. Mají svojí pravdu a málokterý se nechá přesvědčit, že pokud chtějí být zdraví a štíhlí, musí se hýbat a stravovat zdravě. Většina mužů, kvůli své hrdosti, odmítá navštívit poradce, který by jejich stravu upravil. Pak se v tom plácají jako ryba na suchu a jdou od jednoho extrému k druhému.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

 1. Přišla jsem, přečetla a naštvala se. Je naprosto neseriozní tvrdit, že kouření rovněž způsobuje ukládání vicerálního tuku.
  Jdu jinam a vám se divím. Kouření sice škodí zdraví, ale s tukem to má společné leda to, že přestávat kouřit se rovná zpomalení metabolismu a ukládání tuku…Vaše informace jsou neseriozní a nejspíš to napsal nějaký nenávistný nekuřák. Ale on si každý obrázek udělá..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here