6 neuvěřitelných výhod čaje, o kterých jste určitě nevěděli

0
553

Je dobře známo, že pití čaje má pozitivní účinky na zdraví. V mnoha asijských zemích je čaj uctíván jako všelék a již dlouho je základem tradiční medicíny. Číňané a Japonci pijí tento čaj na podporu zdraví již po tisíciletí. Dokonce i v západní medicíně je doporučován jako technika ke zvládnutí příznaků nachlazení a chřipky.

Zajímavé je, že ani jeden z těchto dvou národů, ani žádný jiný národ v Asii nezačal pěstovat čaj v komerčním měřítku, přestože jejich spojení s tímto elixírem je neoddělitelné od dávných věků. Zemí, která tak učinila jako první, bylo Malawi, jedna z nejméně rozvinutých zemí světa, která se nachází v Africe. Pro vykreslení její zaostalosti uvedeme, že penetrace internetu je zde pouze 20 %, což obyvatelům ztěžuje držet krok se světovými událostmi a trendy, jako je iGaming, a hrát v online kasinech na topcasinoexpert.com, bez ohledu na to, jak dobře jsou přizpůsobeni trhu.

Čaj má několik výhod, nejen že vám zlepší náladu, když se necítíte dobře. Užívání čaje může zlepšit zdraví srdce, chránit mozkové funkce a dokonce může pomoci vyhnout se některým druhům rakoviny. Abyste si mohli odpočinout u svého oblíbeného šálku a „popíjet“ zdraví, nastíníme vám v tomto článku všechny pozitivní zdravotní účinky pití čaje.

Co přesně je čaj

Mezi nejoblíbenější nápoje konzumované na celém světě patří čaj. Bylinné čaje a pravé čaje jsou dva hlavní druhy čaje. Existují také ochucené čaje, které obsahují jak základ pravého čaje, tak bylinné výtažky.

Bylinný čaj

Bylinné čaje se připravují namáčením různých rostlinných materiálů, včetně bylin, plodů, kořenů, stonků a listů. Jiným názvem pro bylinné čaje jsou bylinné tisany.

Protože obsahují různé složky, mají tyto čaje zdravotní výhody, které se liší od skutečných čajů. Mezi nejoblíbenější bylinné čaje patří heřmánek, zázvor a máta peprná. Čaje z bylinek neobsahují žádný kofein.

Pravý čaj

K výrobě pravých čajů se používají okvětní lístky čajovníku Camellia sinensis. Mezi tyto druhy patří zelený čaj, černý čaj, bílý čaj, čaj pu-erh a čaj oolong. K výrobě všech těchto čajů se používají lístky rostliny Camellia sinensis, ale způsob výroby určuje jejich barvu a chuť.

Nejčistší čaje, které procházejí nejmenším zpracováním, jsou bílý a zelený čaj. V těchto čajích nedochází k oxidaci. Aby se zastavila chemická změna, která by jinak změnila lístky na tmavě hnědý nebo černý odstín, lístky se sbírají a suší. Tyto čaje patří k nejzdravějším, protože si zachovávají svůj původní zelený odstín.

Čaj oolong je ve srovnání s úplně zoxidovaným černým čajem oxidován jen mírně. Čaj Pu-erh je po oxidaci a označuje se jako stařený. Tyto pravé čaje jsou považovány za částečně ve srovnání se zeleným čajem, ale přesto poskytují řadu zdravotních výhod. Množství kofeinu v pravých čajích se liší v závislosti na odrůdě a způsobu výroby.

Zdravotní účinky čaje

Ochrana zdraví srdce

Nejnovější studie, zejména ty provedené na zvířatech, naznačují, že pití čaje může výrazně snížit pravděpodobnost vzniku závažných srdečních onemocnění, jako jsou krevní sraženiny a infarkty. Čaj má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zklidnit tkáň tepen. Tím se snižuje možnost vzniku zánětu, který může bránit průtoku krve a vést ke vzniku sraženin.

Konzumace čaje může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak. Podle jedné studie se u osob, které vypily čtyři a více šálků zeleného čaje denně, významně snížila hladina škodlivého LDL cholesterolu a riziko infarktu se snížilo o 32 %.

Posilovač energie

Skromné množství kofeinu obsažené v zeleném čaji může pomoci zvýšit energii. Zelený čaj je díky svému nízkému obsahu kofeinu skvělou volbou pro ty, kteří se snaží snížit příjem kofeinu.

