Jarní dieta – nadopujte se vitamíny

0
2086

Kdy je nejlepší čas začít hubnout? Kdykoliv. Ale na jaře to jde líp! Tělo se samo dobrovolně vzdává uložených tukových zásob, které nahromadilo přes zimu. Na jaře se doporučují různé očistné a detoxikační diety, které Vás nastartují.

Jak může taková jarní dieta vypadat

Měli byste tělu dodat dostatek vitamínů, které mu po zimě chybí. K tomu Vám pomohou například domácí bylinky a první jarní zelenina. Pěstovat je můžete třeba na balkóně, pokud nemáte zahrádku.

Dodejte tělu dostatek tekutin. Nejlépe čistou vodu. Můžete do ní přidat citron a meduňku či mátu. Budete mít osvěžující nápoj. Tělo díky vodě vyplaví z těla škodlivé látky a toxiny, které se v něm nahromadily.

Popřejte si kvalitní celozrnné pečivo. Dodá Vám složené sacharidy – to znamená energii a také vlákninu. Jen to s ním nepřehánějte.

Zkuste občas vynechat maso a dělejte si zeleninová jídla, luštěniny nebo polévky. Obzvlášť ty z první jarní zeleniny jsou výborné a plné živin. Dodají Vám energii, vodu a plno výživných látek.

Zařaďte více ovoce a zeleniny do jídelníčku. Vždy je nejlepší sezónní, jelikož dozrává jak má a tudíž je v něm plno vitamínů. Zeleninu používejte hlavně listovou. Například hlávkový salát, listový špenát, řeřichu apod.

Dělejte si zelenino-ovocné šťávy. Pročistí Vám tělo, dodají vitamíny, minerály a vlákninu. Navíc si je můžete udělat místo svačiny.

Využijte čerstvých jarních rostlinek. Takové mladé kopřivy do tvarohu, k tomu pár lístků čerstvého listového salátu nebo řeřichu a cherry rajčátka…

Zkusili jste někdy do salátu sedmikrásky? Krásně Vám salát ozdobí a dodají Vám vitamín C, draslík, vápník, fosfor a hořčík. Obsahují třísloviny, silice a flavonoidy. Rostou všude a nic Vás nestojí.

Jezte saláty zeleninové i těstovinové. Dají se připravovat i luštěninové. Ty Vám dodají potřebné bílkoviny.

Nevynechávejte ze své stravy ryby. Potřebujete dostatek bílkovin a zdravých tuků.

Pokud chcete hubnout a ne jen čistit tělo, sestavte si vyvážený redukční jídelníček. Jestli chcete, aby se Vám shozená kila nevrátila, je důležité to ale nepřehnat. Pozor, neomezte potraviny až moc. Strava by měla obsahovat asi 40% sacharidů. Dále 30% tuků a zbylých 30% bílkovin. Dbejte na zdravé potraviny. Je rozdíl, jestli si dopřejete sacharidy například ze sušenky nebo z ovesné kaše. Přemýšlejte nad tím, co jíte.

Co raději vynechte

Pokud si chcete tělo po zimě vyčistit, vyhněte se tučným a mastným jídlům. Jsou těžká a zanáší organismus tukem a cholesterolem.

Dále se vyhněte sladkostem, různým zákuskům, sušenkám a cukru jako takovému. Nic Vám nedá. Až na nabraná kila. A ta samozřejmě nechcete.

Snažte se omezit sůl. Zvyšuje krevní tlak a zatěžuje ledviny. Pokud chcete ulehčit svému tělu, zbytečně nepřisolujte. Raději používejte bylinky. Například libeček do polévky Vám sůl nahradí.

Vyřaďte z jídelníčku bílé pečivo. Dopřávejte si jen celozrnné a to v přiměřeném množství.

Pozor také na alkohol a kouření. To Vám při jarní očistné dietě moc nepomůže. Naopak. Tělo se bude muset vyrovnávat s alkoholem, který mu dodáte a už nebude mít energii a čas bojovat s tuky.

A v neposlední řadě se snažte vytěsnit ze svého života stres. Pokud se budete stresovat, budete nervózní, moc Vám to v hubnutí ani očistě těla nepomůže. Snažte se na vše koukat optimisticky a s nadhledem.

Jak by měl vypadat Váš jarní jídelníček

Snídaně by měla obsahovat mezi 1000 – 1400 kJ. Dopřejte si kvalitní bílý kysaný jogurt a ovocné nezapékané müsli. K tomu klidně kus čerstvého ovoce.

Dopolední svačina by měla mít asi 400 kJ. Může to být například ovoce nebo zelenino-ovocná šťáva.

Oběd je největší jídlo dne. Měl by mít asi 1400 – 1800 kJ. Může to být libové maso s dušenou zeleninou, těstovinový nebo luštěninový salát, polévka.

Odpolední svačina by měla mít asi 400 kJ. Vybírat můžete z kysaných mléčných nápojů, méně sladkého ovoce, zeleninových šťáv apod.

Nevynechávejte večeři. Energeticky by měla mít asi 1000 – 1400 kJ. Připravit si můžete různé zeleninové saláty, tvaroh se zeleninou a bylinkami a k tomu kousek celozrnného pečiva, dále to může být i ryba či libové kuřecí či krůtí maso se zeleninou.

Pokud jdete spát pozdě, můžete si dát ještě druhou večeři. Ta by měla být jen opravdu maličká. Kousek zeleniny, tvaroh, bílý jogurt. Jde o to, aby pauza mezi večeří a spánkem nebyla moc dlouhá. Pak by totiž tělo začalo ukládat zásoby.

Důležité je zařadit hodně čerstvých potravin. A nezapomeňte, že hubnutí začíná v hlavě!

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here