Čaj zahřeje tělo i duši

0
231

Od žádného jiného nápoje nečekáme tolik, jako od čaje a zároveň žádný není tak univerzální. Horký čaj nám pomůže se zahřát, odpočinout si i ulevit od zdravotních problémů, to podle toho, jaký druh si vybereme.

V zimě hřeje

Přes léto pijeme čaj spíše studený či přímo vychlazený s ledem, ale jakmile se venku ochladí, dopřejeme si spíše čaj horký. I když by se správně měl slovem čaj nazývat jen odvar z lisů čajovníku, vžil se tento název i pro výluhy z bylin, květin, ovoce nebo koření. Každý si jeho chuť doplní po svém, o mléko, cukr nebo med a citron.

Čaj nabízí mnoho variant a než se dostane k nám do hrnečku, musí urazit dlouhou cestu, od sběru a sušení přes přepravu potrubím z nerezové oceli až k balicím linkám. O historii čaje toho ale moc nevíme, první písemné zmínky se objevují až v roce 350 našeho letopočtu, ale s ohledem na mnoho legend a pověstí jej v nějaké formě odvaru pili lidé už v době, kdy si podmanili oheň.

Oblíbené směsi

Běžným nápojem se čaj stal až v 17. století a od té doby se také začaly rostliny čajovníku cíleně pěstovat na sklizeň. Kromě klasického černého čaje jsou velmi oblíbené i bílý či zelený čaj. Populární jsou i různé čajové směsi, ve kterých se v daných poměrech kombinují bylinky, ovoce nebo koření a vzniká tak výrazná chuť.

Spotřeba čajů na celém světě stále roste a nelze ji pokrýt jen pomocí lidských rukou, zapojit se musí i stroje. Právě pro míchání čajových směsí jsou skvělým pomocníkem potrubní systémy jacob, které přivádí jednotlivé suroviny k mixovacímu zařízení, do kterého se pak jednotlivě sypou v přesně stanoveném poměru.

Přeprava nerez potrubím je šetrná a hygienická, navíc i velmi rychlá, nedochází tak ke snížení kvality čaje ani dalších složek celé směsi. Během krátké chvíle projde přes potrubí i několik tun surovin, což by lidským rukám trvalo i několik hodin.

K čaji patří pohoda při jeho popíjení stejně jako důraz na šetrné zpracování a zacházení. Bez lidských rukou se tak jeho výroba neobejde, stejně jako jeho příprava.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here