K povzbuzujícím účinkům zeleného čaje přispívá také aminokyselina zvaná L-theanin. Tato aminokyselina zpomaluje trávení kofeinu. Díky tomu zelený čaj poskytuje konzistentnější a dlouhodobější přísun energie než šálek kávy. Bez hyperaktivních vedlejších účinků nebo propadu, jakmile kofein odezní, pocítíte zlepšení soustředění a energie. L-theanin navíc zvyšuje mozkové vlny alfa, což napomáhá lepšímu soustředění a zároveň má uklidňující a relaxační účinky.

Mohl by podpořit hubnutí

Zelený čaj může díky svému chemickému složení urychlit hubnutí. Aminokyseliny obsažené v zeleném čaji říkají tělu, aby začalo spalovat nahromaděný tuk. Zelený čaj obsahuje kofein, který vám také pomáhá mít více energie a umožňuje vám efektivněji cvičit.

Podle studií jsou tyto výhody patrné zejména u osob asijského původu. Ostatní rasové skupiny mohou mít také vyšší míru úbytku hmotnosti, i když v menší míře než běloši.

Populární doplněk stravy na hubnutí extrakt ze zeleného čaje tvrdí, že urychluje hubnutí. Jednoduše řečeno, extrakt ze zeleného čaje jsou kondenzované listy zeleného čaje. Při konzumaci zeleného čaje můžete zažít stejné výhody hubnutí jako při jeho doplňování.

Zelený čaj vás navíc hydratuje a může uspokojit vaši sladkou chuť. Protože zelený čaj neobsahuje žádné kalorie, můžete si ho dopřát tolik, kolik si přejete, aniž byste se cítili špatně. Zelený čaj vám může pomoci zhubnout a rychleji dosáhnout vašich fitness cílů tím, že snížíte množství kalorií a nahradíte sportovní nápoje a sladké limonády.

Usnadňuje duševní zdraví

Bylo prokázáno, že při pravidelném užívání čaje klesá hladina stresu a snižuje se riziko neurologických onemocnění. Konzumace zeleného čaje také slibně pomáhá zastavit úbytek kognitivních funkcí způsobený mozkovými poruchami, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Po náročném dni vám čaj svými uvolňujícími účinky pomůže relaxovat a snížit napětí.

Antioxidanty obsažené v čaji chrání zdravé buňky před oxidačním stresem, který by je mohl poškodit. Čaj obsahuje antioxidanty, které neutralizují volné radikály vznikající z vnějších příčin, jako je znečištění a další, které mohou vést k oxidačnímu stresu. Demence a deprese jsou spojovány s oxidačním stresem. Antioxidanty navíc pomáhají odstraňovat z těla škodliviny, které mohou poškodit duševní zdraví. Existují důkazy, že pravidelní konzumenti čaje mají sníženou hladinu stresu a lepší celkový zdravotní stav.

Zpracovává krevní cukr

Konzumace čaje může přispět k vyrovnání hladiny cukru v krvi a k prevenci nebo léčbě onemocnění, jako je cukrovka 2. typu.

Bylo prokázáno, že černý čaj po jídle skutečně snižuje hladinu cukru v krvi. Po konzumaci jídla byly tyto účinky pozorovány až po dobu dvou hodin. Vědci za tyto zdravotní výhody vděčí obsahu polyfenolů v čaji. Tyto polyfenoly se mohou pochlubit antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.

Zrychluje trávení

Čaj napomáhá trávení a může se používat při různých stavech, včetně nevolnosti, žaludeční nevolnosti a průjmu. V Číně a Indii je zázvorový čaj tradičním bylinným lékem na žaludeční potíže. Na zastavení zvracení působí látky gingerol a shogaol, které zklidňují žaludeční sliznici. Protože obsahuje velké množství mentolu a antioxidantů, pomáhá při zklidnění žaludeční nevolnosti také mátový čaj.

Bylo prokázáno, že třísloviny, které jsou rovněž obsaženy v čaji, zmírňují střevní záněty. Toho lze využít ke zmírnění bolestí žaludku a k léčbě poruch dráždivého tračníku.

Na zdraví, pijte!

Čaj může mít i jiné zdravotní účinky než jen posílení imunity. Pravidelné pití čaje může přispět k ochraně zdraví vašeho srdce a oddálit začátek neurologické degenerace.

Zaručeně si vyberete čaj, který vám bude chutnat, ať už pijete bylinný nebo zelený čaj v sáčcích. Prozkoumejte mnoho různých rostlinných a zemitých chutí pravých čajů nebo experimentujte s citrusovými, květinovými, ovocnými a kořeněnými příchutěmi bylinných čajů. Kdykoli budete popíjet čaj, ujišťujeme vás, že jeho báječný elixír nepochybně posílí vaše zdraví.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here